Gothic
Gothic Classic
Osadzona w realiach fantasy gra RPG akcji, opracowana przez debiutujące niemieckie studio Piranha Bytes, założone przez byłych członków prężnego w latach 90-tych Greenwood Entertainment.
producent: Piranha Bytes wydawca: Egmont Interactive wydawca PL: CD Projekt SA Strona oficjalna
Sprawdź swoją wiedzę o Gothicu na żywo. Już w ten wtorek odbędą się quizy poświęcone najbardziej polskiej z „polskich” gier
Ceny gier z serii Gothic na Steamie podskoczyły ponad dwukrotnie. Polacy płacą prawie najwięcej na świecie
Twórcy Gothica i Elexa zwrócili się do Polaków: „Wykonaliście kawał niesamowitej roboty”
Gothic to gra RPG akcji, będąca debiutanckim projektem niemieckiego studia Piranha Bytes – zespołu założonego w 1997 roku przez byłych pracowników firmy Greenwood Entertainment. W niektórych krajach, w tym również w Polsce, omawiany tytuł cieszy się statusem kultowego. Produkcja dała początek serii rozwijanej w kolejnych latach, zaś kiedy reprezentowana przez nią marka przeszła w ręce firmy THQ Nordic, doczekała się również pełnoprawnego remaku.
Fabuła
Gothic zabiera nas w podróż do fantastycznego królestwa Myrtana, a dokładnie – do tak zwanej Górniczej Doliny na wyspie Khorinis, gdzie władca Rhobar II utworzył kolonię karną. Osadzeni w tej ostatniej mieli ciężko pracować przy wydobyciu rudy, zaś ucieczkę z tego miejsca miała uniemożliwić im nieprzenikalna od wewnątrz, magiczna bariera. Tworzące ją zaklęcie zostało jednak spaczone, w wyniku czego objęło swym zasięgiem całą dolinę, więżąc pod kopułą skazanych, odpowiedzialnych za nią magów, a także starożytne zło, dotychczas pozostające w ukryciu.
W trakcie rozgrywki wcielamy się w bezimiennego bohatera, którego poznajemy w chwili, gdy zostaje on wtrącony do kolonii karnej. Protagonista szybko okazuje się wybrańcem boga Innosa, którego zadaniem nie jest praca w kopalni, lecz rozprawienie się z antycznym zagrożeniem czyhającym w Górniczej Dolinie.
Mechanika
W grze Gothic akcję oglądamy z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Na jej potrzeby przygotowano otwarty świat, który choć nie imponuje rozmiarami, może pochwalić się bogatą zawartością. Znajdziemy w nim między innymi starożytne ruiny, kopalnie, wioskę orków czy wreszcie różnorodne obozy zakładane przez skazańców.
W górniczej dolinie funkcjonuje szereg frakcji, do których możemy dołączać w trakcie rozgrywki, wpływając w ten sposób na przebieg fabuły. Motorem opowieści są zadania popychające ją do przodu, którym towarzyszą rozmaite misje poboczne. Wykonując je, przemierzamy Górniczą Dolinę i stawiamy czoła licznym przeciwnikom. Oprócz wrogo nastawionych ludzi oraz orków, na naszej drodze staje tutejsza fauna (jak wilki, przerośnięte chrząszcze czy ścierwojady) oraz inne monstra (na czele ze szkieletami i demonami). W zależności od naszego stylu gry, podczas dynamicznych starć robimy użytek z broni białej (od mieczy jedno- i dwuręcznych, po topory, maczugi oraz młoty) bądź dystansowej (jak łuki oraz kusze), a także z magii.
W miarę postępów rozwijamy postać. Zdobywając doświadczenie, awansujemy na kolejne poziomy, a otrzymane wówczas punkty możemy rozdysponować pomiędzy poszczególnymi atrybutami bądź przeznaczyć na rozwój określonych umiejętności związanych z walką oraz czynnościami przydatnymi poza polem bitwy (jak otwieranie zamków, skradanie czy skórowanie zwierząt). Warto odnotować, że inaczej niż ma to miejsce w większości przedstawicieli gatunku, możemy tego dokonać dopiero po znalezieniu odpowiedniego nauczyciela.
Ponadto potencjał bojowy tak zwanego Bezimiennego zwiększamy, zdobywając coraz lepsze wyposażenie, które obejmuje broń i pancerze, a także rozmaite artefakty. Nowe przedmioty znajdujemy w świecie gry, nabywamy u handlarzy, wykonujemy samodzielnie bądź odbieramy pokonanym wrogom.
Kwestie techniczne
Pomimo że oprawa graficzna gry Gothic potrafi już trącić myszką, w momencie premiery prezentowała się całkiem solidnie. Nie zestarzał się natomiast klimatyczny soundtrack, na czele z motywem przewodnim opisywanego tytułu.
Polska wersja językowa
Gothic doczekał się pełnej polskiej wersji językowej. Głosów postaciom użyczyli profesjonalni aktorzy, na czele z Jackiem Mikołajczakiem, który wcielił się w Bezimiennego. W pozostałych rolach wystąpili natomiast: Tomasz Marzecki, Adam Bauman, Piotr Bąk, Paweł Iwanicki, Paweł Szczesny, Przemysław Nikiel, Jarosław Domin, Agata Gawrońska-Bauman, Jacek Kopczyński, Łukasz Nowicki, Marek Obertyn, Andrzej Tomecki, Robert Tondera, Janusz Wituch, Mirosław Zbrojewicz i Jacek Sołtysiak.
Gothic Classic na Nintendo Switch
W 2023 roku Gothic po raz pierwszy pojawił się na platformie innej niż PC. Wersja na Nintendo Switch, ochrzczona mianem Gothic Classic, doczekała się szeregu rozmaitych usprawnień; ponadto pochylono się nad sterowaniem, które przystosowano do specyfiki grania na konsoli.
Ostatnia modyfikacja 25 września 2024
Tryb gry: single player
Nośnik: 2 CD
Ocena użytkowników: 9 / 10 na podstawie 27314 głosów czytelników.
Wymagania wiekowe Gothic: 12+
Gothic Wymagania sprzętowe
PC Windows
- Zalecane:
- Pentium II 350MHz
- 64MB RAM
- akcelerator 3D