6. Ćwieki (Monety) w LEGO The Hobbit poradnik LEGO The Hobbit
Ostatnia aktualizacja: 1 sierpnia 2019
Mechanizm pozyskiwania ćwieków (Studów), czyli specjalnych monet, nie uległ większym zmianom w stosunku do poprzednich gier z serii LEGO. W dalszym ciągu pojawiają się one w kilku różnych wariantach kolorystycznych symbolizujących ich wartość. Polecam przede wszystkim rozglądać się za niebieskimi oraz fioletowymi ćwiekami, bo są one warte odpowiednio 1000 i 10000 punktów.
Kolejne monety pozyskuje się na wiele różnych sposobów, przy czym najbardziej oczywistym jest zabieranie tych, które znajdują się na widoku. Bardzo wskazane jest również niszczenie obiektów z otoczenia, bo niemal każdy z nich skrywa jakieś monety. Oprócz tego ćwieki możesz pozyskiwać między innymi dzięki konstruowaniu obiektów z leżących na ziemi klocków, rozwiązywaniu mini-gier czy pokonywaniu przeciwników.
Uwaga - W przypadku tych monet, które nie są na stałe umieszczone "na widoku", musisz niestety liczyć się z tym, że mogą one bezpowrotnie zniknąć z planszy. Staraj się w rezultacie jak najszybciej zbierać wszystkie ćwieki, zaczynając zawsze od tych, które są najbardziej wartościowe (złote, niebieskie i fioletowe).
Kolejne monety nie zbiera się oczywiście wyłącznie dla własnej satysfakcji, bo powiązano z nimi kilka innych istotnych mechanizmów gry. Jednym z takich mechanizmów są wyzwania w głównych etapach gry. Uzbieranie odgórnie ustalonej w danej misji liczby punktów (przykładowo, w pierwszym etapie jest to 130000) pozwala na uzyskanie statusu mistrza złodzei (Master Burglar) i jest jednym z wymagań do zaliczenia tego etapu w stu procentach.
Zdobywane ćwieki możesz oczywiście przeznaczać na różne cele i najważniejszym z nich są w mojej ocenie nowe grywalne postacie. Osoby te możesz odnajdywać w trakcie swobodnej eksploracji świata gry (szczegóły w Kroku 2) i niestety wynajmowanie ich jest bardzo kosztowne (średnio kilkaset tysięcy ćwieków). Radzę w rezultacie już od samego początku dokładnie przeczesywać wszystkie badane lokacje i zabierać z nich maksymalną możliwą ilość ćwieków.
Uwaga - Nie przejmuj się jeśli nie zdołasz zdobyć wspomnianego wcześniej statusu mistrza złodziei (Master Burglar) podczas zaliczania danego głównego etapu po raz pierwszy. Niejednokrotnie staje się to możliwe dopiero w trybie wolnej zabawy (Free Play), albowiem wiele sekretnych komnat oprócz znajdziek skrywa też właśnie duże ilości monet.