Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 16 października 2020, 14:34

Mount & Blade. 15 gier pełnych błędów, które pokochali gracze

Spis treści

Mount & Blade

Zastanawialiście się, czemu Mount & Blade II: Bannerlord jest już tak długo w produkcji, a nadal nie znamy daty premiery? Cóż, możliwe, że twórcy chcą uniknąć scenariusza z pierwszej części, kiedy to niedoszlifowana postać finalnego produktu poskutkowała słabszymi ocenami. Gdy debiutancki projekt tureckiego studia TaleWorlds Entertainment trafiał na sklepowe półki, był w stanie, który można określić najdelikatniej jako „surowy”.

W tej topornej produkcji wiele rzeczy nie działało tak, jak powinno, i można było trafić zarówno na pomyłki absurdalnie zabawne – jak np. gigantyczna tekstura twarzy bohatera wczytująca się jako niebo – jak i na takie, które zżerały godziny postępów, usuwały cały ekwipunek i ogólnie doprowadzały do tego, że nieszczęsny gracz rwał sobie włosy z głowy. Mount & Blade miało naprawdę unikatową zdolność, by w ułamku sekundy przeistoczyć się z wciągającego symulatora średniowiecznego życia w komedię pomyłek.

Zapatrzenie się TaleWorlds Entertainment w średniowieczne realia widać nawet od strony technologicznej. - Nieoszlifowana klasyka. Gry pełne błędów, które pokochali gracze - dokument - 2022-05-31
Zapatrzenie się TaleWorlds Entertainment w średniowieczne realia widać nawet od strony technologicznej.

Ostatecznie jednak zalety przeważyły nad niedociągnięciami i TaleWorlds Entertainment odniosło sukces, zyskując potężną społeczność fanów, która dodatkowo aktywnie angażowała się w rozbudowę pierwszej gry studia – chociażby przez tworzenie modyfikacji. Dziś Mount & Blade wciąż nie jest w stu procentach połatane, ale sukces topornej „jedynki” daje spore nadzieje na to, że kontynuacja będzie pod względem dopracowania zdecydowanie lepsza. Zresztą spójrzmy prawdzie w oczy – żeby zapełnić Bannerlorda jeszcze większą ilością błędów, tureccy deweloperzy musieliby się naprawdę postarać.

Mount & Blade ciągle nie doczekało się sequela. Na Steamie można jednak kupić, co dość niezwykłe, samodzielne mody do gry: Ogniem i mieczem, Napoleonic Wars i Viking Conquest. Dodawały one mnóstwo całkiem nowej zawartości, ale zachowywały wrodzoną surowość oryginału.

  1. Więcej o grze Mount & Blade

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Z GRYOnline.pl związany od 2012 roku: zahaczył o newsy, publicystykę, felietony, dział technologiczny i tvgry, obecnie specjalizuje się w ambitnych tematach. Napisał zarówno recenzje trzech odsłon serii FIFA, jak i artykuł o afrykańskiej lodówce low-tech. Poza GRYOnline.pl jego materiały na temat uchodźców, migracji oraz zmian klimatycznych publikowane były m.in. w Krytyce Politycznej, OKO.press i Nowej Europie Wschodniej. W kwestii gier jego zakres zainteresowań jest nieco węższy i ogranicza się do wszystkiego, co wyrzuci z siebie FromSoftware, co ciekawszych indyków i tytułów typowo imprezowych.

więcej

Krytykowane, ale lubiane – gry, które gracze cenią, mimo że zebrały sporo krytyki
Krytykowane, ale lubiane – gry, które gracze cenią, mimo że zebrały sporo krytyki

Już po raz trzeci przedstawiamy gry, które krytycy i gracze oceniają zupełnie inaczej – liście takich tytułów nie ma końca. Tym razem badamy, gdzie tkwi kość niezgody m.in. w przypadku Car Mechanic Simulatora, The Settlers III i Age of Empires II HD.

Zrobione za granicą, ukochane nad Wisłą. Kultowe gry Polaków
Zrobione za granicą, ukochane nad Wisłą. Kultowe gry Polaków

Są takie gry, które – choć powstały za granicą – największym kultem otaczane są w Polsce. Wybraliśmy najciekawsze z nich i spróbowaliśmy poszukać przyczyn tej niesamowitej popularności na Wisłą.

Krytykowane, ale kochane – nisko ocenione gry, które zdobyły serca graczy
Krytykowane, ale kochane – nisko ocenione gry, które zdobyły serca graczy

Znacie to uczucie, gdy Wasza ulubiona gra jest mieszana z błotem przez recenzentów? My też, dlatego zrobiliśmy zestawienie pozycji, które dostały od krytyków niezbyt wysokie oceny, a mimo to dziś cieszą się wielkim uznaniem.