God of War Ragnarok: Bronie God of War Ragnarok poradnik, solucja
W God of War Ragnarok Kratos może korzystać z kilku rodzajów broni, a także z różnych tarcz. Sprawdźcie, jak walczyć każdym typem broni, a także jak ulepszać bronie i tarcze.
Ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2022
Na tej stronie poradnika znajdziecie informacje na temat tarcz i broni dostępnych w grze God of War Ragnarok - Lewiatan, Ostrza Chaosu, Włócznia Draupnir. Dowiecie się także, jak ulepszać bronie, czym jest Spartański Szał, a także jak odblokowywać i ulepszać Relikty.
- Lewiatan
- Ostrza Chaosu (Blades of Chaos)
- Włócznia Draupnir (Draupnir Spear)
- Tarcza (Shield)
- Ulepszanie broni i tarcz
- Spartański Szał (Spartan Rage)
- Relikty (Relics)
Lewiatan
Lewiatan to główna broń Kratosa, za pomocą której bohater może wyrządzać obrażenia w walce w zwarciu, a także na odległość. Lewiatan to broń, która wyrządza też obrażenia od lodu, dzięki czemu można zamrozić wrogów i wystawić ich na atak.
W Lewiatanie możecie osadzić dwa ataki runiczne - szybki oraz mocny. Zaklęcia ładują się po czasie, a aktywowanie ich wywołuje określony efekt. Ataki runiczne w grze God of War Ragnarok można ulepszać, wykorzystując do tego punkty doświadczenia Kratosa.
- Lewiatan wyrządza zwiększone obrażenia celom, które zostały podpalone.
- Lewiatan przydaje się w trakcie walk z przeciwnikami niewrażliwymi na ogień (ognisty pasek zdrowia).
- Zamrożeni przeciwnicy nie mogą się bronić przez określony czas, co ułatwia walkę.
- Zamrożone cele można zepchnąć z urwiska lub półki skalnej, a te natychmiast rozpadną się na kawałki.
- Mocny atak Lewiatanem (przytrzymajcie R2) nabija mniejszych przeciwników na ostrze, dzięki czemu Kratos może rzucić wrogiem w wybranym kierunku, nawet w przepaść.
- Lewiatan jest wykorzystywany do niszczenia wiszących elementów, jak kosze lub dzbany.
- Topór można wykorzystać do zamrażania ruchomych elementów, jak np. koła zębate.
- Rzucając toporem w twarz jasnego elfa, zrzucicie jego maskę, co natychmiast ogłuszy przeciwnika.
- Walcząc z przeciwnikami poruszającymi się na 2 nogach, rzucajcie toporem właśnie w nogi - wróg przewróci się, co otworzy Wam drogę do wyprowadzenia kombinacji ciosów.
- Ogniki ogłuszone strzałą towarzysza możecie odbić toporem w stronę przeciwników i wyrządzić im spore obrażenia.
- Za pomocą Lewiatana możecie wyrządzać obrażenia latającym celom.
Ostrza Chaosu (Blades of Chaos)
Ostrza Chaosu to kolejna doskonale znana wszystkim fanom serii God of War broń. Kratos wykorzystuje ostrza na łańcuchach, aby wyrządzać obrażenia wielu przeciwnikom jednocześnie na sporym dystansie. Co więcej, Ostrza Chaosu mogą podpalać przeciwników i elementy otoczenia.
W Ostrzach Chaosu, podobnie jak w Lewiatanie i Włóczni Draupnir możecie osadzić dwa ataki runiczne - szybki oraz mocny.
- Ostrza Chaosu wyrządzają większe obrażenia przeciwnikom, którzy zostali zamrożeni.
- Ostrza Chaosu przydają się w trakcie walk z przeciwnikami niewrażliwymi na mróz (niebieski pasek zdrowia).
- Ostrza mają duży zasięg, dzięki czemu możecie trzymać przeciwników na dystans.
- Ostrza Chaosu można wykorzystać w trakcie walk z latającymi przeciwnikami. W takiej sytuacji Kratos złapie cel i rzuci nim w wybranym kierunku.
- Broni można używać do rozwiązywania zagadek Skrzyń Nornir (Nornir Chests).
- Ostrza Chaosu przydają się do niszczenia przeszkód środowiskowych, jak np. rośliny lub pnącza.
Włócznia Draupnir (Draupnir Spear)
Włócznia Dnaupnir to ostatnia główna broń Kratosa i odblokujecie ją dopiero na późniejszym etapie fabuły gry God of War Ragnarok (opisaliśmy to na stronie Jak odblokować włócznię?). Włócznia związana jest z żywiołem wiatru, dzięki czemu umożliwia Kratosowi dotarcie do wcześniej niedostępnych miejsc.
Za pomocą włóczni można walczyć w zwarciu, a także na odległość. Włócznia Draupnir, jak pozostałe bronie Kratosa, może zostać wzmocniona atakami runicznymi.
- Rzucając włócznią w przeciwnika, można kumulować ładunki, które następnie można zdetonować (Trójkąt), aby wyrządzić wyższe obrażenia.
- Włócznia doskonale sprawdza się do eliminowania celów na odległość.
- Włócznię Draupnir można wbijać w określone miejsca, aby burzyć elementy środowiska lub tworzyć przejście do dalszej części lokacji.
Tarcza (Shield)
Tarcze w grze God of War Ragnarok nie służą tylko do obrony, ale również do ogłuszania wrogów i do ataku, jeśli Kratos aktualnie nie dzierży żadnej broni. Tarcze w grze God of War Ragnarok można wzmocnić specjalnymi dodatkami, które zwiększają atrybuty Kratosa i mogą generować dodatkowe efekty.
- Tarcze w grze God of War Ragnarok wykorzystuje się do parowania i blokowania ciosów przeciwników. Parowanie ciosów szybko napełnia pasek ogłuszenia u wrogów.
- Lekkie tarcze wymagają wprawy i odpowiedniego timingu przy parowaniu. Cięższe tarcze absorbują obrażenia wyrządzane przez przeciwników, co później można wykorzystać na własną korzyść.
- Blokując ciężką tarczą nie zostaniecie wybici z równowagi.
- Jeśli macie problem z wyczuciem odpowiedniego timingu do parowania ciosów, nie naciskajcie zbyt wiele razy przycisku L1 - naciśnijcie raz i przytrzymajcie. Jeśli nie sparujecie ciosu, to przynajmniej go zablokujecie, ale nie otrzymacie bezpośredniego trafienia.
- Pociski rzucane przez wrogów można sparować - jeśli Wam się to uda, Kratos odbije pocisk w stronę wroga.
- Możecie wykorzystać tarczę do przełamania bloku przeciwnika lub przerwania jego umiejętności (2x L1).
- Jeśli zamrozicie przeciwnika nad przepaścią, możecie użyć tarczy, aby go zepchnąć i natychmiast wyeliminować.
Ulepszanie broni i tarcz
Do ulepszenia broni będziecie potrzebować specjalnych, rzadkich składników rzemieślniczych, które zdobędziecie w trakcie przechodzenia głównej historii gry God of War Ragnarok.
- Lewiatan: do ulepszenia Lewiatana będzie potrzebować Mroźny Płomień (Frozen Flame).
- Ostrza Chaosu: do ulepszenia Ostrzy Chaosu trzeba użyć Płomień Chaosu (Chaos Flame).
- Włócznia Draupnir: żeby ulepszyć Włócznię Draupnir, musicie zdobyć Płomień Wichury (Gale Flame).
Z kolei do ulepszania rękojeści, tarcz i dodatków do tarcz potrzebne jest srebro i materiały rzemieślnicze - te znajdziecie w trakcie eksploracji poszczególnych krain.
Spartański Szał (Spartan Rage)
Od początku gry God of War Ragnarok Kratos będzie dysponował tylko jednym rodzajem spartańskiego szału, ale kolejne dwa warianty odblokujecie w trakcie postępów w głównej fabule.
- Furia (Fury): Kratos wyzwala swój wewnętrzny szał, a każdy jego atak przywraca bohaterowi nieco zdrowia.
- Męstwo (Valor): Kratos wykorzystuje Spartański Szał, aby odzyskać średnią ilość zdrowia.
- Gniew (Wrath): Bohater wykorzystuje Spartański Szał, aby zaatakować pobliskiego przeciwnika, wyrządzając mu znaczne obrażenia i nakładając na niego dodatkowe efekty broni. Zabicie wroga odnawia odrobinę zdrowia.
Warto pamiętać, że Spartański Szał można w każdym momencie przerwać, wciskając ponownie odpowiednią kombinację przycisków (domyślnie L3+R3). Należy jednak zaznaczyć fakt, że przerywając Spartański Szał, zużyjecie nieco paska szału.
Każdy rodzaj Spartańskiego Szału można ulepszyć do maksymalnie 3 poziomu, wykorzystując na to punkty doświadczenia.
Relikty (Relics)
Relikty to specjalne przedmioty, które można aktywować, aby wyzwolić dodatkowy efekt. Przykładowo, Rękojeść Grama (Hilt of Gram) zapewnia przypływ Szału i ogłusza pobliskich wrogów, Talizman Megin (Talisman of Meign) daje krótkotrwałą premię do obrażeń zadawanych wręcz, a Rękojeść Ridilla (Hilt of Ridill) wyzwala falę elektryczności, która razi wrogów.
Relikty można ulepszać do maksymalnie 3 poziomu, wykorzystując do tego punkty doświadczenia Kratosa.