Szwecja | Wielka Kampania w Empire Total War poradnik Empire: Total War
Ostatnia aktualizacja: 5 sierpnia 2019
Szwecja
Sytuacja początkowa
Mogłoby się zdawać, że na początku jest źle, bo Szwedzi są nienawidzeni przez wszystkich swoich sąsiadów. Nie jest to jednak powód do niepokoju, bo Szwecja jest stosunkowo łatwym państwem i można szybko stworzyć jej dobrą i liczną armię.
Szwedzi nie mają sojuszników, ale też ich nie potrzebują. Handel na samym początku gry też jest utrudniony z uwagi na niską liczbę portów kupieckich. Nie jest to jednak duży problem, bowiem w ciągu zaledwie kilkunastu tur można do państwa włączyć takie dochodowe miasta jak Kopenhaga, Berlin, czy Królewiec.
Zauważ, że Szwedzi mają bardzo liczną konnicę. W niektórych pułkach można spotkać aż stu jeźdźców.
Kierunki ekspansji terytorialnej
1. Gdy Prusy rozpoczną wojnę z Austrią, przygotuj desant i zaatakuj Brandenburgię. Znajdujący się tam Berlin to bardzo dochodowe miasto, a ponadto Prusacy nie mają sojuszników. Po walce nie będziesz też z nimi graniczyć, więc się nie będą mścić. Przygotuj sobie całkiem liczną armię, by trzymać potem w ryzach ludność cywilną.
2. Jeżeli Kurlandia wypowie Ci wojnę, to rozbuduj infrastrukturę wojskową w Petersburgu i wyszkol tam trochę piechoty liniowej. Połącz wyszkolonych żołnierzy z armią z Ingrii. Mając 15-20 jednostek wojska zajmiesz Kurlandię bez większego wysiłku.
3. Mając Kurlandię i całkiem dużo wojska w tym regionie możesz pokusić się o zaatakowanie Prus Wschodnich. Z Prusakami już i tak toczysz konflikt, a Królewiec niewątpliwie bardzo Ci się przyda w nadchodzącej wielkimi krokami agresji na Polskę.
4. Zacznij szkolić wojsko w Sztokholmie. Istnieje spore ryzyko, że Dania wyśle parę oddziałów na Twoje ziemie, więc warto być na to przygotowanym. W momencie, gdy uda Ci się osiągnąć przewagę w Skandynawii, zajmij Norwegię.
5. Pora na samą Danię. Istnieje spore ryzyko, że wrogie statki uniemożliwią Ci dotarcie lądem do Kopenhagi. Musisz więc nieco zainwestować we flotę. Opłaci Ci się to, bowiem Kopenhaga to całkiem bogate miasto.
6. W ramach ekspansji terytorialnej proponuję zająć jeszcze Islandię. Dzięki temu na dobre wykończysz Danię i będziesz mieć jeden region więcej.
7. Jeżeli Polska lub Rosja Cię nie zaatakują, to musisz sam wypowiedzieć im wojnę. Proponuję zaatakować najpierw Rosję - dzięki temu nie istnieje ryzyko wciągnięcia Saksonii w cały konflikt. Walki będą przebiegać zapewne w całej Europie Wschodniej, więc proponuję wzmocnić południowe granice (5 pułków piechoty liniowej w każdej prowincji powinno załatwić sprawę), a także utworzyć dwie duże armie. Pierwszą z nich stwórz w Petersburgu, zacznij nią zajmować tereny rosyjskie, kierując się w stronę Moskwy.
8. Druga armia powinna powstać w Berlinie lub Królewcu. Zajmij nią całą Polskę (zaczynając od Prus Zachodnich, a kończąc na Galicji i Podolu). Gdy podbijesz całą Rzeczpospolitą, wkrocz do Rosji (zaczynając np. od Krymu).
Dyplomacja
Dyplomacja to bardzo prosta kwestia w przypadku Szwecji. Zanim rozpoczniesz wojnę z Polską, Rzeczpospolita będzie Ci proponować róże zamiany ziem dotyczące Prus i Brandenburgii. Ponieważ Polacy nie mają zbyt wiele do zaoferowania, radzę zignorować ich propozycje.
Pamiętaj, aby zaatakować najpierw Rosję, a potem Polskę. Gdyby dokonać agresji w odwrotnej kolejności, do konfliktu mógłby się włączyć jeden z polskich protektoratów - Saksonia. Nie potrzeba Ci aż tylu wrogów.
Handel
Można oczywiście próbować handlu kolonialnego, lecz ja proponuję rozwinięcie zaledwie paru portów kupieckich służących do wymiany towarów z Maratami i paroma państwami europejskimi. Szwecja może się spokojnie utrzymywać z wielkich miast, które podbija w ciągu pierwszych piętnastu lat.
Uwagi dodatkowe
Nie spiesz się z podbijaniem Rosji i Polski. Po pierwsze, front jest przeraźliwie długi, a po drugie podbijana ludność to katolicy i prawosławni. Potrzebujesz trochę czasu na nawrócenie ludzi na protestantyzm.