Przykładowe formacje i manewry | Walka w Total War Rome II poradnik Total War: Rome II
Ostatnia aktualizacja: 9 września 2019
Przykładowe formacje i manewry
Omówione zostanie tutaj kilka formacji powstałych na potrzeby kampanii. Stosowanie ich nie jest konieczne, polecam nawet wymyśleć i zastosować własne szyki, które będą lepiej pasowały do naszego unikalnego stylu gry. Poniższe przykłady mają jedynie za zadanie pokazać zastosowanie różnych typów jednostek podczas łączonych manewrów. Oczywiście część z poniższych ustawień czerpie całymi garściami z historii i antycznych bitew; wielu generałów myślało w podobny sposób, stąd też i opisane formacje posiadają pewne wspólne elementy.
Silna flanka, słabe centrum
W ustawieniu tym nasze słabsze oddziały hastati znajdują się w centrum szyku i flankowane są przez skuteczniejszych w walce principes. Za nimi stoją bardziej mobilni triarii, gotowi oflankować przeciwnika albo poszerzyć pierwszą linię. Na flankach znajduje się kawaleria w postaci equites. Przed całą armią znajdują się harcownicy velites, którzy służą zmuszeniu przeciwnika do ataku, zaś za naszymi szykami stoją maszyny wojenne.
Formacja ta ma za zadanie przyjąć uderzenie w centrum i błyskawicznie oflankować siły wroga za pomocą piechoty do walki wręcz i kawalerii. W przypadku, gdy przeciwnik dysponuje ciężką kawalerią, znajdujący się po bokach triarii mogą osłaniać principes albo wspomóc equites w walce z wroga konnicą, aby następnie uderzyć na centrum.
Zaletą tej formacji jest możliwość szybkiej eliminacji wrogich oddziałów flankujących, aby następnie uderzyć na centrum i pokonać resztę oddziałów wroga. Z drugiej strony, jeśli przeciwnik dysponuje piechotą uderzeniową, może on zniszczyć oddziały hastati i przebić się przez środek formacji, rozdzielając nasze oddziały.
Pikinierzy w centrum
Ustawienie to służy maksymalnemu wykorzystaniu falangi. W centrum znajdują się pikinierzy, ich boki zaś osłaniane są przez bardziej mobilnych włóczników. Podobnie jak w przypadku poprzedniego ustawienia, na flankach znajduje się kawaleria. Ze względu na bardzo silne centrum można tutaj wykorzystać jeszcze większą ilość konnicy. Oddziały miotające, procarze, znajdują się za murem włóczni - ich głównym zadaniem jest wyeliminowanie wrogich harcowników. Ewentualne maszyny wojenne powinny zostać ustawione na tyłach formacji.
W przeciwieństwie do formacji rzymskiej, to ustawienie dysponuje potężnym, lecz powolnym centrum lecz słabszymi flankami. Falanga pikinierów jest w stanie przesuwać się naprzód niszcząc każdy napotkany oddział; zadaniem włóczników jest jedynie przytrzymanie niedobitków na tyle długo, aby pozwolić kawalerii na wykonanie decydującego uderzenia.
Największą wadą tej formacji jest duża podatność na ataki służące rozbiciu falangi. Samobójcza szarża rydwanów czy atak słoni bojowych przerzedzi falangę, dając czas piechocie do walki wręcz na dopadnięcie zmieszanych żołnierzy.
Mobilna grupa uderzeniowa
Tym razem skorzystamy z przewagi, jaką daje nam duża mobilność kawalerii. Piechotę wystawiamy w szyku liniowym, ciężka w środku, lekka skupiona na jednej flance. Na drugiej flance, lekko z tyłu umieszczamy całą kawalerię. Nasze oddziały miotające powinny składać się z procarzy i być umieszczone za linią piechoty.
Po rozpoczęciu starcia dużo zależy od rozstawienia wojsk przeciwnika. Jeśli postanowił o zgromadzić ciężką piechotę naprzeciwko naszych jeźdźców, możemy szybko przerzucić kawalerię na drugie skrzydło jednocześnie obracając całą formację frontem do elitarnych oddziałów przeciwnika. Gdy dojdzie do starcia kawaleria uderza na słabsze oddziały przeciwnika, błyskawicznie je rozbijając i zapewniając nam przewagę liczebną na polu walki. Teraz wystarczy otoczyć ciężką piechotę i zaatakować ją ze wszystkich stron.
Formacja ta jest bardzo mobilna i nawet w przypadku straty piechoty możemy być pewni, że kawaleria utrzyma się do końca walki. Niestety, jeśli przeciwnik dysponuje dużą ilością ciężkiej piechoty nasza siła uderzeniowa może być niewystarczająca do zniszczenia jego wszystkich oddziałów.
Dwa uderzenia
W tym przypadku skorzystamy ze słoni bojowych lub rydwanów wystawionych w pierwszej linii. Zaraz za nimi ustawiamy naszą elitarną piechotę do walki wręcz, po bokach zaś szybką lekką piechotę. W przypadku, gdy posiadamy kawalerię możemy umieścić ją na flankach naszej formacji.
Mechanika działania tej formacji jest prosta - słonie bądź rydwany uderzają na wroga, próbując przebić się przez jego formacje. Zanim przeciwnik zdąży naprawić szyk, dopadnie go nasza ciężka piechota. W tym samym czasie pozostałe przy życiu słonie i rydwany mogą nawrócić i uderzyć na wroga od tyłu. Kawaleria pełni tutaj rolę wparcia - ma za zadanie zniszczyć wrogie oddziały miotające, maszyny wojenne i dobić uciekinierów.
Formacja ta może mieć problemy w przypadku napotkania na szyk składający się z kilku linii piechoty - w tym przypadku nasze słonie i rydwany ugrzęzną i prawdopodobnie zostaną zniszczone.