Korporacje - cz. 1 | Korporacje w Sid Meier's Civilization IV poradnik Sid Meier's Civilization IV
Ostatnia aktualizacja: 21 sierpnia 2019
Korporacje - wstęp
Drugim bardzo poważnie zmieniającym zasady gry elementem Beyond the Sword jest siedem korporacji. Pojawiają się w epoce przemysłowej wraz z wynalezieniem korporacji (zaskakujące, prawda) oraz drugiej, specyficznej dla każdej z nich technologii.
Nim bardziej szczegółowo omówię każdą z korporacji - kilka uwag bardziej ogólnych.
Każda z nich pojawia się w grze gdy za pomocą Wielkiego Człowieka odpowiedniego dla każdej z nich wzniesiona zostanie kwatera główna (H.Q.) Od tej chwili w miastach gdzie jest obecna korporacja, staje się możliwa produkcja przedstawicieli (executive) - jednostek zbliżonych w działaniu do misjonarzy, z tym że zamiast rozpowszechniać religię zakładają oni lokalne oddziały swojej korporacji w innych miastach. Co raz jeszcze podkreślę - do produkcji przedstawicieli korporacji nie potrzeba kontroli nad HQ - wystarczy tylko oddział w jakimś z naszych miast.
Założenie nowego oddziału lokalnego to dość znaczący wydatek - w naszych miastach to ok. 100-150 złota, w miastach innej cywilizacji mniej więcej dwa razy więcej. Dodatkowo każdy z takich oddziałów to stałe, ponoszone każdej koszty związane z obecnością korporacji w danym mieście - koszty ponoszone przez cywilizację do której miasto należy.
Z drugiej strony każdy nowy oddział to +5 złota w mieście w którym znajduje się HQ korporacji.
Korporacje dość wyraźnie obciążają skarbiec cywilizacji i ich koszty są bezpośrednio dodawane do kosztów utrzymania jakie ponosi miasto. Co znaczy że nigdy nie należy budować ich w miastach w których nie mamy sądów - bo bez 50% redukcji kosztów lokalnych oddziałów szybko zbankrutujemy. Z tego względu cywilizacje dysponujące dodatkowym sposobem na ograniczenie wysokości kosztów utrzymania dzięki swoim unikalnym budynkom (Zulusi i HRE) dysponują wyraźną przewagą nad innymi.
Dokładny koszt oddziału terenowego zależy od ilości surowców jakie ma dana korporacja do przetworzenia (więcej o tym nieco dalej), a więc od korzyści jakie dostarcza. Im silniejszy jej wpływ na grę tym więcej kosztuje - proste i logiczne.
Zyski jakie przynosi HQ są zawsze stałe, niezależnie od kosztów generowanych przez poszczególne oddziały i wynoszą zawsze 5 złota za każde miasto w którym obecna jest korporacja.
O ile na papierze wygląda to dość prosto, w grze wszystko komplikuje inflacja. Jest to dość dziwny mechanizm istniejący w Cywilizacji 4 od początku, ale w Beyond the Sword bardzo wzmocniony. Powoduje on, że wszystkie koszty ponoszone przez cywilizacje są dodatkowo mnożone przez rosnący całą grę wskaźnik inflacji, w końcowych etapach wynoszący czasem nawet ponad 200%. Ponieważ wprowadzenie do gry korporacji znacznie zwiększyło koszty jakie generują miasta w zaawansowanym etapie gry bo inflacja wpływa również na koszt jaki generują korporacje. Musimy więc pamiętać że każdy z lokalnych oddziałów będzie kosztował więcej niż podaje gra gdy go zakładamy (która podaje koszt "czysty") i z kolejnymi turami będzie stawał się coraz droższy w utrzymaniu.
Dlatego nie należy nigdy przesadzać z zakładaniem oddziałów korporacji we własnych miastach - szczególnie w sytuacji gdy nie mamy HQ
Co do kwatery głównej - idealnie gdy zbudujemy ją w mieście w którym mamy lub będziemy mieli Wall Street i wszystkie cztery zwiększające dochody budynki. Nie spowoduje to że zyski z HQ przekroczą koszty lokalnych oddziałów - ale znacząco zmniejszą ich globalny wpływ.
Korporacje
Mining INC
Wymagane technologie: korporacje, kolej
Wymagany Wielki Człowiek: Wielki Inżynier
Efekt:
Za każdy z surowców: żelazo, węgiel, złoto, srebro, miedź miasto otrzymuje +1 do produkcji
Najłatwiejszy sposób na szybkie zwiększenie mocy produkcyjnych miasta - w czystej wydajności przemysłowej nikt jej nie przebije. W przeciętej grze można spokojnie liczyć na +10 do produkcji. Idealna dla cywilizacji budującej wielkie armie lub wznoszącej drogie cuda.
Zostało jeszcze 63% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...
... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium
Abonament dla Ciebie