Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 14 października 2024, 17:17

Soldier of Fortune – „mdłości gwarantowane”. 12 najlepszych gier 2000 roku

Spis treści

Soldier of Fortune – „mdłości gwarantowane”

Data premiery: 28 marca

Producent: Raven Software

Gatunek: strzelanka FPP

Platformy: PC Windows, Linux

Podobno autorom Soldier of Fortune znudziły się walki w bajkowych światach, eksterminacja kosmitów i inne tego typu wydumane historie. Postanowili stworzyć grę, której akcja toczy się w prawdziwym świecie, z ludźmi i realistycznym uzbrojeniem. Jak dotąd była to domena gier z pogranicza strzelanin i strategii (Spec Ops, Delta Force itp.), przez twórców klasycznych FPP zapewne uważana za nieciekawą.

[...]

Nie wątpię, że każdy fan gatunku sięgnie po nią z satysfakcją. Pozostali natomiast, jeśli Quake lub Unreal wydawał im się zbyt brutalny, nie powinni się nawet do niej zbliżać – mdłości gwarantowane.

Recenzja gry Soldier of Fortune, „New S Service” nr 78, ocena: 7/10

To z pewnością nie jest jedna z najlepszych gier roku 2000, ale z drugiej strony na pewno taka, która mocno wryła się w pamięć, o czym zresztą świadczą komentarze na naszym forum. W 2000 roku SoF jednocześnie szokował i zachwycał, niczym Mortal Kombat, Quarantine i Blood lata wcześniej. Wszystko przez genialny technicznie silnik Ghoul, który dzielił postać w grze na 26 stref. Każda z nich mogła indywidualnie reagować na postrzelenie. Czasem wróg zwijał się z bólu, czasem usiłował inaczej ułożyć ranną kończynę, a w przypadku użycia większego kalibru można mu było to i owo odstrzelić. Fabuła może i była słaba, ale za to klimat i frajda niesamowite, a John Mullins miał charyzmę niczym sam Duke Nukem. Soldier of Fortune było jak dobry film akcji klasy B, które oglądało się na kasetach VHS.

  1. Więcej o grze Soldier of Fortune

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Która gra roku 2000 była najlepsza?

American McGee’s Alice
2,4%
The Operative: No One Lives Forever
1,8%
Need for Speed: Porsche
4,1%
Baldur’s Gate 2: Shadows of Amn
27,4%
Counter Strike
1,4%
Diablo II
35,2%
The Sims
3,4%
Deus Ex
6,2%
Hitman: Codename 47
2,4%
Thief II: The Metal Age
3%
Colin McRae Rally
7,3%
Soldier of Fortune
3,7%
Inna - dodaj w komentarzu
1,7%
Zobacz inne ankiety
Dante i Claude płaczą na gotyckim, cichym wzgórzu - 10 najlepszych gier 2001 roku
Dante i Claude płaczą na gotyckim, cichym wzgórzu - 10 najlepszych gier 2001 roku

Wejście w XXI wiek w historii gier to istny zalew kultowych, rewolucyjnych tytułów, których legenda albo trwa do dziś, albo ich najnowsze odsłony są na liście najbardziej popularnych lub najbardziej wyczekiwanych produkcji. Trudno było wybrać tylko 10!

Cywilizacja lemingów powstała w innym świecie - 10 najlepszych gier 1991 roku
Cywilizacja lemingów powstała w innym świecie - 10 najlepszych gier 1991 roku

W 1991 roku graliśmy głównie na komputerach 8-bitowych i w starsze tytuły. Jedynie szczęśliwi posiadacze Amigi, Atari ST oraz komputerów IBM mogli sprawdzić najnowsze przeboje, które dominowały w zachodnim świecie. Wiele z nich to ponadczasowa klasyka!

UFO na Arenie zalicza Szok w Systemie - 10 najlepszych gier 1994 roku
UFO na Arenie zalicza Szok w Systemie - 10 najlepszych gier 1994 roku

Kiedyś to gry robili… Zapraszamy Was na kolejną nostalgiczną podróż, tym razem do roku 1994 i najlepszych produkcji z tego okresu. Opisujemy m.in. zapomnianą dziś, rewolucyjną przygodówkę i początki Bethesdy tworzącej przodka Skyrima.