Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Dying Light - poradnik do gry

Dying Light - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Główne kryjówki i bezpieczne strefy w Dying Light | Świat gry poradnik Dying Light

Ostatnia aktualizacja: 17 lipca 2019

Główne kryjówki i bezpieczne strefy

Wieża jest jedną z kilku większych siedzib ocalałych - Główne kryjówki i bezpieczne strefy w Dying Light | Świat gry - Dying Light - poradnik do gry
Wieża jest jedną z kilku większych siedzib ocalałych

Bardzo istotną rolę w każdej z dwóch głównych lokacji świata gry odgrywają siedziby ocalałych. Mowa tu między innymi o wieży, w której skrywają się cywile Brackera (rozpoczynasz w niej grę) czy o garnizonie gdzie przebywają najemnicy podlegli Raisowi. Najważniejszą funkcją tych miejscówek jest to, że oferują one bezpieczną przystań. W trakcie pobytu w tych lokacjach nie musisz obawiać się, że zostaniesz zaatakowany przez zombiaki czy przez wrogo nastawione żywe postacie. Nie jest to jednak ich jedyne zastosowanie, bo możesz także:

  • Podejmować się opcjonalnych zadań (rozglądaj się za znacznikami na mini-mapie, między innymi za białymi wykrzyknikami)
  • Spotykać się z handlarzami i kwatermistrzami (opisani zostali poniżej)
  • Odnajdywać sekrety i inne wartościowe przedmioty
  • Składować niepotrzebne w danym momencie przedmioty w schowku gracza (dobry pomysł jeśli masz przepełniony inwentarz i nie chcesz sprzedać np. posiadanych broni)
  • Skorzystać z łóżka (więcej na ten temat na kolejnej stronie poradnika)

Polecam regularnie powracać do tego typu miejsc, dzięki czemu będziesz mógł wypocząć, uzupełnić zapasy i ewentualnie odblokować sobie nowe opcjonalne wyzwania.

Uwaga - Niektóre pomieszczenia w siedzibach ocalałych są początkowo niedostępne. Nie trać nadziei jeśli zmysł przetrwania pokazuje ci, że po drugiej stronie drzwi są jakieś wartościowe przedmioty. Dostęp do tych miejsc możesz zagwarantować sobie w wyniku postępów w grze (np. dzięki zaliczeniu jakiejś misji).

Przykładowy handlarz - Główne kryjówki i bezpieczne strefy w Dying Light | Świat gry - Dying Light - poradnik do gry
Przykładowy handlarz

Handlarze przebywają przede wszystkim w opisanych powyżej głównych siedzibach ocalałych, ale osoby te możesz także odnajdywać w wybranych bezpiecznych strefach czy podczas swobodnej eksploracji świata gry (rozglądaj się na mapie za ikoną dolara). Po wejściu w interakcję z handlarzem możesz przystąpić do zakupów lub pozbyć się niepotrzebnych rzeczy.

Od handlarzy radzę przede wszystkim nabywać unikalne plany, których znaczenie opisane zostało w rozdziale Crafting, zwłaszcza że wiele z nich nie ma zaporowych cen. Oprócz tego możesz szukać okazji do pozyskiwania unikalnych broni, ale na taki krok zdecyduj się dopiero po spędzeniu co najmniej kilku godzin z grą i wyraźnym wzbogaceniu się. Nie radzę kupować zwykłych przedmiotów (np. apteczek, wytrychów czy petard), bo możesz je bez większych problemów odnaleźć w świecie gry lub własnoręcznie wytworzyć. Co do sprzedawania własnych dóbr, pozbywaj się głównie papierosów, kawy i sakiewek, bo przedmioty te nie mają żadnego innego zastosowania. Możesz też sprzedawać niepotrzebne bronie, których uzbierałeś zbyt dużo. Zdecydowanie nie decyduj się na sprzedaż ulepszeń broni oraz przedmiotów wykorzystywanych w craftingu.

Uwaga - Dobrym pomysłem jest wstrzymanie się z pierwszymi poważnymi zakupami do momentu odblokowania co najmniej jednej umiejętności obniżającej ceny u handlarzy. Obiekty zajmujące sloty w inwentarzu możesz przechować w schowku gracza i pozbyć się ich dopiero gdy zapewnisz sobie lepsze ceny u kupców.

Kwatermistrz z Wieży - Główne kryjówki i bezpieczne strefy w Dying Light | Świat gry - Dying Light - poradnik do gry
Kwatermistrz z Wieży

Oprócz odwiedzania handlarzy regularnie staraj się też spotykać z kwatermistrzami przebywającymi w głównych schronieniach. Spotkania ta mają same zalety, bo każdego kolejnego dnia od danego kwatermistrza możesz otrzymać zestaw DARMOWYCH przedmiotów. Zazwyczaj są to 1-2 bronie i kilka przedmiotów jednorazowego użytku (np. petardy czy wytrychy). To bardzo cenna pomoc, gdyż w przeciwnym wypadku musiałbyś wydać pieniądze lub zapasy na pozyskanie tych samych przedmiotów.

Przykładowa strefa nadająca się do zabezpieczenia - Główne kryjówki i bezpieczne strefy w Dying Light | Świat gry - Dying Light - poradnik do gry
Przykładowa strefa nadająca się do zabezpieczenia

Główne siedziby ocalałych to nie jedyne miejsca w świecie gry, w których możesz czuć się w pełni bezpiecznie. W każdej z dwóch części miasta Harran znajdują się także potencjalne bezpieczne strefy, które na mapie oznaczone są czerwoną ikonką domu. Możesz podjąć wyzwanie i spróbować przejąć każdą z tych bezpiecznych stref. Zyska ona w ten sposób część cech głównej kryjówki (możliwość skorzystania z łóżka, schowka, w niektórych przypadkach spotkania się z ocalałymi). Bezpieczne strefy mogą być też wykorzystywane gdy zależy ci na szybkiej ucieczce przed przeciwnikami (od najbliższej głównej kryjówki może Cię dzieli duża odległość). Najbardziej zyskuje to na znaczeniu po nastaniu nocy, dzięki czemu ewentualny pościg z udziałem przemieńców i łowców nie będzie musiał być zbyt długi.

Zablokuj wszystkie wejścia do bezpiecznej strefy - Główne kryjówki i bezpieczne strefy w Dying Light | Świat gry - Dying Light - poradnik do gry
Zablokuj wszystkie wejścia do bezpiecznej strefy

Schemat działania podczas przejmowania kontroli nad kolejnymi bezpiecznymi strefami jest zawsze podobny i przedstawia się on następująco:

1) Usunięciu wszystkich wrogów przebywających w niezajętej strefie - Jeśli są to zwykłe zombiaki to możesz je pokonać w bezpośredniej walce. Jeśli z kolei masz do czynienia z elitarnymi odmianami zarażonych (np. ze zbójami czy ropuchami) to postaraj się odciągnąć potwory od strefy, dzięki czemu nie będziesz musiał zużywać zapasów i ryzykować swoim życiem. Możesz na przykład pokazywać się zarażonym i liczyć na to, że wyruszą za bohaterem czy skorzystać z petard.

2) Zamknięcie wszystkich wejść do strefy - Mowa tu przede wszystkim o bramkach, które trzeba przesunąć lub opuścić. Ważne jest to żeby nie śpieszyć się z tym krokiem i zająć się nim dopiero po zabezpieczeniu okolicy (lub odciągnięciu zombiaków). Wiedz też, że wykonanie czynności związanej z zabezpieczeniem danego przejścia może potrwać czasami nawet kilka sekund, tak więc upewnij się, że w międzyczasie nie zostaniesz zaatakowany.

3) Odnalezienie jednego lub kilku przełączników i przywrócenie dostaw prądu - To najprostszy krok. Nie powinieneś mieć żadnych problemów ze zlokalizowaniem dźwigni.

Uwaga - Niektóre bezpieczne strefy znajdują się wewnątrz budynków. Jeśli masz problemy z przedostaniem się do nich to sprawdź czy nie ma gdzieś włazu na dachu budynku czy otwartej okiennicy, przez którą można wskoczyć do środka.