Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 20 grudnia 2018, 16:33

Shadow of the Tomb Raider. Gry 2018 roku – lista najlepszych gier tego roku

Spis treści

Shadow of the Tomb Raider

  1. Premiera: 14 września
  2. Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One
  3. Nasza ocena: 8,5/10

Dla miłośników bardziej klasycznych odsłon serii Shadow of the Tomb Raider to dar z niebios. Po dwóch częściach, w których Lara Croft pozostawiała za sobą stosy pokiereszowanych kulami trupów, zwieńczenie trylogii stawia na nieco spokojniejszą rozgrywkę, w której zamiast co chwilę sięgać po pistolety musimy trzymać się cienia i zastawiać pułapki. A także eksplorować kolejne, coraz ciekawsze grobowce, które wcześniej potraktowano nieco po macoszemu. Wspólne dzieło Crystal Dynamics i Eidos Interactive wreszcie jest Tomb Raiderem nie tylko z nazwy.

Więcej plądrowania grobowców zamiast strzelania – panna Croft wróciła do korzeni. - 2018-12-20
Więcej plądrowania grobowców zamiast strzelania – panna Croft wróciła do korzeni.

Same mechanizmy rozgrywki nie zmieniły się praktycznie wcale, ale Lara ma więcej okazji, by skorzystać z dobrodziejstw otoczenia. Gra zabiera nas do południowoamerykańskiej dżungli, pełnej niebezpieczeństw w postaci dzikich zwierząt, ale i oferującej wiele sposobów na pozbycie się przeciwników. Pani archeolog może używać trucizn do cichej eliminacji oponentów, chować się w bujnej roślinności czy nakładać kamuflaż z błota, utrudniający jej wykrycie. Okazji do bezpośredniej, ostrej wymiany ognia jest tutaj stosunkowo niewiele, ale na nudę nie sposób narzekać – protagonistka ma taki wachlarz skradankowych ataków, że rozprawianie się z wrogami zawsze sprawia sporo frajdy.

Mniejszy nacisk na akcję pasuje też do przewodniego motywu fabuły, a więc wątpliwości Lary, której działania mogły doprowadzić do gigantycznej katastrofy. Przy okazji powraca najgroźniejszy przeciwnik panny Croft – Zakon Trójcy, nieustannie polujący na kolejne artefakty. Udane – nawet jeśli nieco sztampowe – zakończenie trylogii.

  1. Recenzja gry Shadow of the Tomb Raider – czy to już koniec Lary Croft?

WYRÓŻNIENIE: THE BANNER SAGA 3

  1. Premiera: 26 lipca
  2. Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch

Zwieńczenie trylogii The Banner Saga to pod względem mechanik rozgrywki wierna kopia poprzednich części – miks strategii turowej z grą RPG, w której podejmowane przez nas decyzje mogą zaważyć na losach prowadzonej karawany. Ale choć rewolucji czy nawet ewolucji tutaj brak, studio Stoic potrafi zachwycić czymś innym – angażującą historią, inspirowaną skandynawskim folklorem, która nie boi się stawiać gracza w obliczu naprawdę ciężkich wyborów. Finał cyklu w tym aspekcie na pewno nie zawodzi, oferując różne wariacje zakończeń, zależne od naszych poczynań. A wszystko to wzbogacone przepiękną, ręcznie rysowaną oprawą wizualną, tym razem nieco bardziej mroczną, ale wciąż przywodzącą na myśl klasyczne bajki Disneya. Małe dzieło sztuki.

Forza Horizon 4

  1. Premiera: 2 października
  2. Platformy: PC, Xbox One
  3. Nasza ocena: 8,5/10

Nawet gdyby deweloperom ze studia Playground Games zebrało się na sabotowanie własnego dzieła, trudno byłoby im zepsuć formułę wypracowaną w trzech poprzednich częściach serii Forza Horizon. Na szczęście przy okazji „czwórki” nikt nie wpadł na taki pomysł i po raz kolejny otrzymaliśmy nie lada gratkę dla fanów wirtualnego jeżdżenia – tym razem ze szczególnym naciskiem na zawartość dla wielu osób.

Tytuł oprócz tradycyjnych zawodów oferuje bowiem absurdalnie rozbudowane opcje personalizacji awatara (w tym zakup domu), możliwość ścigania się w kooperacji przeciw samochodom sterowanym przez sztuczną inteligencję, dodatkowe zabawy na wzór berka oraz specjalne serie wyzwań Forzathon, rozwijające formułę wcześniejszych dziennych i tygodniowych wydarzeń. Naturalnie nic nie stoi na przeszkodzie, by bawić się solo – ale widać, że nacisk położony został na urozmaicenie trybów sieciowych.

Zimowe widoczki może i są urokliwe, ale jazda w zaspach to zadanie tylko dla najsprawniejszych kierowców. - 2018-12-20
Zimowe widoczki może i są urokliwe, ale jazda w zaspach to zadanie tylko dla najsprawniejszych kierowców.

Przede wszystkim jednak Forza Horizon 4 zachwyca przedstawionym światem. Przenosiny do Wielkiej Brytanii nie mogły wyjść lepiej – mapa jest niezwykle zróżnicowana: z wiejskich dróżek trafiamy na wietrzne wybrzeże, a z pełnych atrakcji turystycznych miast na surowe wrzosowiska Szkocji. Podziwianie pięknych krajobrazów to zadanie na długie godziny, tym bardziej że w „czwórce” co jakiś czas zmieniają się pory roku, kompletnie odmieniając klimat danej lokacji. Wpływa to też naturalnie na przebieg wyścigów, bo w zależności od okresu, w którym się ścigamy, inne warunki pogodowe potrafią ujawnić dodatkowe ścieżki lub przeszkody.

  1. Recenzja gry Forza Horizon 4 – tak się wygrywa bitwę o Anglię

WYRÓŻNIENIE: DEAD CELLS

  1. Premiera: 7 sierpnia
  2. Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch

Ponad rok spędzony w fazie wczesnego dostępu zaowocował jedną z najlepszych niezależnych produkcji tego roku. Niestety, rozkoszować się nią będą mogli tylko najwytrwalsi, bo Dead Cells bynajmniej się z graczem nie patyczkuje. Każda śmierć automatycznie oznacza tu koniec danej rozgrywki (chociaż do kolejnego podejścia przechodzą zdobyte ulepszenia), a uczenie się na pamięć układu poziomów nic nie daje, ponieważ są one generowane proceduralnie. Jeśli jednak nie straszny Wam wysoki próg wejścia, otrzymacie niezwykle satysfakcjonującą produkcję, w której pokonanie nawet najmniejszego przeciwnika zawdzięczamy zawsze wyłącznie własnym umiejętnościom. W dodatku to tytuł, który można zaczynać raz za razem, testując kolejne zdolności i specjalizacje bohaterów oraz odkrywając wcześniej niedostępne lokacje.

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Z GRYOnline.pl związany od 2012 roku: zahaczył o newsy, publicystykę, felietony, dział technologiczny i tvgry, obecnie specjalizuje się w ambitnych tematach. Napisał zarówno recenzje trzech odsłon serii FIFA, jak i artykuł o afrykańskiej lodówce low-tech. Poza GRYOnline.pl jego materiały na temat uchodźców, migracji oraz zmian klimatycznych publikowane były m.in. w Krytyce Politycznej, OKO.press i Nowej Europie Wschodniej. W kwestii gier jego zakres zainteresowań jest nieco węższy i ogranicza się do wszystkiego, co wyrzuci z siebie FromSoftware, co ciekawszych indyków i tytułów typowo imprezowych.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Rok 2018 powoli dobiega końca. Jak go na razie oceniasz w skali szkolej?

Świetny rok! (6/6)
7,3%
Bardzo dobry rok (5/6)
49,5%
Dobry rok (4/6)
24,3%
Dostateczny rok (3/6)
6%
Słaby rok (2/6)
7,1%
Dawno nie było tak źle (1/6)
5,8%
Zobacz inne ankiety
Gry 2019 roku – lista najlepszych produkcji bieżącego roku
Gry 2019 roku – lista najlepszych produkcji bieżącego roku

W tym na bieżąco aktualizowanym artykule będziemy przedstawiać gry wydane w 2019 roku, które naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie, oraz w szybki sposób odsyłać Was do recenzji danych tytułów.

Nie tylko RDR2 – 18 gier drugiej połowy 2018 roku, na które warto czekać
Nie tylko RDR2 – 18 gier drugiej połowy 2018 roku, na które warto czekać

Ostatnie sześć miesięcy mogło Was mile zaskoczyć lub rozczarować, ale pamiętajmy, że to dopiero półmetek 2018 roku. Do 31 grudnia na półki sklepowe trafi jeszcze sporo interesujących produkcji, dzięki którym nie będziemy narzekać na nudę.

Gry z E3 2018 – 12 najciekawszych gier targów zdaniem redakcji
Gry z E3 2018 – 12 najciekawszych gier targów zdaniem redakcji

Targowe konferencje już za nami, znamy więc największe zapowiedzi, jakie będą poruszać naszą wyobraźnię aż do następnego E3. Niektóre z nich spodobały nam się szczególnie – i to właśnie je wyróżniliśmy w tym artykule.