Cykl dnia i nocy w Dying Light | Świat gry poradnik Dying Light
Ostatnia aktualizacja: 17 lipca 2019
Cykl dnia i nocy
Pełny cykl całodobowy to jedna z ważniejszych cech gry Dead Light. O tym jak zachowywać się po zapadnięciu zmroku możesz dowiedzieć się między innymi z rozdziału Walka. Na tej stronie znajdziesz ogólnie informacje na temat tego jak cały mechanizm upływu czasu funkcjonuje w grze.
Czas w Dying Light płynie w sposób przyśpieszony, dzięki czemu średnio co kilkanaście minut zmienia się pora dnia. Aktualną godzinę najprościej możesz sprawdzić wywołując okno mapy (zegar po prawej stronie), choć możesz też najzwyczajniej w świecie zerknąć na zegarek będący na wyposażeniu bohatera od samego początku gry. Bardzo ważną informacją jest to, że w każdej chwili możesz doprowadzić do zmiany aktualnej godziny i dokonuje się tego dzięki wejściu w interakcję z łóżkiem. Łóżka znajdują się we wszystkich głównych kryjówkach ocalałych oraz we wszystkich bezpiecznych strefach. Z ich pomocą możesz na przykład ułatwić sobie przetrwanie nocy i przyśpieszyć nadejście poranka. Możesz też oczywiście dla odmiany przyśpieszyć zachód Słońca, np. gdy zależy ci na zdobyciu dodatkowych profitów za prowadzenie działań w nocy (więcej o nich poniżej) czy zająć się zadaniem, które może być zaliczone tylko po zapadnięciu zmroku.
CENNA WSKAZÓWKA: Podczas rozgrywania dość przydługawego prologu gry aktualna pora dnia jest odgórnie ustalona i nie zmienia się. Możesz to wykorzystać na swoją korzyść i za dnia odkryć wszystkie obszary slumsów oraz zabezpieczyć wszystkie bezpieczne strefy. Gra odblokuje upływ czasu dopiero po przystąpieniu do głównej misji zatytułowanej "Zrzut" (Airdrop), czyli tej, w której trzeba dotrzeć do dwóch skrzynek z lekami i uciec przemieńcom.
Po przeczytaniu wszystkich informacji zamieszczonych na tej stronie oraz w poprzednich rozdziałach poradnika możesz odnieść wrażenie, że przemierzanie świata gry nocną porą jest pozbawione sensu. Jest ono oczywiście obarczone dużym ryzykiem i wymusza dysponowanie lepszymi broniami, ale nie jest tak, że za każdym razem po zachodzie Słońca powinieneś od razu korzystać z łóżka i pomijać noc. Pozostawanie w świecie gry w nocy jest sowicie wynagradzane. Oto przewidziane bonusy:
- Premia do punktów Poziomu Przetrwania (Survivor) - Jej wysokość uzależniana jest od ilości czasu spędzonego poza bezpiecznymi kryjówkami po zapadnięciu zmroku. Jest to swego rodzaju zabawa w hazard - możesz zaryzykować i pozostać dłużej w niebezpiecznym otoczeniu, ryzykując przy tym utratą punktów w przypadku śmierci, lub zdecydować się na ich wcześniejsze odebranie. Punkty automatycznie otrzymuje się po powrocie do jednej z głównych kryjówek ocalałych, po skorzystaniu z łóżka lub po dotrwaniu do momentu nadejścia świtu.
- Otrzymywanie podwójnych punktów Siły (Power) i Zwinności (Agility)
- Otrzymywanie dodatkowych punktów Zwinności (Agility) za każdy zgubiony pościg (ten z udziałem przemieńców i/lub łowców) - Liczba otrzymanych punktów jest uzależniona od skuteczności zgubienia pościgu.
- Możliwość odnajdywania unikalnych rzadkich przedmiotów, które nie są dostępne w ciągu dnia
Podsumowując, na nocne wypady zdecydowanie warto się decydować. Upewnij się zawsze jednak, że dysponujesz odpowiednimi zapasami (wspomagacze, bronie, apteczki itp.) i w razie zaistnienia poważnych problemów bądź gotowy do szybkiego wycofania się do najbliższego bezpiecznego schronienia.