Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Empire: Total War - poradnik do gry

Empire: Total War - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Sojusze i protektoraty | Dyplomacja w Empire Total War poradnik Empire: Total War

Ostatnia aktualizacja: 5 sierpnia 2019

Sojusze i protektoraty

Gdy jesteś w dobrych stosunkach z innymi państwami, możesz zawrzeć z nimi sojusze. Sojusz bardzo mocno poprawia (i tak już niezłe) relacje, ale również pozwala czerpać dodatkowe wsparcie wojskowe. Jeżeli ktoś wypowiada Ci wojnę, masz zawsze możliwość wezwania do walki swoich sprzymierzeńców. Jeśli wiesz, że samemu sobie nie dasz rady z obcym państwem, wówczas warto poprosić sojuszników o pomoc. W przypadku, gdy to Ty wypowiadasz wojnę, nie wzywaj sprzymierzeńców do walki, by nikt nie podebrał Ci ziemi, którą chcesz sam dla siebie zagrabić.

Sojusz pozwala na szybsze i łatwiejsze zawarcie umowy handlowej, sojuszu wojskowego, itd.. Ma to ścisły związek ze stosunkami między państwami - im lepsze one są, tym więcej można załatwić na arenie międzynarodowej.

Sojusz jest dobrą metodą na uśpienie czujności obcego państwa. Jeśli zamierzasz kogoś podbić, zawrzyj sojusz (lub protektorat, wszystko jedno) i najlepiej wesprzyj go nieograniczonym prawem przemarszu wojsk. Wówczas będziesz mógł bezkarnie wejść na obcy teren i błyskawicznie zająć kilka prowincji (i jeszcze potem bezczelnie zażądać pokoju!). Wadą takiej metody inwazji jest fakt, iż takie zdradzieckie działania odbijają się na Twojej opinii u innych państw. Pozostałe kraje będą podchodzić do Ciebie ze sporą rezerwą, gdyż stwierdzą że nie szanujesz sojuszy.

Protektorat to sposób na zdobycie dodatkowych pieniędzy. Zostając protektorem jakiegoś małego państewka, masz prawo do części jego dochodów, w zamian oferując pomoc militarną w wypadku napaści (do napaści na małe państewka rzadko dochodzi, gdyż dysponują one stosunkowo silną armią). Pamiętaj też, że wraz z protekcją zawierana jest obustronna umowa dotycząca przemarszu wojsk. Gdy natomiast to Ty wplączesz się w jakąś wojnę, państwa będące pod Twoją protekcją prawdopodobnie włączą się do konfliktu (w tej kwestii traktowani są jak zwykli sprzymierzeńcy).

Łatwo namówić innych na protektorat zwłaszcza wtedy, gdy Twoi potencjalni podopieczni są jednocześnie Twoimi sąsiadami, a Ty dysponujesz potężną siłą militarną.