Stray: Śmierć - czy można zginąć i jakie są konsekwencje? Stray poradnik, solucja
Stray jest grą, w której odwiedza się śmiertelnie niebezpieczne lokacje. Nasz poradnik wyjaśnia czy można zginąć w grze i co może wydarzyć się po utracie kota.
Ostatnia aktualizacja: 18 lipca 2022
Na tej stronie poradnika odpowiadamy na pytanie - czy można zginąć w Stray. Może to być istotna kwestia, jeśli obawiacie się nagłej śmierci sterowanego kota. Dodatkowo wyjaśniamy co może wydarzyć się po ewentualnej utracie kontrolowanego zwierzaka.
Możliwe sytuacje utraty kota
Najczęstszym zagrożeniem dla Waszego kota są zurki (Zurks) - są to małe krwiożercze potwory, które spotkacie kilka razy w trakcie przechodzenia gry. Dążą one do przyczepienia się do sterowanego zwierzaka po to żeby zacząć wysysać z niego siły życiowe. Możecie w ten sposób zginąć jeśli nie zdołacie ich odpowiednio szybko zrzucić lub jeśli zbyt wiele zurków przyczepi się jednocześnie do ciała. Musicie poprawnie rozgrywać wszystkie pościgi i inne spotkania z zurkami, starając się trzymać je na dystans i unikając ich skoków przy bliższych konfrontacjach.
W dalszej części gry zagrożeniem są też Wartownicy (Sentinels), tzn. latające drony. Maszyny te mogą lewitować w miejscu, obracać się oraz patrolować okolicę (zawsze tą samą trasą). Pewnym ułatwieniem jest to, że macie podgląd aktualnego obszaru skanowanego przez Wartownika. Możecie to wykorzystywać do przekradania się, gdy jest bezpiecznie.
Zauważenie przez Wartownika przenosi go w czerwony stan oznaczający zaalarmowanie. Będzie on próbował Was dopaść prowadząc ostrzał. Chcąc utrzymać się przy życiu trzeba biec slalomem, zniknąć maszynie z pola widzenia i ukryć się (np. za zasłoną albo w kartonowym pudle). W kilku przypadkach zaalarmowanie Wartownika może być celowym działaniem do zaliczenia jakiejś zagadki.
W grze nie ma ryzyka śmierci związanego z upadkami z dużej wysokości. Wynika to z tego, że gra wymusza wybranie miejsca docelowego dla każdego ze skoków. Jeśli dana półka lub podłoże znajdują się za daleko, to nie będziecie po prostu mogli wykonać danej akcji.
Wasz kot spadnie z dużej wysokości w kilku cut-scenkach i po każdym z tych upadków przez krótki czas będzie dochodził do siebie - utykał i wolno chodził. Są to odgórnie zaplanowane sceny, których nie można uniknąć i nie wiążą się z ryzykiem śmierci. Kot po dłuższej chwili powróci do pełni sił i nie trzeba szukać dla niego sposobu wyleczenia ran.
Śmierć i wznowienie rozgrywki
Po śmierci zwierzaka wyświetli się ekran Game Over. W Stray nie ma na szczęście żadnych poważnych czy permanentnych konsekwencji związanych ze śmiercią. Otrzymacie od razu opcję wznowienia rozgrywki od ostatniego punktu kontrolnego. Gra wszystkie sejwy wykonuje automatycznie i w lokacjach z zurkami, nowy zapis powinien zawsze powstać na początku pościgu lub po wkroczeniu do obszaru z nimi. Nie musicie więc obawiać się znacznej utraty ostatnich postępów.