Total War Warhammer 3: Armia - werbunek i uzupełnianie Total War Warhammer 3 poradnik, porady
Na tej stronie poradnika dowiecie się jak zwerbować armię i uzupełnić straty w grze Total War Warhammer 3.
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2022
Poniżej znajdziecie porady odnośnie werbunku i uzupełniania strat w grze Total War Warhammer 3.
Werbunek armii
Aby powołać do życia armię, w pierwszej kolejności należy nająć lorda, który będzie jej przewodził.
W tym celu wybierzcie dowolną osadę i naciśnijcie przycisk zaznaczony na screenie powyżej. To otworzy Wam ekran wyboru lorda.
Na samej górze zakładki możecie wybrać typ lorda, który ma poprowadzić Waszą armię. Warto podkreślić, że w miarę grania i opracowywania nowych technologii/tworzenia budynków, wybór rodzajów dowódców może się powiększyć.
Jeżeli zdecydujecie się na lorda posługującego się magią, to najczęściej możecie również wybrać jego "żywioł". Menu do tego znajduje się po lewej stronie zakładki. Będzie to miało wpływ na jego czary.
Ponadto przy wyborze przywódcy zwróćcie uwagę również na jego cechy, z którymi zaczyna rozgrywkę (informacje o tym są pod imieniem). Dadzą mu one pewne bonusy początkowe, co może być dla Was istotne.
Rekrutacja każdego lorda powoduje, że koszt utrzymania wojska wzrasta o 1%. O ile na początku nie stanowi to większego problemu, w późniejszych partiach rozgrywki może być to poważny wydatek. Warto o tym pamiętać.
Uzupełnianie jednostek (wyczerpanie)
Podczas rozgrywki niejednokrotnie Wasze oddziały zostaną ranne. Może to się na stać na skutek walki lub wyczerpania.
Do wyczerpania najczęściej dochodzi na na skutek wrogiego spaczenia lub choroby. Efekt ten poznacie to po czaszkach nad armią i jej trasą. Spowoduje to stopniowe osłabianie jednostek. Oczywiście zdrowie wojska może również spaść po bitwie.
W takiej sytuacji najlepiej wrócić na przyjazny teren. Warto jednak podkreślić, że nawet na "optymalnej" sojuszniczej ziemi (takiej bez spaczenia) Wasze jednostki będą się regenerować wolno. O wiele lepiej jest je ukryć w osadzie lub skorzystać z trybu Obozowanie, który pozwala na regenerację nawet w niesprzyjających warunkach.
Najmowanie nowych jednostek
Aby nająć więcej żołnierzy w pierwszej kolejności musicie wybrać armię (jak ją zwerbować opisałem w innej sekcji na tej stronie). Następnie należy zwrócić uwagę na dwa przyciski.
- Własne wojska
Jeżeli chcecie nająć wojska Waszej rasy, to musicie nacisnąć przycisk zaznaczony na górze. Otworzy to dwie zakładki werbunku: globalną i lokalną.
Globalna zakładka pozwala na rekrutację wojska z całego kraju. Oznacza to, że macie dostęp do różnych typów jednostek, nawet takich, których nie ma w prowincji, w jakiej obecnie się znajdujecie. Dzieje się to jednak kosztem dłuższego oraz droższego werbunku.
Lokalne najmowanie jest tańsze oraz szybsze. Niestety możecie rekrutować jedynie wojska, których budynki wybudowaliście w prowincji, gdzie stacjonuje armia. Dlatego też najlepiej mieć dedykowane tereny z zaawansowanymi budowlami wojskowymi, które będą w miarę blisko działań wojennych.
Istnieje ograniczona liczba jednostek, które mogą być w danej chwili najmowane jednocześnie. Reprezentują to małe kwadraciki pod napisem "Globalnie" oraz nazwą prowincji. Wszystkie nadprogramowe oddziały, czyli w powyższym wypadku byłyby to odpowiednio czwarty i trzeci, rozpoczęłyby swój werbunek dopiero, gdy zwolniłoby się miejsce.
Warto korzystać z obu rodzajów poboru, gdy potrzebujecie jak najszybciej nająć armię. Znacznie skraca to czas. Ponadto niektóre technologie oraz umiejętności lordów pozwalają zwiększyć maksymalną liczbę najmowanych jednocześnie oddziałów.
Najęcie każdej jednostki zajmuje jakąś ilość czasu. Liczbę tur potrzebnych na werbunek możecie zobaczyć nad portretem oddziału (minimum to 1).
Pod każdą jednostką widnieje ponadto ilość pieniędzy, jaką należy zapłacić, aby ją zwerbować. Znacznie ważniejsza jest jednak ta cyfra niżej - przedstawia ona kwotę, jaką trzeba płacić co turę, aby oddział utrzymać. Na dłuższą metę jest to dużo istotniejsza wartość i należy zaplanować zgodnie z nią swój budżet.
- Wojska sojusznicze
W grze Total War Warhammer 3 można nająć również jednostki sojuszników. Potrzebny jest do tego Posterunek (został on omówiony na stronie Dyplomacja). Jeżeli posiadacie już sojusznika i wybudowaliście na jego terenie ten budynek, to Wasze jednostki otrzymają dostęp do kolejnego przycisku werbunku.
W celu najęcia oddziałów sojusznika naciśnijcie zaznaczony powyżej przycisk. Dzięki temu możecie zwerbować wojska natywne dla innej frakcji (oczywiście nie wszystkie, a wybrane). Nie kosztuje to pieniędzy, a inną walutę Oddanie, o której dowiecie się więcej na osobnej stronie Dyplomacja.
Na powyższej zakładce poboru możecie wybrać nacje, których oddziały są dla Was dostępne (lewy róg). Należy jednak pamiętać, że istnieje maksymalna liczba wojsk, jakie możecie w ten sposób nająć (liczba pod portretami jednostek).