filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 20 września 2017, 14:19

26. Super Mario Bros. (1993). 28 najbardziej dochodowych filmów na bazie gier

Spis treści

26. Super Mario Bros. (1993)

W SKRÓCIE:

  1. Data premiery: 1993
  2. Łączny dochód filmu na świecie: 21 milionów dolarów
  3. Dochód w Polsce: brak danych
  4. Szacowany budżet: 48 milionów dolarów

Jeśli zastanawialiście się kiedyś, dlaczego nikt od zamierzchłych lat 80. nie traktował ekranizacji gier poważnie, to Super Mario Bros. może okazać się zasadniczą częścią odpowiedzi na Wasze pytanie. Psychodeliczną, ale kolorową i radosną platformówkę o dwóch uzależnionych od grzybków hydraulikach ganiających za porwaną księżniczką szwadron reżyserów (konkretnie: czterech) przepoczwarzył w cudaczną, toksyczną pokrakę, jaka mogła powstać tylko na początku lat 90. Tu nic nie trzymało się kupy, a magiczne krainy z gry zastąpiono podziemnym miastem rodem z filmów Johna Carpentera. Pomysł na swój sposób ciekawy, ale chyba na trochę inny tytuł. Nic dziwnego, że nie zwróciła się nawet połowa budżetu.

Czy warto zobaczyć?

Nada się jako przerywnik do seansów z filmami o rekinach.

25. Pokemon 4Ever (2001)

W SKRÓCIE:

  1. Data premiery: 2001
  2. Łączny dochód filmu na świecie: 28 milionów dolarów
  3. Dochód w Polsce: brak danych
  4. Szacowany budżet: brak danych

Będące zarówno adaptacjami gier, jak i przedłużeniami ekspansji serialu filmy z pokemonami dopiero się rozkręcały. Pokemon 4Ever (znane też jako: Celebi: A Timeless Encounter, u nas przetłumaczone na Głos lasu) sprezentowało widzom dwa nowe legendarne stworki – oraz rzadko spotykany w serii i kinówkach element. Podróże w czasie. Do głównych bohaterów dołącza bowiem trener tytułowego Celebi, który ucieka z przeszłości przed legendarnym łowcą pokemonów. Standardowy poziom serialu z paroma ciekawymi twistami zachowany.

Czy warto obejrzeć?

Na pewno będzie to ciekawe doświadczenie, ale czy ktoś spoza kręgu fanów Pokemonów doceni je dzisiaj, tyle lat po premierze – nie jestem w stanie powiedzieć.

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Do 2023 roku szef działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej