Zrobione za granicą, ukochane nad Wisłą. Kultowe gry Polaków
Są takie gry, które – choć powstały za granicą – największym kultem otaczane są w Polsce. Wybraliśmy najciekawsze z nich i spróbowaliśmy poszukać przyczyn tej niesamowitej popularności na Wisłą.
Spis treści
Czasami nie rozumiemy fenomenu jakiejś gry i całe zamieszanie wokół niej uznajemy za głupie. Być może dla wielu z Was tak było z Minecraftem, Pokemonami czy World of Warcraft, ale zawsze za tak wielkim zainteresowaniem stoi nie tyle głupota (nasza czy innych), tylko konkretne czynniki, które składają się na powodzenie danego tytułu wśród graczy. Postanowiliśmy przyjrzeć się tym zachodnim produkcjom, które z jakiegoś powodu odniosły w Polsce niebotyczny wręcz sukces i skupiły wokół siebie wiernych fanów, nawet dzisiaj wspominających swoje ukochane hity z łezką w oku lub... wciąż w nie grających. Czemu niektóre gry zdobyły w Polsce większą popularność niż gdziekolwiek indziej na świecie?
Chodzi o pieniądze...
Często chodziło o pieniądze. Kasa, szczególnie ta od mamy i taty, musiała się zgadzać, dlatego niejednokrotnie odpowiednia cena przesądzała o popularności tytułu. Niekiedy jednak istotny okazywał się przyjęty model dystrybucji i powszechny dostęp do gry. W czasach, kiedy wciąż królowały komputerowe pisemka z płytkami CD – internet, choć dynamicznie się rozwijał, pozostawał poza zasięgiem Jana Kowalskiego; stałe łącza wyparły modemy stosunkowo późno i dopiero wówczas, gdy staniały z 1500 zł do 150–200 zł. Dlatego fakt, że gra ukazywała się w Świecie Gier Komputerowych albo CD-Action, powodował, że wszyscy w danym miesiącu graliśmy w to samo. Jeśli dana produkcja sprzedawana była w kioskach, dostęp do niej mieli nie tylko klienci salonów prasowych i sklepów z grami dużych miast, ale również mieszkańcy miasteczek i wsi.
...i polską wersję
Nie bez znaczenia była także rodzima wersja. Język angielski w szkołach to wcale nie tak dawny pomysł i w latach 90. wydanie gry po polsku mogło decydować o wielkości jej sprzedaży (a i dzisiaj to nadal ważny czynnik wpływający na zainteresowanie danym tytułem). Być może część z Was pamięta jeszcze, że dawniej konsolowe gry nie były w ogóle tłumaczone, przez co stawały się nie tylko obiektem kpin, ale też zrażały do siebie potencjalnych nowych odbiorców. Lokalizacja bezpośrednio wiąże się z przystępnością gry, a przystępność jest już czynnikiem, który przekłada się na sukces.
Przedstawiamy zatem wybrane pozycje, które w szczególny sposób zachowały się w sercach polskich graczy, choć w krajach, w których zostały wyprodukowane, nie są zazwyczaj darzone aż takim kultem.
Na potrzeby tego artykułu wybraliśmy gry, które osiągnęły w Polsce większy sukces niż gdziekolwiek indziej na świecie. Oparliśmy się na zestawieniach popularności opracowanych przez firmę Google.