Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 11 września 2020, 14:09

Saga: Gniew wikingów. Wspomnień czar – wspominamy zapomniane strategie

Spis treści

Saga: Gniew wikingów

SAGA: GNIEW WIKINGÓW W SKRÓCIE

  1. Data premiery: 14 maja 1999
  2. Producent: Cryo Interactive
  3. Ocena czytelników: 8,6
  4. Dostępność w sprzedaży: brak

Następna w kolejce jest pozycja, która przy obecnej modzie na wikingów prawdopodobnie sprzedałaby się jeszcze lepiej – a może nawet doczekała jakiegoś remake’u w HD. Pod koniec lat 90. Saga: Gniew wikingów znalazła oddane grono fanów, którzy ciepło wspominają tę produkcję do dziś, choć nie zapisała się wielkimi zgłoskami w historii branży.

Nie zmienia to faktu, że mamy do czynienia z naprawdę przyjemną strategią. Jej podstawowe cechy to prostota i bezpretensjonalność. Oraz całkiem spora liczba początkowych opcji do wyboru – w świecie gry spotykamy karły, elfy, trolle, gigantów, centaury a także dwie ludzkie frakcje wikingów i południowców.

Saga wykorzystuje tradycyjny schemat i nie udaje czegoś, czym nie jest. To pełnokrwisty, rasowy RTS, w którym budujemy bazę, rekrutujemy jednostki, a następnie rzucamy armię na wroga po to, by porządnie, jak Odyn przykazał, wyciąć wszystko, co nie nosi naszych barw. Jakieś misje w kampanii są, ale tak naprawdę to tylko pretekst do powtórzenia jeszcze raz procesu opisanego powyżej. Dodatkiem do walk była dość rozbudowana warstwa ekonomiczna, oparta na aż pięciu surowcach (drewno, jedzenie, metal, siano, magiczne owoce).

W grze zaimplementowano ciekawostkę – system pór roku, od którego zależy, jakie surowce i w jaki sposób pozyskujemy (np. zimą w ruch idzie łowienie ryb w przeręblu). Powoływanie nowych jednostek odbywa się z kolei poprzez zarządzenie prokreacji między naszymi podwładnymi. Oznacza to pewną losowość, bo ze związku przedstawicieli różnych ras, np. karlicy z człowiekiem, możemy uzyskać losowo dziecko ludzkie lub należące do rasy karłów. Choćby dla tych kilku ciekawostek i przyjemnej rozgrywki warto Sagę sprawdzić. Zwłaszcza jeśli jesteście miłośnikami klimatów retro.

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Do 2023 roku szef działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Którą z zapomnianych strategii najlepiej wspominasz?

Tzar: Ciężar korony
13,6%
Saga: Gniew wikingów
3,3%
Kroniki Czarnego Księżyca
3,4%
Battle Realms
3,2%
Earth 2150
5,7%
Warlords: Battlecry 3
6,7%
Seven Kingdoms
1,2%
Krush, Kill ’n Destroy
2,3%
Myth 2: Soulblighter
8,9%
Majesty: The Fantasy Kingdom Sim
5,9%
Total Annihilation
4,3%
Black & White
8,8%
Supreme Commander
3,1%
Knights & Merchants
17,3%
Original War
12,2%
Zobacz inne ankiety
Gothic nie jest jedyną grą, do której Polacy tworzą ambitne mody. Original War dostało genialne rozszerzenie, a my rozmawiamy z jego twórcą
Gothic nie jest jedyną grą, do której Polacy tworzą ambitne mody. Original War dostało genialne rozszerzenie, a my rozmawiamy z jego twórcą

Są takie gry, które na Zachodzie się nie przebiły, my jednak stawiamy im ołtarzyki. Należy do nich kultowy RTS Original War, który dostał potężną modyfikację – Sand of Siberia; mieliśmy okazję ograć jej wersję 1.6 i porozmawiać z jej twórcą.

Najlepsze stare gry strategiczne - nasze top 20 klasyków
Najlepsze stare gry strategiczne - nasze top 20 klasyków

Przygotujcie się na podróż w czasie. Dziś przygotowaliśmy dla Was zestawienie dwudziestu klasycznych retro strategii, które w większości wciąż można bezproblemowo zakupić i ograć.

Najlepsze gry strategiczne na PC ostatnich lat – top strategie zdaniem redakcji
Najlepsze gry strategiczne na PC ostatnich lat – top strategie zdaniem redakcji

Przepytaliśmy redakcyjnych fanów gier strategicznych o ich ulubione tytuły i na tej podstawie stworzyliśmy listę świetnych strategii na PC. Która rządzi w 2018 roku na redakcyjnych dyskach? Przekonajcie się sami.