Kontrola ładu publicznego i spaczenia | Porady na dobry początek poradnik Total War: Warhammer
Ostatnia aktualizacja: 1 sierpnia 2016
Kontrola ładu publicznego i spaczenia
Ład publiczny i spaczenie terenu to dwie najważniejsze rzeczy o których pamiętać trzeba w czasie rozwoju i utrzymywania kontroli nad prowincją. Nieumiejętne gospodarowanie przestrzenią pod zabudowę, jak i brak kontroli nad tym co dzieje się w prowincji mogą doprowadzić do znacznego spadku ładu publicznego i wzrostu spaczenia, co z kolei zaowocuje częstymi buntami. W rozdziale tym dowiesz się, jak kontrolować te dwa mechanizmy.
- Ład publiczny i jego utrzymanie
- Jak działa spaczenie terenu
- Obniżenie, bądź zwiększenie spaczenia terenu
Ład publiczny i jego utrzymanie
Ład publiczny odzwierciedla po prostu stosunki mieszkańców danej prowincji do jej władcy. Jeśli ład publiczny dojdzie do wartości -100, miejsce będzie mieć bunt. Gdy to nastąpi, w niedalekiej odległości od miasta, w którym to się stało, pojawi się armia buntowników. Z każdą turą będzie ona rosła w siłę, a po kilku turach z pewnością zaatakuje najbliższą osadę, bardzo często równając ją z ziemią, jeśli nie uda ci się jej obronić. W takiej sytuacji trzeba zaatakować armię buntowników najszybciej jak się da - a najlepiej po prostu nie dopuścić do buntu w ogóle.
Na wzrost ładu publicznego wpływ ma kilka czynników. Mogą to być:
- budynki wzniesione w którymś z miast w obrębie prowincji;
- Bohaterowie i Lordowie znajdujący się jej terenie;
- armia Lorda stacjonująca w jednym z miast;
- losowe wydarzenie;
- ustawione zarządzenie w prowincji - do tego wymagana jest jednak kontrola nad wszystkimi osadami w prowincji;
- poziom trudności gry - łatwy daje premię +2 do ładu publicznego.
Na obniżenie ładu publicznego wpływa z kolei:
- poruszanie się armii w trybie plądrowania w obrębie danej prowincji;
- zwiększające się spaczenie (wyjątkiem są Wampiry, które otrzymują premię do ładu za duże wampirze spaczenie, a kary za niskie);
- podatki;
- niestabilność w prowincji (gdy często dochodzi tutaj do walk o kontrolę nad osadami);
- przejęcie kontroli nad daną osadą (kara upływa po jednej turze);
- losowe wydarzenia;
- akcje bohaterów;
- poziom trudności gry - poziomy trudny i wyższe dają karę do ładu publicznego.
Warto o ładzie publicznym pamiętać szczególnie wtedy, gdy planujesz bardzo szybką ekspansję. Świeżo podbite tereny, szczególnie takie, które w ostatnim czasie często przechodziły z rąk do rąk, a także takie, gdzie spaczenie terenu jest bardzo wysokie będą mieć ogromną karę do ładu publicznego. Kara może wynieść nawet -15 punktów (nie licząc podatków), przez co w przeciągu kilku tur dojdzie tam do buntu, a tobie kolejnego zmartwienia.
Pamiętać należy więc o tym, iż podczas ekspansji nie można zbyt szybko przejmować kolejnych miast i osad. Lepszym wyjściem jest przejęcie jedynie kilku z nich, a następnie poświęcenie kilku tur na ustabilizowanie gospodarki, by nie doszło tutaj zaraz do buntu. Jeśli posiadasz dużą armię, która nie będzie ci w ciągu najbliższych tur potrzebna, wyślij ją do osady (bądź osad), które właśnie udało ci się podbić - obecność armii potrafi podnieść ład publiczny nawet o 20 punktów. Warto też wyłączyć na czas stabilizacji podatki - 4 dodatkowe punkty znacznie bardziej przydadzą ci się niż nawet kilkaset sztuk złota, które wygenerują osady w prowincji.
Zostało jeszcze 63% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...
... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium
Abonament dla Ciebie