NieR Automata: Porady na start NieR Automata porady, solucja
Ostatnia aktualizacja: 29 lipca 2021
Na tej stronie poradnika znajdują się porady na start do gry NieR Automata. Są to różnorakie wskazówki i podpowiedzi powiązane m.in. ze staczaniem walk, zaliczaniem questów, rozwijaniem postaci, czy badaniem świata gry. Skorzystanie z poniższych porad powinno Wam ułatwić zrozumienie niektórych nietypowych rozwiązań oraz uniknięcie częstych błędów popełnianych w początkowych godzinach gry.
- Normalny poziom trudności to optymalny wybór na początek
- W grze nie ma automatycznych sejwów!
- Uniki wykonuje się wciskając na padzie R2, a nie Kółko
- Walka na dystans jest bezpieczniejsza od walki w zwarciu
- Zablokowanie kamery na przeciwniku ułatwia atakowanie go
- Zbierajcie jak najwięcej lootu
- Widok z lotu ptaka pomaga przy korzystaniu z mapy
- Przed każdą wyprawą zadbajcie o zapas środków leczniczych
- Leczyć możecie się z menu pauzy lub z menu skrótów
- Korzystajcie jak najczęściej z programów poda
- Warto sprawdzić przed walką poziom przeciwników
- Wydawajcie złoto na ulepszenia Chip Capacity Storage
Normalny poziom trudności to optymalny wybór na początek
NieR Automata oferuje 4 główne poziomy trudności, przy czym musicie mieć świadomość tego, że w opisywanej produkcji poziomy trudności bardzo wyraźnie się między sobą różnią - gra może być bardzo łatwa (lub nawet wyręczać gracza w niektórych czynnościach) na niskim poziomie trudnosci i jednocześnie oferować ekstremalne wyzwanie na bardzo wysokim poziomie trudności.
Normalny poziom trudności jest dobrym kompromisem pomiędzy przyjemnością z gry i stopniem wyzwania. Powinniście wybrać go przynajmniej na potrzeby ukończenia pierwszej ścieżki (Route A), choć warto zaznaczyć, że zmiana poziomu trudności jest możliwa z poziomu menu opcji. Możecie go wyregulować jeśli gra na domyślnym poziomie okaże się zbyt łatwa lub bardzo wymagająca. Po więcej informacji zajrzyjcie na osobną stronę Poziomy trudności, na której zostały one dokładniej opisane.
W grze nie ma automatycznych sejwów!
Jest to informacja, którą sama NieR Automata stara się przekazać graczowi przy wielu różnych okazjach. Gra w żadnym momencie nie jest automatycznie zapisywana. Jeśli zapomnicie się i przedwcześnie wyłączycie grę, to możecie stracić nawet kilka godzin postępów. To samo tyczy się sytuacji, w których gra może się zawiesić.
Radzimy sejwować gdy tylko gra na to pozwala, zwłaszcza że możliwe jest poleganie na szybkich sejwach, które wykonuje się raptem w kilka sekund. Zapisywanie postępów jest szczególnie wskazane po każdej trudniejszej bitwie i po każdym większym queście. Zasady sejwowania w grze (nie jest ono dostępne przez 100% czasu gry) opisaliśmy dokładniej na stronie Stan gry - jak zapisywać? w rozdziale FAQ poradnika.
Uniki wykonuje się wciskając na padzie R2, a nie Kółko
Gracze konsolowi przyzwyczajeni są do tego, że w zdecydowanej większości gier akcji uniki aktywowane są dzięki wciskaniu Kółka na padzie. NieR Automata bardzo wyraźnie się w tej kwestii różni, gdyż unik (Evade) można aktywować wciskając R2. Możecie też łączyć tę akcję z wychyleniem gałki analogowej w stronę, w którą ma zostać wykonany dash, jak również używać R2 do rozpoczęcia sprintu przydatnego do uciekania przed atakami obszarowymi czy po prostu podczas eksploracji świata.
Przydatną informacją jest też to, że perfekcyjny unik może prowadzić do kontry - musicie wykonać unik w idealnym momencie (tzn. tuż przed otrzymaniem obrażeń od wrogiego ataku) i następnie wcisnąć jeden z przycisków ataku żeby przejść do ofensywy. Więcej informacji o aktywowaniu różnych ruchów znajdziecie na stronie Sterowanie w aneksie naszego poradnika.
Walka na dystans jest bezpieczniejsza od walki w zwarciu
Walka dystansowa odbywa się z wykorzystaniem poda, czyli latającego robota, który podąża za postacią od samego początku gry i który jest w stanie ostrzeliwać przeciwników. Możecie polegać na ciągłym ogniu oraz na specjalnych atakach poda - w obu przypadkach nie są zużywane jakiekolwiek zapasy.
Unikanie bezpośrednich walk docenicie szczególnie w początkowych godzinach gry, tzn. gdy będziecie jeszcze uczyli się podstaw walki ze szczególnym uwzględnieniem poprawnych perfekcyjnych uników i kontr. Walka w zwarciu wiąże się z dużym ryzykiem otrzymania obrażeń i znalezienia się na skraju śmierci. Nie polegajcie jednak całkowicie na walce dystansowej, gdyż niektórzy przeciwnicy mają kuloodporne zbroje lub są po prostu bardzo wytrzymali i standardowy ostrzał będzie bardzo powoli wyczerpywał ich pasek zdrowia. Używanie podów oraz inne techniki wygrywania potyczek zestawiliśmy na osobnej stronie Walka.
Zablokowanie kamery na przeciwniku ułatwia atakowanie go
Zablokowanie kamery na wrogu (wciśnięcie przycisku L2) jest możliwe tylko na niskim i normalnym poziomie trudności i jeśli macie ustawiony jeden z tych poziomów to zdecydowanie warto korzystać z tej opcji. Funkcja ta ma dwie główne zalety:
- możecie z większą precyzją wyprowadzać ataki dystansowe poda, dzięki czemu nie ma ryzyka, że będą one pudłowały,
- możecie skuteczniej reagować na ataki przeciwnika i łatwiej wyprowadzać kontry po dobrze wykonanych unikach.
Z użyciem opcji blokowania kamery pilnujcie się jednak podczas starć z grupami przeciwników. Starajcie się zablokować kamerę na tym wrogu, którego chcecie w danym momencie zabić (optymalnie jeden z silniejszych przeciwników) i miejcie świadomość tego, że inni przeciwnicy mogą Was w tym czasie również zaatakować.
Zbierajcie jak najwięcej lootu
W NieR Automata można zdobywać mnóstwo lootu i odbywa się to przede wszystkim dzięki podnoszeniu przedmiotów "wyrzucanych" przez pokonanych przeciwników, badaniu święcących się obiektów na ziemi oraz otwieraniu różnego rodzaju pojemników.
Duża część gromadzonych przedmiotów może się Wam przydać - mogą to być np. środki lecznicze, boostery statystyk postaci, nowe chipy do zainstalowania czy składniki do craftingu. Bohater może mieć w inwentarzu maksymalnie 99 sztuk każdego przedmiotu i nie musicie obawiać się limitu udźwigu. Przedmioty, z których nie zamierzacie w ogóle korzystać, możecie sprzedawać różnym handlarzom ze świata gry i przy okazji się wzbogacać. Więcej informacji o gromadzeniu lootu i przemierzaniu świata gry znajdziecie na stronie Eksploracja.
Widok z lotu ptaka pomaga przy korzystaniu z mapy
Mapa w NieR Automata nie jest niestety zbyt czytelna i możecie mieć w rezultacie pewne problemy z ustalaniem gdzie aktualnie się znajdujecie oraz gdzie musicie pójść po to żeby zająć się kolejną częścią danego questu. W przeglądaniu mapy pomaga zmiana pozycji kamery żeby pokazywała widok z lotu ptaka, tzn. prostopadle do podłoża. Będziecie mogli dzięki temu łatwiej określić własne położenie i punkty docelowe, choć warto pamiętać o tym, że niektóre ikony symbolizują lokacje znajdujące się pod ziemią i w tym przypadku obracanie mapą 3D może się dla odmiany przydać.
W korzystaniu z mapy dostępnej w grze może też Wam pomóc zapoznanie się z legendą oraz najeżdżanie kursorem na ikony, dzięki czemu może zostać wyświetlona informacja np. o rodzaju handlarzu czy queście, którego dotyczy dany punkt lub okrąg na mapie.
Przed każdą wyprawą zadbajcie o zapas środków leczniczych
W NieR Automata postać domyślnie nie może samoczynnie się leczyć (później pojawiają się techniki automatycznego i dodatkowego leczenia) i musicie o tym pamiętać od samego początku rozgrywki, gdyż nawet słabsi przeciwnicy są w stanie zadać sterowanej postaci spore obrażenia i pozbawić ją szybko np. połowy paska zdrowia.
Do przywracania punktów zdrowia wykorzystuje się przedmioty zużywalne Recovery, które pojawiają się w różnych odmianach. Możecie je odnajdywać w świecie gry, otrzymywać jako nagrody lub kupować od handlarzy. Dobrze jest mieć ich trochę zawsze w zapasie, gdyż bardziej wymagające potyczki (szczególnie te z bossami) mogą Was zmusić do kilkukrotnego użycia leczenia w ramach pojedynczej walki. Więcej informacji i porad na temat odzyskiwania hp i wydłużania paska zdrowia zamieściliśmy na stronie Leczenie - jak poprawiać zdrowie? w rozdziale FAQ.
Leczyć możecie się z menu pauzy lub z menu skrótów
W NieR Automata środków leczniczych możecie używać na dwa główne sposoby i każda z dostępnych metod ma swoje zalety i wady:
- Wybieranie lekarstw z menu pauzy - Wiąże się to z koniecznością otwarcia menu inwentarza, przejścia do kategorii przedmiotów lecznicych (Restorative Items) i wybrania interesującego Was przedmiotu z listy. Zaletą tej metody jest to, że na czas wybierania lekarstwa rozgrywka jest pauzowana, zaś wadą jest to, że dotarcie do poszukiwanego medykamentu zajmuje trochę czasu.
- Wybieranie lekarstw z menu skrótów - Dla przypomnienia jest ono aktywowane dolnym kierunkiem na krzyżaku pada i po wyświetleniu listy przedmiotów możecie podświetlić ten, który Was interesuje i potwierdzić ten wybór Kółkiem. Zaletą tej metody jest szybki dostęp do medykamentów, a wadą to, że gra nie pauzuje rozgrywki i podczas wybierania przedmiotu możecie zostać ponownie zaatakowani. Jest to w rezultacie dobra metoda do używania będąc daleko od wrogów.
Korzystajcie jak najczęściej z programów poda
Pod pojęciem programu kryje się unikalna umiejętność poda, którą aktywuje się wciśnięciem przycisku L1 i która po odpaleniu wymaga odczekania określonej ilości czasu na jej odnowienie. Na szczęście samo używanie programu nie zużywa żadnych zasobów i m.in. dzięki instalowanym chipom możecie ograniczyć cooldown.
Startowym programem jest silny atak laserem, który jest doskonałą umiejętnością i który w rezultacie posłuży Wam przez długi czas. Ataku tego warto używać zawsze na najsilniejszym przeciwniku z danej grupy, choć laser może też trafić np. kilku wrogów stojących w rzędzie. W dalszej części gry będziecie mogli zdobyć inne programy oraz inne pody po to żeby na szybko przełączać się pomiędzy różnymi programami. Temat ten szerzej opisaliśmy na osobnej stronie Rozwój postaci i poda.
W dalszej części gry odblokujecie kolejne pody i pojawa się dzięki temu opcja aktywacji kilku programów pod rząd - możecie przykładowo załączyć program poda 1, przełączyć się od razu na kolejnego poda (lewy lub prawy kierunek na krzyżaku) i załączyć program poda 2. Możecie też ustawiać posiadanym podom różne programy i wybierać poda z tym programem, który w danym momencie najbardziej się przyda.
Warto sprawdzić przed walką poziom przeciwników
W grze NieR Automata każdy przeciwnik znajduje się na określonym poziomie doświadczenia. Jest on domyślnie wyświetlany nad głową przeciwnika, przy czym gra może zaprzestać pokazywania tej informacji jeśli wyjmiecie chip powiązany z tą konkretną funkcją HUD-a (jest to naszym zdaniem niewskazane).
Uważajcie na wrogów, którzy znacząco przewyższają poziomem Waszą postać. Przykładowo jeśli Wasz bohater jest na 12 poziomie, zaś atakowany przeciwnik na 38 poziomie, to musicie liczyć się z tym, że zwycięstwo nie przyjdzie Wam z łatwością. Wysokopoziomowy przeciwnik może być bardzo odporny na Wasze ataki i w konsekwencji może to znacząco wydłużyć czas trwania walki. Trzeba też oczywiście liczyć się z tym, że dany oponent może zadawać większe obrażenia. Questy i lokacje z wysokopoziomowymi przeciwnikami najlepiej odkładać sobie na później, aczkolwiek możecie też zdecydować się na grind po to szybciej zdobyć XP i awansować bohatera na odpowiednio wyższy poziom.
Wydawajcie złoto na ulepszenia Chip Capacity Storage
W poczatkowej fazie gry możecie mieć problemy z ustaleniem na co w pierwszej kolejności warto wydawać zgromadzone fundusze. Nie polecamy kupowania na wczesnym stadium gry drogich broni ani pospolitych przedmiotów jednorazowego użytku, bo są to rzeczy, które będziecie mogli pozyskać dzięki eksploracji świata gry oraz zaliczaniu questów.
Warto kupować ulepszenia Chip Storage odwiedzając w tym celu handlarza Maintenance Shop Owner z obozu Resistance Camp. Każdy zakupiony przedmiot z tej grupy pozwala zwiększyć ilość pamięci na instalowanie chipów (plug-in chip capacity), dzięki którym będziecie mogli zagwarantować sobie różnorakie przydatne pasywne bonusy do statystyk (np. zadawanie większych obrażeń, automatyczne leczenie, nowe funkcje HUD-a). Temat ten dokładniej opisaliśmy na stronie Chipy - jak instalować? w rozdziale FAQ.