Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 22 grudnia 2018, 11:30

autor: Patryk Fijałkowski

Strange Brigade. Przegapione gry 2018 roku, które trzeba znać

Spis treści

Strange Brigade

  1. Platforma: PC, PS4, Xbox One
  2. Gatunek: kooperacyjna gra akcji nawiązująca do klasycznego kina przygodowego
  3. Pozytywne recenzje na Steamie: 76%
  4. Średnia ocen w serwisie Metacritic: 75/100 (Xbox One)

Studio odpowiadające za serię Sniper Elite po czwartej odsłonie tego cyklu postanowiło spróbować czegoś nowego. Tym razem przeniosło gracza do Egiptu z lat 30., pozwalając mu pokierować bandą awanturników. Z giwerami w ręku przebijamy się przez hordy mumii, skorpionów i innych monstrów, żywcem wyjętych z klasycznego przygodowego kina lat 30. Bawić możemy się sami lub z trójką znajomych. Do kooperacji zachęcają zresztą projekty plansz (wykorzystywanie otoczenia ma znaczenie) oraz odmienne umiejętności poszczególnych bohaterów.

Poziomy są zróżnicowane wizualnie, a bezpardonową sieczkę urozmaicają zagadki logiczne w rodzaju klasycznego odbijania promieni lustrem czy łączenia rur w taki sposób, by przepłynęła przez nie woda. W walce posługujemy się zaś nie tylko historycznym arsenałem, ale i np. magicznymi amuletami. Czuć, że autorzy bawią się wybraną konwencją, dzięki czemu gra relaksuje świetną, swobodną atmosferą.

Guacamelee! 2

  1. Platforma: PC, PS4, Nintendo Switch
  2. Gatunek: zwariowana, humorystyczna metroidvania polana meksykańsko-popkulturowym sosem
  3. Pozytywne recenzje na Steamie: 94%
  4. Średnia ocen w serwisie Metacritic: 83/100 (PS4)

Twórcy niezwykle udanej metroidvanii utrzymanej w meksykańskiej stylistyce podczas tworzenia sequela poszli jedyną słuszną drogą. Sprawili, że każdy aspekt pierwszej części w Guacamelee! 2 został odpowiednio podkręcony, rozwinięty lub poprawiony. Jest to więc powtórka z rozrywki, ale w najlepszym możliwym wydaniu. Idealna kontynuacja.

Ponownie wcielamy się w luchadora Juana i przemierzamy doskonale zaprojektowane poziomy, ciesząc się absurdalnym humorem, licznymi nawiązaniami do popkultury i meksykańskim folklorem. Jeszcze raz gimnastykujemy palce podczas – tym razem trochę trudniejszych – etapów platformowych i delektujemy się rozbudowanym systemem walki. Poza tym gra wprowadza kooperację dla maksymalnie czterech osób, zwariowaną przygodę można więc przeżywać ze znajomymi.

TWOIM ZDANIEM

Ile gier udało Ci się przejść w zeszłym roku?

Żadnej
11,4%
Mniej niż trzy
18,3%
Mniej niż sześć
17,6%
Mniej niż dziewięć
19,4%
10 lub więcej
33,2%
Zobacz inne ankiety
17 przegapionych gier pierwszej połowy 2019 roku – lista niezłych tytułów
17 przegapionych gier pierwszej połowy 2019 roku – lista niezłych tytułów

Rynek gier wideo to nie tylko wysokobudżetowe strzelanki, ale także mnóstwo mniejszych gier, także niezależnych. Pora oddać im sprawiedliwość i pokazać najciekawsze przegapione tytuły tego roku.

Te gry logiczne zrobią wam zakwasy w mózgu - nasze top 14
Te gry logiczne zrobią wam zakwasy w mózgu - nasze top 14

Gry logiczne to nie tylko Portal, The Witness i niszowe zbiory łamigłówek. Na rynku znajdziemy tysiące mniejszych i większych gier stymulujących szare komórki. Wybraliśmy dla Was kilkanaście najciekawszych tytułów.

16 gier, na które nie czekacie, a to powinniście – czarne konie 2019
16 gier, na które nie czekacie, a to powinniście – czarne konie 2019

Kalendarz premier nie kończy się na najnowszym Call of Duty i Assassin’s Creedzie. Na całym świecie setki utalentowanych zespołów pracuje nad dziesiątkami gier na które byście czekali, gdybyście tylko o nich usłyszeli.