Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Mass Effect 2 - poradnik do gry

Mass Effect 2 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Mass Effect 2: Walka - zasłony, wrogowie, porady dla początkujących poradnik Mass Effect 2

Ostatnia aktualizacja: 9 maja 2021

Na tej stronie poradnika do gry Mass Effect 2 znajdziesz liczne porady na temat toczenia walk, które są jednym z najważniejszych elementów rozgrywki. Z naszego przewodnika po grze dowiesz się m.in. jak poprawnie korzystać z zasłon, jak zarządzać drużyną i amunicją, a także jak zmieniać taktykę walki w zależności od typu przeciwników.

Poniższe wskazówki opracowano w głównej mierze z myślą o początkujących graczach, którzy chcieliby się bliżej zapoznać z zasadami rozgrywania walk w grze.

Zasłony

Umiejętne korzystanie z zasłon jest w Mass Effect 2 równie istotne jak w większości strzelanin TPP, pozwalając na prowadzenie bezpiecznego ostrzału lub korzystanie z różnorakich mocy bez ponoszenia dużego ryzyka utraty zdrowia lub życia. Warto tu pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

  1. W Mass Effect 2 "przyklejanie się" do zasłon odbywa się w sposób manualny, tak więc nie możesz liczyć na to, że postać automatycznie się schowa po zbliżeniu się do jakiejś przeszkody.
  2. Taktykę walki z użyciem zasłon musisz dostosowywać pod kątem zachowań przeciwników. W szczególności uważaj na tych wrogów, którzy lubią często zmieniać miejsca i dążą do zmniejszenia dzielącego Was dystansu.
  3. Nie radzę korzystać z tych zasłon, które mogą zostać zniszczone. W zdecydowanej większości przypadków mowa jest tu o wyraźnie oznaczonych przez grę drewnianych skrzyniach, choć w wyjątkowych przypadkach (np. walka z bossem) wyreżyserowanemu zniszczeniu mogą też ulec bardziej stabilne przeszkody (np. wielkie słupy podczas rozgrywania osobistego questu Grunta).
  4. W miarę możliwości wyszukuj takie zasłony, za którymi dana postać będzie mogła stać, a nie kucać. Zmniejszy to ryzyko odniesienia obrażeń przy wychylaniu się w celu rozpoczęcia ostrzału czy użycia mocy.
  5. Niejednokrotnie odnajdziesz wybuchowe kanistry czy inne tego typu obiekty i ważne jest żeby nie rozstawiać się w ich najbliższym otoczeniu. Z drugiej strony dobrze byłoby wykorzystywać te obiekty do zadawania dodatkowych obrażeń przeciwnikom.
Korzystanie z zasłon jest bardzo ważne, szczególnie w trakcie rozgrywania trudniejszych głównych misji. - Mass Effect 2: Walka - zasłony, wrogowie, porady dla początkujących - Mass Effect 2 - poradnik do gry
Korzystanie z zasłon jest bardzo ważne, szczególnie w trakcie rozgrywania trudniejszych głównych misji.

Amunicja

W Mass Effect 2 zamiast konieczności monitorowania stanu przegrzania broni korzysta się ze standardowych magazynków z amunicją. Z faktem związanych jest kilka ważnych zależności:

  1. Odnajdywana amunicja do standardowych broni jest wspólna do wszystkich typów giwer. Z jej pozyskiwaniem nigdy nie powinieneś mieć większych problemów, choć w przypadku jej nadmiernego wyczerpania warto szybko zbadać ciała poległych wrogów zanim magazynki znikną na dobre z planszy.
  2. Ogniwa do ciężkich broni traktowane są osobno, przy czym także i tu nie musisz przyporządkowywać ich do konkretnych narzędzi zagłady. Amunicja specjalna pasuje do wszystkich typów ciężkich broni, przy czym w przypadku każdej giwery stosowany jest inny "przelicznik". Dla przykładu, kilkaset jednostek amunicji w przypadku działka cząsteczkowego jest równych kilkunastu rakietom w przypadku wyrzutni rakiet. Gra przelicza te wartości za każdym razem gdy zmieniasz broń, tak więc nie musisz się o to martwić.
  3. Radziłbym możliwie jak najszybciej opracować co najmniej kilka technologii związanych ze zwiększeniem limitu zapasowej amunicji do ciężkich broni. Szczególnie zyska to znaczeniu w kolejnych misjach gdy będziesz chciał częściej korzystać z tego typu pukawek. Dysponowanie większą ilością amunicji zmniejszy ryzyko jej całkowitego wyczerpania.
  4. W grze możesz korzystać z kilku różnych typów amunicji i nie należy tego ignorować. Jest to tym bardziej wskazane, że nie jest wymagane zbieranie żadnych dodatkowych magazynków a jedynie dysponowanie odpowiednimi mocami. Spośród wszystkich dostępnych rodzajów amunicji najlepsze odmiany to krio-amunicja (możliwość zamrażania wrogów) oraz amunicja zapalająca (podpalanie celów organicznych).
Amunicję do zwykłych i ciężkich broni możesz odnajdywać bezpośrednio na polu bitwy. - Mass Effect 2: Walka - zasłony, wrogowie, porady dla początkujących - Mass Effect 2 - poradnik do gry
Amunicję do zwykłych i ciężkich broni możesz odnajdywać bezpośrednio na polu bitwy.

Drużyna

  1. Model wydawania reszcie drużyny poleceń jest bardzo przejrzysty, przy czym zawsze powinieneś przywiązywać dużą uwagę do dbania o bezpieczeństwo swoich sojuszników. Warto więc ich "manualnie" rozstawiać za dostępnymi zasłonami, gdyż sami niekoniecznie sobie z tym poradzą. W miarę możliwości ochraniaj tych członków drużyny, którzy znajdują się pod ciężkim ostrzałem by nie ryzykować konieczności użycia medi-żelu. Nigdy nie przesuwaj swoich ludzi zbytnio do przodu, zwłaszcza w przypadku staczania walk z potężniejszymi przeciwnikami biotycznymi lub mini-bossami.
  2. W trakcie walk warto często dzielić się na dwie grupy, zlecając swoim podwładnym ostrzeliwanie przeciwników w celu odwrócenia ich uwagi. W tym samym czasie możesz dążyć do zaskakiwania wrogów. Nie zawsze jest to oczywiście możliwe, aczkolwiek większość lokacji oferuje szansę przeprowadzania ataków od flanki.
  3. Przy dobieraniu pomocników na kolejną misję warto brać pod uwagę jej specyfikę. Dla przykładu, do rozwiązania questu zakładającego staczanie licznych walk z gethami warto wziąć specjalistę technologicznego, którego moce w starciach z maszynami będą bardzo skuteczne.
  4. Radzę często korzystać z interfejsu sterowania drużyną, pełniącego również rolę funkcji zatrzymania czasu. Pozwala to na staranne zaplanowanie dalszych kroków i zapoznanie się z sytuacją na polu bitwy. Warto mieć też utworzone skróty klawiszowe do najczęściej używanych mocy głównego bohatera oraz reszty drużyny tak by w razie potrzeby móc je szybko odpalać.
Zawsze musisz dbać o resztę drużyny, wynajdując dla swoich dobrych podwładnych i monitorując teren wokół nich. - Mass Effect 2: Walka - zasłony, wrogowie, porady dla początkujących - Mass Effect 2 - poradnik do gry
Zawsze musisz dbać o resztę drużyny, wynajdując dla swoich dobrych podwładnych i monitorując teren wokół nich.

Wrogowie

Mass Effect 2 cechuje się tym, że większość walk staczanych jest z inteligentnymi przeciwnikami. Starcia z potworami zaliczają się zaś do rzadkości i przeważnie są to mało wymagające potyczki. Przeciwników możemy podzielić na pięć zasadniczych grup:

  1. Słabo wyposażeni zwykli wrogowie - Eliminacja najsłabszych przeciwników zwykle nie przysparza problemów, choć walki z większymi grupami jednostek wroga mogą wymagać większego skupienia i właściwego korzystania z dostępnych mocy oraz narzędzi zagłady.
  2. Lepiej wyposażeni zwykli wrogowie - Od wrogów z pierwszej grupy różni ich zazwyczaj jakiś drobny szczegół. Może to być dodatkowy pancerz, tarcza ochronna czy lepsza broń, co naturalnie zwiększa nieznacznie poziom trudności walk.
  3. Elitarne jednostki wroga - Każda grupa przeciwników ma w swoich szeregach co najmniej kilku elitarnych reprezentantów, pojawiających się przeważnie w trakcie rozgrywania ważniejszych misji gry. W miarę możliwości dobrze jest likwidować ich w pierwszej kolejności, szczególnie jeśli są w stanie skutecznie atakować z dużych odległości (inżynierowie Zaćmienia) lub gdy ich dążeniem jest zbliżenie się do drużyny (łowcy gethów).
  4. Mini-bossowie - Z mini-bossami będziesz miał do czynienia dość często. Przeważnie jest tak, że na jedną misję przypada jeden mini-boss, aczkolwiek w przypadku ważniejszych etapów może być ich nawet kilku. Od zwykłych przeciwników odróżnia ich przede wszystkim zwiększona wytrzymałość - są oni często wyposażeni w pancerz i jedną lub dwie tarcze ochronne. O tym czy danego mini-bossa należy atakować od razu czy najpierw warto rozprawić się z jego obstawą powinna przede wszystkim decydować jego klasa. Tych mini-bossów, którzy nie utrudniają znacząco eliminacji pozostałych jednostek wroga warto sobie zostawiać na później.
  5. Pełnoprawni bossowie - Każdy napotkany pełnoprawny boss w grze jest tak na dobrą sprawę zupełnie inny i walczy się z nim tylko raz, a jedynymi odstępstwami od tej reguły są pretorianin i zwiastun Zbieraczy. Więcej szczegółów na temat sposobów eliminacji poszczególnych bossów odnajdziesz w głównym poradniku do gry.
Pełnoprawnych bossów jest w grze niewielu, ale za to są oni zazwyczaj bardzo wytrzymali i zarazem trudni do zlikwidowania. - Mass Effect 2: Walka - zasłony, wrogowie, porady dla początkujących - Mass Effect 2 - poradnik do gry
Pełnoprawnych bossów jest w grze niewielu, ale za to są oni zazwyczaj bardzo wytrzymali i zarazem trudni do zlikwidowania.

Inne praktyczne porady dla początkujących

  1. Do eliminowania przeciwników w zbrojach warto używać lepszych broni wyposażonych w amunicję zapalającą, bądź też korzystać z mocy zakładających wykorzystanie ognia. W przypadku przeciwników używających tarcz biotycznych lub technologicznych polecam zaś stosować odpowiednie mocy z tej samej kategorii. Z mocy technologicznych wyśmienite jest Przeciążenie, a z mocy biotycznych - Odkształcenie.
  2. Niektórzy przeciwnicy są zdolni do regeneracji zdrowia lub swojej tarczy ochronnej i wymusza to naturalnie opracowanie nieco innego podejścia. Musisz mianowicie dbać o to żeby rozgrywane z nimi walki nie miały żadnych przestojów, nie pozwalając im w ten sposób na powrót do pełni sił.
  3. W trakcie korzystania z broni pamiętaj o celowaniu w głowy przeciwników, niezależnie od tego czy są oni opancerzeni czy nie. Wyjątków możesz dokonywać dla broni maszynowej w sytuacji ostrzału z większych odległości.
  4. Uważaj na wrogów korzystających z kamuflażu, nie dając się im zaskoczyć. Przeciwnicy ci pojawiają się na szczęście tylko w wybranych misjach gry.
  5. Nie licz na to, że dokładne zbadanie lokacji gwarantuje jej stuprocentowe zabezpieczeniu, bo w trakcie kolejnych walk w okolicy mogą się pojawić nowi wrogowie, np. korzystając z niedostępnych dla Ciebie drzwi. Na tego typu niespodzianki musisz być przygotowany.