Działania z ukrycia | Porady | Alpha Protocol Alpha Protocol poradnik, solucja
Ostatnia aktualizacja: 30 sierpnia 2019
Prowadzenie działań z ukrycia jest możliwe i stosunkowo łatwe do zrealizowania w większości misji, choć nie możesz się nastawiać na to, że w taki właśnie sposób ukończysz całą grę. Jak już wspomniałem w pierwszym rozdziale atlasu, niektóre cele misji (zwłaszcza pojedynki z bossami) wymagają wyjścia z ukrycia, tak więc należy być przygotowanym i na taką ewentualność. Wracając jednak do kwestii przekradania się na tyłach wroga, na pomyślne prowadzenie tego typu działań wpływ mają następujące czynniki:
1) Unikanie pojawiania się w polu widzenia wrogów - Pamiętaj o tym żeby przemieszczać się w taki sposób by nie zostać niezauważonym. Warto też pomagać sobie dostępnymi zasłonami, umiejętnościami ograniczającymi w pewnym stopniu pole widzenia przeciwników oraz pancerzami z upgrade'ami zapewniającymi dodatkowy kamuflaż.
2) Unikanie pojawiania się w strefach monitorowanych przez wrogie kamery - Tu jest już nieco prościej, gdyż kamery wydają specyficzne dźwięki i przez większość gry można je bezproblemowo unikać, a nawet pod nimi przechodzić.
3) Ciche przemieszczanie się - Tu z pomocą mogą przyjść przede wszystkim pancerze znacznie redukujące wydawanie dźwięków. Sprawią one również, że łatwiej będzie zaskakiwać wrogów z zamiarem ich cichej eliminacji. Przez cały czas warto oczywiście pozostawać w pozycji kucającej, szczególnie że nie ogranicza to w znaczący sposób sprawnego przemieszczania się po planszy.
Zdecydowanie warto rozwijać umiejętności wspomagające proces skradania się, gdyż dzięki temu będziesz mógł między innymi stawać się czasowo niewidzialny.
Dodatkowo warto oczywiście pamiętać o regularnym rozwijaniu umiejętności powiązanych z faktem skradania się. W taki właśnie sposób dodatkowo zwiększysz swoje szanse na unikanie wykrycia, gdyż niektóre pozycje z kategorii "Działania z ukrycia" są bardzo pożyteczne, dając szansę na szybkie wycofanie się po znalezieniu się w polu widzenia wroga czy zapewniając tymczasową niewidzialność.
Korzystając z okazji warto wspomnieć o mechanizmie funkcjonowania systemów alarmowych. Do załączenia alarmu dochodzi zazwyczaj kilka sekund po tym jak zostaniesz wykryty i nie zdołasz w tym czasie wyeliminować wrogów lub (od razu) gdy znajdziesz się w polu widzenia kamery. W miarę możliwości warto oczywiście takich sytuacji unikać, gdyż niejednokrotnie wszczęcie alarmu oznacza pojawienie się w okolicy dodatkowych posiłków. Jeżeli już do takiej sytuacji doszło to zadbaj o to by przed opuszczeniem danej lokacji odszukać odpowiednie urządzenie i poprzez rozwiązanie mini-gry lub użycie ładunku EMP wyłączyć alarm. Sprawi to, że w pozostałych lokacjach wrogowie powrócą do wykonywania rutynowych czynności, dzięki czemu będziesz mógł wznowić proces omijania ich lub atakowania z zaskoczenia.
W trakcie korzystania z broni z tłumikiem ważne jest to żeby oddawać celne strzały, mierząc zawsze w głowy przeciwników.
Jeżeli masz zamiar się skradać i jednocześnie zabijać wrogów to warto korzystać w głównej mierze z pistoletu z zamontowanym tłumikiem (najlepiej w zaawansowanej specyfikacji Mk3). Pamiętaj o tym żeby odczekać kilka sekund z oddaniem strzału i o tym żeby celować w głowy przeciwników. Jeżeli masz ku temu możliwość możesz również podejmować próby likwidowania wrogów w walce wręcz, przy czym musisz się pilnować by podczas zbliżania się do nich nie zostać zauważonym lub usłyszanym.