God of War Ragnarok: Porady na start God of War Ragnarok poradnik, solucja
Ta strona poradnika do gry God of War Ragnarok zawiera zestaw porad na start dla początkujących. Zamieszczone podpowiedzi dotyczą m.in. utrzymywania Kratosa przy życiu, wygrywania walk, eksploracji i jej ograniczeń, ulepszania sprzętu czy polegania na towarzyszach.
Ostatnia aktualizacja: 20 grudnia 2022
God of War Ragnarok jest trudniejsze od poprzedniej części przygód Boga Wojny. W naszym poradniku możecie znaleźć porady na start, które ułatwią Wam rozpoczęcie gry oraz radzenie sobie z częstymi problemami. Zawarte wskazówki powiązane są m.in. z rozgrywaniem starć z przeciwnikami, badaniem świata gry, ulepszaniem wyposażenia Kratosa, korzystaniem ze wsparcia towarzyszy SI czy rozsądnym zużywaniem srebra oraz punktów doświadczenia.
- Reagujcie odpowiednio na kolory pierścieni symbolizujących ataki wrogów
- Nie próbujcie od razu w 100% badać nowo odwiedzanych lokacji
- Korzystajcie z pomocy towarzyszy
- Odwiedzajcie regularnie sklepy krasnoludów
- Rozsądnie planujcie wydawanie XP oraz srebra
- Zwracajcie uwagę na poziomy przeciwników
- Nie zapominajcie leczyć bohatera w trakcie walk
- Odkrywajcie nowe regiony i mistyczne bramy
- Szukajcie legendarnych skrzyń
Reagujcie odpowiednio na kolory pierścieni symbolizujących ataki wrogów
W God of War Ragnarok przeciwnicy oprócz standardowych ataków posiadają też silniejsze unikatowe ataki. Gra ostrzega o rodzaju zbliżającego się ataku wyświetlając pierścienie w jednym z 3 możliwych kolorów. Zapamiętajcie jak najwcześniej ich znaczenie:
- żółty pierścień oznacza, że dany atak jest możliwy do sparowania, ale w przypadku źle wymierzonego bloku może on wytrącić bohatera z równowagi;
- czerwony pierścień oznacza, że nie możecie zablokować w żaden sposób ataku i jedyne rozwiązanie to unik;
- podwójny niebieski pierścień oznacza, że możecie uderzyć tarczą i powstrzymać silny atak przeciwnika lub doprowadzić do przełamania jego obrony.
Bardziej kompletne informacje o oznaczeniach ataków są na stronie Jak reagować na kolory wrogich ataków? w rozdziale FAQ.
Nie próbujcie od razu w 100% badać nowo odwiedzanych lokacji
God of War Ragnarok premiuje eksplorację okolicy, bo możecie dzięki temu odnajdywać m.in. srebro, składniki do craftingu czy nowe elementy wyposażenia. Trzeba jednak wiedzieć, że większości lokacji nie możecie od razu zaliczyć w 100 procentach, tzn. dotrzeć do jej wszystkich skarbów i aktywności z listy widocznej z poziomu ekranu mapy (przykładowa na obrazku).
Dostęp do niektórych obszarów jest możliwy dopiero po zdobyciu odpowiednich gadżetów lub umiejętności. Gra stopniowo odblokowuje je w trakcie przechodzenia kampanii i z czasem dowiecie się np. jak niszczyć zielone blokady albo jak trafiać w bardzo odległe cele. Próbujcie zdobyć to co można w danym momencie i przechodźcie dalej. Do lokacji z lootem i znajdźkami możecie powracać w dalszej części gry.
Po więcej porad odnośnie badania świata gry zajrzyjcie na stronę Eksploracja z rozdziału Podstawy. Częste rodzaje przeszkód opisaliśmy też na stronach FAQ Jak niszczyć zielone blokady? oraz Jak niszczyć żółte blokady?.
Korzystajcie z pomocy towarzyszy
W trakcie rozgrywki grywalny bohater może mieć różnych towarzyszy, do których zaliczają się m.in. Brok, Angrboda czy Atreus. Każdy z sojuszników posiada unikalne cechy, które możecie wykorzystywać żeby ułatwiać sobie grę i docierać w nowe miejsca. Wsparcie towarzyszy dzieli się na dwie główne grupy:
- pomoc w wygrywaniu walk - możecie im wydawać komendy róznych rodzajów ataków (wciśnięcie lub przytrzymanie Kwadratu), a także prosić ich o korzystanie z różnych typów strzał (jeśli posiadają ataki dystansowe);
- pomoc w zaliczaniu zagadek - możecie wskazywać sojusznikom przeszkody czy miejsca, do których chcecie dotrzeć i być może pomogą Wam w odblokowaniu przejścia.
Pełną listę sojuszników znajdziecie na stronie Grywalne postaci i towarzysze. Zajrzyjcie też na stronę Umiejętności i wyposażenie towarzyszy, a dowiecie się jak zwiększać ich możliwości bojowe.
Odwiedzajcie regularnie sklepy krasnoludów
Sklepy Broka i Sindriego znanych z poprzedniej części God of War znajdują się w różnych miejscach w świecie gry - jeden z nich zawsze jest w Domu Sindriego, czyli centralnej "bazie wypadowej". Możecie je też odnajdywać w badanych lokacjach i każdy sklep ma identyczną ofertę. Dzięki sklepom możecie przede wszystkim:
- wytwarzać, ulepszać oraz modyfikować bronie - szczególnie istotne jest awansowanie Lewiatana i Ostrzy Chaosu na wyższe poziomy;
- wytwarzać, ulepszać oraz modyfikować elementy pancerza - każdy fragment pancerza jest w stanie zmienić statystyki bohatera;
- kupować przedmioty zużywalne - zaliczają się do nich m.in. kamienie wskrzeszenia;
- sprzedawać niepotrzebny loot - bezpieczne jest pozbywanie się zebranych artefaktów, bo nie mają one w grze innych zastosowań.
Po komplet informacji o korzystaniu z oferty sklepów zajrzyjcie na stronę Sklepy krasnoludów z rozdziału Podstawy.
Rozsądnie planujcie wydawanie XP oraz srebra
W trakcie przechodzenia gry możecie gromadzić złoto (lokalną walutę) oraz punkty doświadczenia (są naliczane oddzielnie dla każdego z bohaterów). Ważne jest to żeby je rozsądnie wydawać:
- Srebro wydawajcie przede wszystkim na najważniejsze ulepszenia sprzętu - rozwijajcie posiadane bronie oraz elementy pancerza żeby zwiększały się ich statystyki. Więcej porad zamieściliśmy na stronie FAQ Jak gromadzić srebro?.
- Punkty doświadczenia wydawajcie głównie na nowe umiejętności oraz na ulepszenia spartańskiego szału. Posiadanie kolejnych umiejętności pozwoli Wam korzystać z nowych ataków. Usprawnienie spartańskiego szału podniesie jego przydatność i ułatwi Wam wygrywanie trudniejszych walk. Więcej wskazówek jest na stronie FAQ Jak zdobywać doświadczenie?.
Zwracajcie uwagę na poziomy przeciwników
Napotykani w grze wrogowie mają widoczny pasek zdrowia i obok niego znajduje się informacja o poziomie przeciwnika. Dbajcie o to żeby nie był on wyższy od aktualnego poziomu grywalnego bohatera, bo w przeciwnym razie walka może okazać się bardzo wymagająca. Poziom Kratosa możecie zwiększać dzięki wyposażaniu go w coraz lepsze bronie i pancerze.
Jeśli dana opcjonalna walka jest dla Was za trudna, to najlepiej zostawić sobie ją na później i powrócić do niej silniejszym bohaterem. Jeżeli macie problemy z walką z głównej fabuły, to postarajcie się ją rozegrać w inny sposób (dany przeciwnik może być szczególnie odporny na konkretny rodzaj ataków) lub rozważcie obniżenie poziomu trudności.
W rozdziale Bossowie naszego poradnika znajdziecie opisy najtrudniejszych starć z gry. Polecamy też zajrzeć na stronę Poziomy trudności, na której opisaliśmy główne poziomy oraz modyfikatory stopnia trudności.
Nie zapominajcie leczyć bohatera w trakcie walk
Ważną informacją jest to, że pasek zdrowia bohatera nie odnawia się samoczynnie w grze (wyjątkiem jest sytuacja znalezienia się na skraju śmierci - postać po chwili odzyska niewielką ilość HP). Odnajdujcie zielone kamienie zdrowia (Healhstones), które pojawiają się na arenach walk, ale pilnujcie się żeby bohater nie został uderzony przy próbach zabrania ich.
Inny sposób regeneracji to używanie spartańskiego szału Męstwo. Jego aktywacja jest w stanie przywrócić część straconego zdrowia.
Możecie też wydłużać pasek zdrowia Kratosa. Permanentną techniką jest m.in. odnajdywanie w skrzyniach Norn jabłek Idunn (Idunn Aples). Tymczasową metodą może być zwiększanie Witalności dzięki zakładaniu wyposażenia powiązanego z tym parametrem.
Po więcej porad o tym jak pozostawać przy życiu przejdźcie na strony Jak regenerować zdrowie? oraz Jak wydłużać pasek zdrowia i szału? z rozdziału FAQ.
Odkrywajcie nowe regiony i mistyczne bramy
W God of War Ragnarok odwiedza się różne światy, przy czym domyślnie większość danej krainy jest zasłonięta przez mgłę. Starajcie się docierać do tych miejsc (jeśli gra w danym momencie na to pozwala). Po otrzymaniu komunikatu o odkryciu nowego regionu odkryta zostanie kolejna część mapy i dowiecie się też o znajdźkach i aktywnościach z danej lokacji.
Eksplorację krain ułatwia mechanika szybkiej podróży - służą do tego mistyczne bramy. Kolejne bramy możecie odkrywać razem z odkrywaniem nowych regionów i stają się one wtedy punktami szybkiej podróży. Po wejściu w interakcję z bramą możecie wybrać inną z listy odkrytych i może to być mistyczna brama z tej samej lub odrębnej krainy. Nie wszystkie krainy są od razu dostępne - wymagane może być odwiedzenie danej krainy w ramach głównej fabuły lub zdobycie ziarna Yggdrasil żeby ją odblokować.
Po więcej wskazówek i informacji zajrzyjcie na osobne strony z rozdziału FAQ: Jak odblokować szybką podróż? oraz Jak odsłaniać mapę świata?.
Szukajcie legendarnych skrzyń
Zbieranie znajdziek w grach to dla niektórych kompletnie niepotrzebne zajęcie. W GoW Ragnarok przedmioty kolekcjonerskie zostały lepiej przemyślane. Skrzynie norn (Nornir Chests) zawierają cenne jabłka Idunn (Idunn Apples) oraz rogi krwistego miodu (Horns of Blood Mead), które zwiększają maksymalną ilość punktów zdrowia i spartańskiego szału. Nagromadzone artefakty sprzedacie w sklepie krasnoludów, a inne przedmioty są potrzebne do zaliczenia zadań pobocznych lub osiągnięć.
Najbardziej opłacalną czynnością podczas eksplorowania krain jest szukanie legendarnych skrzyń. W tych dużych, świecących się na złoto skrzyniach znajdziecie naprawdę cenne przedmioty. Od nowych części zbroi po ataki runiczne, które z pewnością pomogą Wam stawić czoła trudnym przeciwnikom. Legendarne skrzynie skrywają również zaklęcia amuletu oraz wyposażenie dla Waszych towarzyszy.
Przed opuszczeniem regionu, sprawdźcie na liście znajdziek i zadań pobocznych na mapie czy w jest w nim legendarna skrzynia. Czasem warto poświęcić kilka dodatkowych minut, aby znaleźć unikalny przedmiot.