Total War Warhammer 3: Oblężenia Total War Warhammer 3 poradnik, porady
Na tej stronie poradnika poznacie mechanikę oblężeń z gry Total War Warhammer 3
Ostatnia aktualizacja: 1 kwietnia 2022
Poniższa strona poradnika zapozna Was z mechanikami rządzącymi oblężeniami w grze Total War Warhammer 3.
Przygotowanie do oblężenia
Atakowanie osad nigdy nie jest łatwe. Co prawda możecie wykończyć obrońców zagładzając ich, jednak zajmuje to zawsze dużo czasu, a gra toczy się dalej. W powyższym przypadku jest to 8 tur, liczbę tę możecie zobaczyć w lewym górnym rogu zakładki oblężenia, zaraz obok ilości Zapasów obronnych posiadanych przez obrońców.
Przeważnie najlepszym wyjściem jest szturm. Jeżeli jest to osada bez murów, to możecie ją zaatakować "z marszu". Rozpocznie to bitwę. Jednakże, jeżeli osiedle jest otoczone murem, wtedy musicie najpierw skonstruować sprzęt oblężniczy (wieże i tarany - co zajmuje czas) lub posiadać własną artylerię w armii (bądź niektóre inne duże jednostki).
Dla strony atakującej bitwa toczy się mniej więcej jak standardowa potyczka, z tą różnicą, że wróg jest mocno okopany i może liczyć na wsparcie barykad i wież strzelających. A przed Wami są dodatkowe utrudnienia w postaci wąskich uliczek.
Jeżeli wróg ma przewagę, ale jednak chcecie spróbować podbić osadę, to podejmijcie się oblężenia, ale nie szturmujcie, a poczekajcie. Jest ogromna szansa, że przeciwnik zaatakuje Was, a wtedy bitwa potoczy się w otwartym polu. Da to Wam ogromną przewagę.
Sytuacja zmienia się, jeżeli to Wy się bronicie. Wtedy otrzymujecie szereg możliwości podczas samej bitwy.
Zapasy obronne
Obrońcy osad dostają do swojej dyspozycji dodatkowy "surowiec" - Zapasy obronne. Zaczynając bitwę rozpoczynacie z pewną ilością tego zasobu. To ile go macie zależy w dużej mierze od tego, ile już trwa oblężenie (z każdą turą jest go więcej) oraz od postawionych budynków. Ponadto otrzymujecie go również pasywnie podczas potyczki za kontrolowanie Punkty strategiczne obrońcy. Jego ilość możecie sprawdzić na górze ekranu.
Zasób ten jest wykorzystywany do budowania umocnień - możecie za jego pomocą stawiać barykady oraz wieże obronne.
Umocnienia
Umocnienia można stawiać jedynie w wyznaczonych miejscach. Poznacie je po zielonym młotku. Miejsce na wieże oraz barykady jest również predefiniowane, więc nie można ich zamieniać miejscami. Każde umocnienie ma 4 poziomy.
Budować jest najlepiej w fazie przygotowania do bitwy. Wtedy umocnienia powstają od razu. Niestety w trakcie potyczki musicie już odczekać, aż konstrukcja powstanie.
Punkty strategiczne obrońcy
W całym osiedlu znajduje się kilka punktów strategicznych obrońcy. Jak już było wspomniane, dają one Wam kluczowe zapasy obronne. Są jednak również powiązane z umocnieniami. Jeżeli wróg zdobędzie dany punkt, wtedy wszystkie struktury obronne w jego otoczeniu znikną, a przeciwnik przybliży się do wygranej. Nie warto jednak bronić ich wszystkich, jeżeli macie o wiele mniejsze siły. Znacznie lepiej okopać się w łatwym do obronienia punkcie i poczekać na przeciwnika.