Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 16 października 2020, 14:34

Fallout: New Vegas. 15 gier pełnych błędów, które pokochali gracze

Spis treści

Fallout: New Vegas

Nikt chyba nie zaprzeczy, że Obsidian Entertainment to wyjątkowo utalentowane studio. Za jedno należy mu się jednak bura – do momentu wydania South Parku: Kijka Prawdy nie było chyba w portfolio tego zespołu tytułu porządnie zoptymalizowanego. Star Wars: Knights of the Old Republic II, Neverwinter Nights 2, Alpha Protocol – to wszystko dobre produkcje, którym jednak brakowało ostatniego szlifu... lub nawet kilkunastu. Ale to właśnie w Falloucie: New Vegas nagromadzenie błędów wskoczyło na kompletnie nowy poziom – prawdopodobnie za sprawą silnika Gamebryo, używanego zazwyczaj przez firmę Bethesda i mającego zasłużoną reputację wyjątkowo bugogennej technologii.

Możecie spędzić kilkadziesiąt godzin, przemierzając postapokaliptyczne pustkowia, a niemająca granic kreatywność gry w psuciu się i tak zdoła Was zaskoczyć. Protagonista zacinający się na obiektach, wariujące animacje, głowy niezależnych postaci obracające się dookoła jak w Egzorcyście... Tak, zdecydowanie Fallout: New Vegas miał momenty, w których trudno było zachować powagę.

Jeśli mieliście pecha – lub szczęście, bo lubicie polować na błędy – gra serwowała więcej niezamierzonych komicznych sytuacji niż większość kabaretów. - Nieoszlifowana klasyka. Gry pełne błędów, które pokochali gracze - dokument - 2022-05-31
Jeśli mieliście pecha – lub szczęście, bo lubicie polować na błędy – gra serwowała więcej niezamierzonych komicznych sytuacji niż większość kabaretów.

Tak jak w przypadku poprzednich projektów ludziom ze studia Obsidian Entertainment to niedoszlifowanie uszło na sucho. Większość miłośników cyklu uznała, że choć niedopracowana, ta jego odsłona zdecydowanie lepiej oddaje postapokaliptycznego ducha serii niż część trzecia. New Vegas, nawet pełne błędów i glitchy, było Falloutem z prawdziwego zdarzenia – RPG z najwyższej półki, w którym nasze decyzje zawsze miały kluczowe znaczenie. Zresztą do dziś każda pogłoska, jakoby Obsidian miał powrócić do tej marki, jest przyjmowana z wielkimi nadziejami – a to najlepsza rekomendacja.

  1. Więcej o grze Fallout: New Vegas

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Z GRYOnline.pl związany od 2012 roku: zahaczył o newsy, publicystykę, felietony, dział technologiczny i tvgry, obecnie specjalizuje się w ambitnych tematach. Napisał zarówno recenzje trzech odsłon serii FIFA, jak i artykuł o afrykańskiej lodówce low-tech. Poza GRYOnline.pl jego materiały na temat uchodźców, migracji oraz zmian klimatycznych publikowane były m.in. w Krytyce Politycznej, OKO.press i Nowej Europie Wschodniej. W kwestii gier jego zakres zainteresowań jest nieco węższy i ogranicza się do wszystkiego, co wyrzuci z siebie FromSoftware, co ciekawszych indyków i tytułów typowo imprezowych.

więcej

Krytykowane, ale lubiane – gry, które gracze cenią, mimo że zebrały sporo krytyki
Krytykowane, ale lubiane – gry, które gracze cenią, mimo że zebrały sporo krytyki

Już po raz trzeci przedstawiamy gry, które krytycy i gracze oceniają zupełnie inaczej – liście takich tytułów nie ma końca. Tym razem badamy, gdzie tkwi kość niezgody m.in. w przypadku Car Mechanic Simulatora, The Settlers III i Age of Empires II HD.

Zrobione za granicą, ukochane nad Wisłą. Kultowe gry Polaków
Zrobione za granicą, ukochane nad Wisłą. Kultowe gry Polaków

Są takie gry, które – choć powstały za granicą – największym kultem otaczane są w Polsce. Wybraliśmy najciekawsze z nich i spróbowaliśmy poszukać przyczyn tej niesamowitej popularności na Wisłą.

Krytykowane, ale kochane – nisko ocenione gry, które zdobyły serca graczy
Krytykowane, ale kochane – nisko ocenione gry, które zdobyły serca graczy

Znacie to uczucie, gdy Wasza ulubiona gra jest mieszana z błotem przez recenzentów? My też, dlatego zrobiliśmy zestawienie pozycji, które dostały od krytyków niezbyt wysokie oceny, a mimo to dziś cieszą się wielkim uznaniem.