Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 14 października 2024, 17:17

Colin McRae Rally 2.0 – „Ta gra po prostu rządzi!!!”. 12 najlepszych gier 2000 roku

Spis treści

Colin McRae Rally 2.0 – „Ta gra po prostu rządzi!!!”

Data premiery: 9 czerwca

Producent: Codemasters

Gatunek: wyścigi

Platformy: PlayStation, PC Windows

[...] choć konkurencja nie zasypiała gruszek w popiele (i wciąż pojawiały się nowe wyścigi), to i tak nikt nie był w stanie prześcignąć pierwszą część Colina. Co prawda część z tych tytułów była naprawdę dobra (np. Rally Masters) i niebezpiecznie zbliżała się do pozycji Codemasters, ale ostatecznie i tak zawsze wygrywał Colin McRae Rally. Choćby o włos. Jednak »mistrzów kodu« nie zadowalało takie zwycięstwo »fuksem«. Po dokładnej analizie konkurencyjnych propozycji stworzyli kontynuację swojego superprzeboju. I znowu wyjechał on na trasę samochodem co najmniej o jedną generację lepszym. [...] Zdecydowanie i kategorycznie polecam ją wszystkim bez wyjątku. I tym, co cztery kółka uwielbiają, i tym, co nawet nie wiedzą, jak wygląda koło. [...] Ta gra po prostu rządzi!!!

Recenzja gry Colin McRae Rally 2.0, „Secret Service” nr 87, ocena: 9,5/10

Druga część Colina oferowała w tamtym czasie świetne rajdy na komputerze, ale zacząć muszę od zupełnie innej kwestii – interfejsu ekranowego! Menusy tej gry to absolutne dzieło sztuki! Graficy z Codemasters wymyślili minimalistyczny design fontu Helvetica w wersji cienkiej, zanim wpadli na to esteci z Apple’a, a potem skopiowano to we wszystkich innych systemach operacyjnych. Dziś wyglądają one równie nowocześnie i świeżo jak niemal ćwierć wieku temu. Początkowo dostępna była tylko wersja na PlayStation, pecetowcy musieli czekać aż pół roku na okazję do zagrania w najlepszą wtedy grę rajdową, która przed czasami Richard Burns Rally uchodziła nawet za całkiem realistyczną, choć nowością był tu dodany tryb „arcade”. W polskiej wersji można było posłuchać Krzysztofa Hołowczyca w roli pilota.

Wspomina Krzysztof „Draug” Mysiak

Ford Focus, Finlandia i pierwszy oes zaczynający się w mroku, a kończący w blasku jutrzenki. To chyba najsilniej wyryte w mojej pamięci wspomnienie ze startu kariery w jakiejkolwiek samochodówce. Rad jestem, że powstaje coraz więcej gier rajdowych, które na różne sposoby odwołują się do nieskomplikowanej miodności Colina 2.0 (w odróżnieniu od najnowszego WRC Codemasters). Ale jeszcze bardziej rad byłbym, gdyby którakolwiek z tych pozycji faktycznie dorównywała mu grywalnością...

Wspomina Mikołaj „mikos” Łaszkiewicz

Colin McRae Rally 2.0 to jedna z tych gier, które ukształtowały mój gamingowy gust. To od zawodów sygnowanych nazwiskiem legendarnego kierowcy WRC zaczęła się moja przygoda z wyścigami. Pamiętam, że w drugiego Colina grałem dosłownie przez pół własnej komunii, gdy dostałem pierwszy komputer. Nie była to wtedy już gra najnowsza, ale widziałem ją kiedyś w sklepie na półce, więc zapadła mi pamięć. Wspominam ją bardzo ciepło, stanowiła idealną odskocznię od Need for Speed i pozwalała mi jeździć samochodem, który rodzice mieli wówczas na podwórku – żółtym seatem cordobą. W samej rozgrywce bardzo podobał mi się całkiem realistyczny model jazdy, obszerne strefy zniszczeń oraz duża różnorodność torów i potencjał do bicia własnych rekordów. Colin 2.0 miał też dziwną właściwość przyciągania do siebie nawet tych osób, które z grami nie miały nic wspólnego – i tak stało się z moją mamą, ciocią, kuzynką i wujem. Wszyscy zagrali, nikt z nich wcześniej nie próbował innych gier. Co ciekawe, ja sam wracam do Colina nawet dzisiaj, bo ta gra po prostu dobrze się zestarzała, a poza tym nostalgia z nią związana jest we mnie okrutnie silna. Żadna inna część nie zapadła mi tak w pamięć jak CMR 2.0.

  1. Więcej o grze Colin McRae Rally 2.0

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Która gra roku 2000 była najlepsza?

American McGee’s Alice
4,9%
The Operative: No One Lives Forever
3,9%
Need for Speed: Porsche
4,9%
Baldur’s Gate 2: Shadows of Amn
32,4%
Counter Strike
3,9%
Diablo II
22,5%
The Sims
4,9%
Deus Ex
7,8%
Hitman: Codename 47
0%
Thief II: The Metal Age
3,9%
Colin McRae Rally
0%
Soldier of Fortune
6,9%
Inna - dodaj w komentarzu
3,9%
Zobacz inne ankiety
Cywilizacja lemingów powstała w innym świecie - 10 najlepszych gier 1991 roku
Cywilizacja lemingów powstała w innym świecie - 10 najlepszych gier 1991 roku

W 1991 roku graliśmy głównie na komputerach 8-bitowych i w starsze tytuły. Jedynie szczęśliwi posiadacze Amigi, Atari ST oraz komputerów IBM mogli sprawdzić najnowsze przeboje, które dominowały w zachodnim świecie. Wiele z nich to ponadczasowa klasyka!

UFO na Arenie zalicza Szok w Systemie - 10 najlepszych gier 1994 roku
UFO na Arenie zalicza Szok w Systemie - 10 najlepszych gier 1994 roku

Kiedyś to gry robili… Zapraszamy Was na kolejną nostalgiczną podróż, tym razem do roku 1994 i najlepszych produkcji z tego okresu. Opisujemy m.in. zapomnianą dziś, rewolucyjną przygodówkę i początki Bethesdy tworzącej przodka Skyrima.

Heroes 3 i sieciowe fragowanie - 10 najlepszych gier 1999 roku
Heroes 3 i sieciowe fragowanie - 10 najlepszych gier 1999 roku

W 1999 roku było może mniej gier rozpoczynających kultowe serie popularne przez następne dekady, ale na pewno nie zabrakło ponadczasowych hitów. Oto nasza subiektywna lista retro 10 najlepszych gier 1999 roku.