Stray: Eksploracja świata Stray poradnik, solucja
Badanie świata gry Stray może prowadzić do odkrywania znajdziek i ciekawych lokacji, ale może też być niebezpieczne. Nasz poradnik zawiera porady dotyczącej eksploracji świata.
Ostatnia aktualizacja: 21 lipca 2022
Świat gry Stray zamieszkiwany jest zarówno przez przyjaźnie nastawione roboty, jak i wrogie maszyny oraz krwiożercze potwory. Na tej stronie poradnika znajdziecie porady i informacje na temat eksploracji świata gry. Dowiecie się z nich o ważnych kocich ruchach oraz zasadach badania kolejnych lokacji.
- Liniowość czy otwarty świat?
- Wspinaczka oraz ikony skoku na obiektach
- Zagadki środowiskowe
- Znajdźki i sekretne lokacje
- Spotkania z robotami oraz inwentarz
Liniowość czy otwarty świat?
Większość etapów gry Stray ma w pełni liniowy charakter, tzn. musicie przez cały czas podążać ustaloną trasą do celu oraz wykonywać po kolei zaplanowane przez autorów czynności. Dodatkowa eksploracja jest możliwa, ale dotyczy małych lokacji.
W grze są 2 większe półotwarte obszary - to slumsy (The Slums) oraz Śródmiasto (Midtown). W miejscach tych jest znacznie większa swoboda działania. Oprócz odwiedzania lokacji pozwalających awansować w grze możecie m.in. zaglądać do sklepów, spotykać się z robotami, szukać lepiej ukrytych znajdziek czy zaliczać wymagania mniejszych trofeów. Slumsy odwiedzicie w rozdziałach 4, 6 i 7 (ostatnia krótka wizyta), zaś Śródmiasto tylko w rozdziale 10, przy czym w miarę zaliczania etapu 10 odblokowane zostaną nowe sekcje miasta.
Wspinaczka oraz ikony skoku na obiektach
Żeby docierać w nowe miejsca, musicie się wspinać - Wasz kot może przeskakiwać m.in. na wyższe i niższe półki oraz platformy, czy omijać przepaście i małe zbiorniki wodne.
Zasięg skoku Waszego kota jest ograniczony, ale gra pomaga pokazując ikony przycisku skoku na półkach i obiektach, do których możecie doskoczyć. Brak widocznej ikony oznacza, że dana platforma jest niedostępna lub znajduje się za daleko. Musicie w takiej sytuacji poszukać innej drogi lub zbliżyć się do danej półki. W grze nie ma ryzyka spadnięcia z dużej wysokości, bo gra nie pozwoli Wam na wykonanie skoku w takim wypadku.
Zagadki środowiskowe
Zagadki środowiskowe w grze pojawiają się w mniejszych i większych odmianach. Mniejszą łamigłówką może być np. zepchnięcie puszki z farbą czy popchnięcie deski - jest to jedna prosta interakcja. Większe zagadki mogą zakładać szereg czynności wykonywanych w prawidłowej kolejności. Bardziej skomplikowane łamigłówki opisaliśmy w osobnym rozdziale Rozwiązania zagadek.
Niezależnie od rodzaju zagadki rozglądajcie się za ikonami interakcji - podpowiadają one, że w danym miejscu jest dostępna jakaś akcja. W wielu zagadkach pomaga B-12, przy czym pomoc drona ma charakter zautomatyzowany i nie musicie mu wydawać szczegółowych poleceń.
Znajdźki i sekretne lokacje
Dokładna eksploracja okolicy może pomagać Wam w odnajdywaniu sekretnych obszarów i przedmiotów. Główne rodzaje znajdziek w grze to:
- wspomnienia B-12 (B-12 Memories);
- odznaki (Badges);
- partytury (Sheet Music).
Możecie i powinniście też szukać opcjonalnych lokacji, w których mogą znajdować się sekrety lub np. inne przedmioty powiązane z osiągnięciami gry.
Spotkania z robotami oraz inwentarz
W grze możecie komunikować się z robotami za pomocą tłumaczenia B-12. Zagadywanie do robotów w większości sytuacji jest opcjonalne, ale może prowadzić do uzyskania ciekawych informacji.
Niektóre spotkania z robotami są wymagane do awansowania w grze. Mogą one zakładać:
- Uzyskiwanie informacji o kolejnych czynnościach do wykonania.
- Pokazywanie / przekazywanie robotom przedmiotów z inwentarza (musicie otworzyć inwentarz i podświetlić właściwy obiekt). W niektórych scenach tylko tak otrzymacie pomoc lub zdobędziecie dalsze instrukcje jak zaliczyć etap.