70. ARK: Survival of the Fittest. TOP 100 najlepszych gier free-to-play
Spis treści
70. ARK: Survival of the Fittest
ARK: Survival of the Fittest to propozycja nowa, bo trafiła do Early Access dopiero kilka miesięcy temu. To produkcja poboczna w stosunku do popularnego survivalowego sandboksa, a koncentruje się ona na brutalnych starciach typu Battle Royale, wzorowanych na potyczkach z japońskiego filmu o tym samym tytule oraz z cyklu Igrzyska śmierci. Grupa graczy zostaje więc rzucona na mapę w formie dużej zamkniętej areny i musi szybko zebrać uzbrojenie, a potem rozpocząć walkę o przetrwanie. Zabawa trwa aż przy życiu pozostanie tylko jeden jej uczestnik. O utrzymanie napięcia dba tzw. krąg śmierci, z każdą minutą zmniejszający pole bitewne, wymuszając tym samym częste kontakty między rywalami. Dodatkową atrakcję stanowi możliwość wykorzystania dinozaurów jako wierzchowców.
69. Allods Online
Allods Online to rosyjskie MMORPG osadzone w tym samym świecie co Evil Islands oraz seria Rage of Mages i opracowane przez zespół Astrum Nival. To dość interesujące uniwersum fantasy, które kładzie duży nacisk na podróże powietrzne, co znajduje przełożenie na wiele różnorodnych maszyn latających dostępnych w grze. Po osiągnięciu odpowiedniego poziomu doświadczenia możemy również skonstruować własny statek tego typu i udać się na wyprawę w chmury. Poza tym aspektem jest to dość klasyczne, ale bardzo sympatycznie wykonane MMORPG, w którym można spędzić przyjemnych kilkaset godzin, wypełniając misje, tocząc walki PvP z innymi graczami oraz oglądając ładną, lekko kreskówkową grafikę.
68. Heroes of Newerth
Opracowane przez S2 Games Heroes of Newerth było kiedyś główną konkurencją w gatunku MOBA dla League of Legends. Gra przyciągała mroczniejszym klimatem oraz przede wszystkim wyśmienitą rozgrywką, w całości skopiowaną z moda Dota na skutek udziału w produkcji IceFroga, czyli twórcy rozwijającego mod Dota AllStars w końcowej fazie jego życia. Niestety, autorzy najpierw wypuści wersję płatną, a na model free-to-play przeszli dopiero po dłuższym czasie, co mocno ograniczyło popularność projektu. Do tego doszła premiera Doty 2, która na dobre pogrzebała szanse Heroes of Newerth na wielki sukces. Mimo to deweloperzy się nie poddali i do dzisiaj rozwijają swe dzieło, które wciąż posiada oddaną grupę graczy. Nie jest ona już jednak zbyt duża, mimo że produkcja prezentuje bardzo wysoki poziom. Fani przestawili się bowiem na Dotę 2 lub – będącego kolejną MOB-ą studia S2 Games – Strife’a. Wciąż nie ma jednak problemów ze znalezieniem chętnych do zabawy w Heroes of Newerth.
67. Quizwanie
Kolejna pozycja to produkcja mocno odmienna od tego, do czego przyzwyczaiły nas gry free-to-play. Jest to bowiem towarzyska gra logiczna dla dwóch graczy, która sprawdza wiedzę uczestników podczas zadawania różnorodnych pytań. W sumie zadań jest ponad 40 tysięcy i cały czas dodawane są nowe. Do tego dochodzą opcje sieciowe, pozwalające na szybkie znajdowanie chętnych do rywalizacji oraz dokładne konfigurowanie tematyk, jakich dotyczyć będą pytania. Produkcja jest bardzo popularna i regularnie grają w nią miliony osób, więc partnerów do zabawy raczej nikomu nie zabraknie.
66. Fistful of Frags
Fistful of Frags to projekt, który rozpoczął swój żywot jako darmowy mod do Half-Life 2 i jak wiele najpopularniejszych modyfikacji doczekał się wersji samodzielnej. Produkcja przenosi nas w czasy Dzikiego Zachodu, wiec otrzymujemy nowe mapy, klasy, postacie oraz uzbrojenie, w tym rewolwery i łuki. Wykorzystujemy je do zabawy w jednym z kilku różnych trybów rozgrywki, wliczając w to parę kooperacyjnych. Wszystko to przedstawiono w klimatycznej oprawie wzorowanej na spaghetti westernach. Warto wspomnieć, że jest to pozycja w stu procentach darmowa i nie znajdziecie w niej żadnych mikropłatności.
65. Blacklight Retribution
Wydany w 2010 roku płatny FPS Blacklight: Tango Down nie zyskał ani rozgłosu, ani tym bardziej popularności. Kontynuacja postawiła na free-to-play i poszło jej znacznie lepiej. Model biznesowy nie był jednak jedyną przyczyną sukcesu Blacklight Retribution. Gra jest również po prostu lepsza i bardziej rozbudowana pod każdym względem niż jej poprzedniczka. Dostaliśmy cyberpunkowego FPS-a z wyśmienicie opracowaną walką i bardzo rozbudowanym systemem ekwipunku. Ciekawie prezentują się zwłaszcza minimechy, które potrafią przeobrazić pole bitewne w prawdziwe piekło. Do tego produkcja ma świetny klimat i oferuje szeroki wybór różnorodnych trybów rozgrywki. System mikropłatności jest trochę agresywny, ale da się uniknąć płacenia, jeśli tylko jesteśmy gotowi przeznaczyć sporo godzin na potyczki.
64. Wakfu
Wakfu to kreskówkowe MMORPG osadzone w tym samym świecie co popularny Dofus. Projekt realizuje w strukturze MMO mechanizmy taktycznych RPG. Całość koncentruje się więc przede wszystkim na turowych potyczkach, które oferują wyższy poziom rozbudowania niż w innych odsłonach marki. System starć został tu bardzo dobrze opracowany i nawet najprostsze bitwy sprawiają dużo radości. Ciekawy element stanowi także oddanie części władzy w wirtualnym świecie samym graczom. To oni decydują np. o zwołaniu oddziałów zbrojnych czy wybraniu gubernatora. Ich działania wpływają także na kształt ekosystemu. Np. przez częste polowania mogą przetrzebić zwierzynę do tego stopnia, że inni gracze będą mieć problemy ze złapaniem czegokolwiek. Wszystko to oprawione zostało w śliczną kreskówkową grafikę, a do tego wzbogacone ciekawą fabułą.
63. Angry Birds
Angry Birds to jedna z najważniejszych gier tego wieku. Był to pierwszy gigantyczny sukces mobilny, który na długie lata ukształtował ten rynek. Setki milionów graczy zakochały się w prostej, ale zabawnej i miodnej mechanice wymagającej wystrzeliwania ptaków z procy w celu atakowania świń i zwalania im na głowy różnych struktur. Produkcja zapoczątkowała długą serię kontynuacji, doczekała się masy zabawek, a ostatnio nawet filmu animowanego. Projekt nie zaczynał jednak jako gra free-to-play. Został na ten model przestawiony dopiero po jakimś czasie. Jest on jednak bardzo dobrze zaimplementowany. Autorzy w najnowszych odsłonach często przesadzają z mikropłatnościami, ale w pierwowzorze są one bardzo łagodne. Do tego od 2009 roku tytuł jest regularnie rozszerzany przez darmowe aktualizacje, więc obecnie oferuje bardzo dużą liczbę poziomów.
62. Agar.io
Agar.io to jeden z najbardziej zaskakujących przebojów ostatnich lat. Gra wystartowała jako prosta produkcja przeglądarkowa o symbolicznej grafice, a po odniesieniu wielkiego sukcesu na tym polu doczekała się wersji mobilnych. Podczas zabawy gracze kierują komórkami, a cała rzecz polega na tym, że większe okazy pożerają mniejsze, jednak ceną za wzrost rozmiarów jest utrata prędkości. Aby gracze nie zachowywali się zbyt ostrożnie, wprowadzono powolne zanikanie rozmiaru komórki, co wymusza polowanie na kolejne ofiary. Wszystko to zaprezentowano w oprawie składającej się głównie z wielokolorowych dysków. Wygląda to paskudnie, a mimo to Agar.io wciąga jak diabli.
61. Magicka: Wizard Wars
Pecetowa seria Magicka to cykl popularnych RPG akcji, których główną zaletą jest wspaniały system magiczny, pozwalający na swobodne łączenie różnych zaklęć w celu uzyskiwania nowych, często niespodziewanych efektów. Ta sama mechanika legła u podstaw gry Magicka: Wizard Wars, ale już rozgrywka została nastawiona na szybkie potyczki PvP. Dostępne są trzy tryby – pojedynek jeden na jednego, drużynowy deathmatch z dwoma ekipami po czterech magów każda oraz tzw. Soul Harvest, czyli tryb zainspirowany gatunkiem MOBA, z bazami i sojusznikami sterowanymi przez sztuczną inteligencję. Niezależnie od tego, co wybierzemy, zabawa okazuje się doskonała dzięki wspomnianemu systemowi magicznemu, który powoduje, że każde starcie sprawia masę radości.
Niestety, jeśli chcecie tego wszystkiego doświadczyć, musicie się pospieszyć. Autorzy zapowiedzieli, że serwery zostaną definitywnie zamknięte 21 lipca tego roku. Naprawdę warto sprawdzić grę Magicka: Wizard Wars, zanim ta przejdzie do historii.