Days Gone: Porady na start Days Gone poradnik, solucja
Ostatnia aktualizacja: 2 kwietnia 2021
Na tej stronie poradnika do gry Days Gone znajdziesz zestaw porad na start. Zwróciliśmy uwagę na wszystkie ważne elementy gry. Lektura tego rozdziału pozwoli ci lepiej zrozumieć mechanikę rozgrywki oraz uniknąć popełniania błędów, które mogłyby mieć poważne konsekwencje.
- Dbaj o swój motocykl
- Rozglądaj się za lepszymi odmianami broni palnej
- Na bieżąco naprawiaj lub podmieniaj broń białą
- Szukaj okazji do gromadzenia XP
- Odblokuj Skupiony strzał i korzystaj z niego w trakcie walk
- Przeszukuj radiowozy i ambulanse
- Używaj lornetki, by oznaczać widocznych wrogów
- Możesz użyć kamienia żeby podejrzeć gdzie ukrywają się wrogowie
- Staraj się eliminować wrogów z ukrycia
- Uważaj na pułapki wokół wrogich obozowisk
- Unikaj początkowo walk z Hordą
- Odwiedzaj punkty NERO żeby permanentnie zwiększyć statystyki bohatera
- Pasek zdrowia Deacona nie może się samoczynnie w pełni odnowić
- Spodziewaj się nieprzyjemnych sytuacji na drodze
- Regularnie zapisuj stan gry
- Zbieraj uszy świrusów
- Powracaj regularnie do Kryjówki na Górze O'Leary
- Pamiętaj, że wilki zawsze polują całą watahą
- Uważaj na snajperów
- Torby na motocykl pozwalają na przewożenie dodatkowej amunicji
- Wabik pomaga w pozbywaniu się dużych grup świrusów
Dbaj o swój motocykl
Motocykl Deacona to jedyny środek transportu dostępny w grze Days Gone. Dzięki niemu możesz szybko przemierzać świat gry oraz łatwo uciekać przeciwników. Musisz dbać o swoją maszynę, gdyż bez sprawnego motocykla zabawa stanie się trudniejsza i zwiększy się ryzyko śmierci Deacona po tym jak zostanie dopadnięty przez potwory.
Przed każdą większą wyprawą sprawdź stan paliwa w baku oraz ogólny stan motocykla. W obu przypadkach wystarczy podejść do motocykla i odczytać procentowe współczynniki, które samoczynnie się wyświetlą.
- Motocykl Deacona dość szybko zużywa paliwo. Zanim wyruszysz w podróż zbadaj okoliczne obszary w poszukiwaniu kanistra z benzyną lub dystrybutora. Pozwoli ci to zatankować paliwo. Dodatkowo jeśli chcesz zużywać mniejsze ilości benzyny unikaj podróżowania z maksymalną prędkością i pozwalaj na to żeby motocykl toczył się w trakcie zjeżdżania z wzniesień.
- Maszyna głównego bohatera bardzo łatwo może zostać uszkodzona np. w wyniku zderzenia się z przeciwnikiem, uderzenia w przeszkodę czy skoku zakończeniu kiepskim lądowaniem. Nie dopuszczaj do tego żeby stan motocykla spadł poniżej 20-30%. Do naprawiania maszyny możesz używać złomu odnajdywanego w świecie gry.
Odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania związane z korzystaniem z jednośladu znajdziesz w rozdziale Motocykl w naszym poradniku.
Rozglądaj się za lepszymi odmianami broni palnej
Bohater w początkowych godzinach rozgrywki korzysta ze stosunkowo słabych broni. Nowe bronie możesz pozyskiwać na dwa główne sposoby:
- Odnajdywać je przy ciałach pokonanych wrogów lub w świecie gry. W większości przypadków będą to niestety bronie niskiej jakości.
- Kupować je w obozowiskach. To najlepszy sposób na wejście w posiadanie wysokiej jakości oręża. Niestety bronie w obozowiskach są dosyć drogie i niektóre z nich stają się dostępne dopiero po zwiększeniu poziomu zaufania ze strony mieszkańców obozu.
Broń palna w Days Gone nie ulega degradacji, a więc z raz zdobytej broni możesz korzystać nawet przez całą resztę gry. Posiadane pukawki możesz ulepszać, przy czym niektóre nowe komponenty (w szczególności tłumiki) mają już niestety ograniczoną trwałość.
Po więcej informacji zajrzyj do rozdziału Bronie i walka.
Na bieżąco naprawiaj lub podmieniaj broń białą
Broń biała bardzo przydaje się w Days Gone w tych sytuacjach, w których wrogowie znaleźli się w niewielkiej odległości od Deacona. Bohater automatycznie skorzysta z niej po tym jak wciśniesz przycisk ataku (nie możesz mieć w tym samym czasie wciśniętego przycisku celowania).
Broń biała podlega niestety zużyciu. Każde udane trafienie obniża jej procentowy współczynnik sprawności, który wyświetlany jest w lewym dolnym rogu ekranu. Po tym jak stan broni spadnie do poziomu 0% bezpowrotnie ona przepada. Postaraj się wtedy dość szybko znaleźć w świecie gry jakąś inną broń biała żeby zawsze mieć na wyposażeniu coś lepszego od podstawowego noża.
Możesz na szczęście zapobiegać utracie zniszczonej broni po tym jak zakupisz umiejętność Naprawy polowe (Field Repairs). Pozwala ona na poświęcanie zebranego złomu po to żeby odzyskać 100% sprawności broni. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w rozdziale Jak naprawić broń?. W dalszej części gry możesz też ulepszać bronie np. poprzez zainstalowanie na nich dodatkowych kolców czy ostrzy. Musisz jednak dysponować przepisami, które pozwalają poznać tego typu kombinacje, oraz wymaganymi składnikami do craftingu. Po więcej szczegółów zajrzyj do rozdziału Crafting.
Szukaj okazji do gromadzenia XP
W Days Gone bohater może zdobywać punkty doświadczenia i awansować na wyższe poziomy. Każdy nowy poziom doświadczenia to 1 punkt rozwoju do wydania na zakup umiejętności. Do wyboru masz trzy drzewka - z umiejętnościami dotyczącymi walki w zwarciu, walki dystansowej oraz przetrwania. Polecamy kupować umiejętności ze wszystkich trzech kategorii żeby jak najwcześniej w posiadanie najlepszych i żeby być wszechstronnym. Nasze sugestie odnośnie kupowania zdolności znajdziesz m.in. na stronie Najlepsze umiejętności na start.
Punkty doświadczenia w grze zdobywa się na dwa główne sposoby:
- Zaliczając zadania. Korzystaj z każdej okazji do tego żeby rozegrać nowo odblokowaną misję. Zazwyczaj możesz za nią otrzymasz kilka tysięcy punktów doświadczenia.
- Zabijając przeciwników. Najsłabsi wrogowie gwarantują "zaledwie" kilkadziesiąt XP, ale możesz atakować większe grupy pomagając sobie np. granatami. Silniejsi wrogowie z dalszej części gry gwarantują lepsze nagrody punktowe.
Odblokuj Skupiony strzał i korzystaj z niego w trakcie walk
Skupiony strzał (Focused Shot) to najważniejsza naszym zdaniem umiejętność w grze Days Gone i możesz ją zakupić już po zdobyciu pierwszego punktu rozwoju (czyli po awansowaniu na drugi poziom doświadczenia). Pozwala ona na załączanie spowolnienia czasu w trakcie walk.
Skupiony strzał ma dwie główne zalety:
- Dzięki uaktywnieniu tej umiejętności możesz na spokojnie wycelować w głowę wroga. W przypadku większości standardowych przeciwników i potworów pojedyncze trafienie jest równoznaczne z ich śmiercią. Pozwoli ci to zaoszczędzić przy okazji ogromne ilości amunicji.
- Skupienie samoczynnie odnawia się i nie trzeba na ten cel zużywać żadnych dodatkowych zapasów. Najlepiej sprawdza się to podczas atakowania z zaskoczenia przeciwników, którzy nie stoją blisko siebie. Możesz zabijać ich po kolei celnymi strzałami w głowę i w przerwach pomiędzy eliminowaniem ich odczekiwać aż pasek skupienia zregeneruje się do pełnej wartości.
Przeszukuj radiowozy i ambulanse
W trakcie przemierzania świata gry w Days Gone warto jak najczęściej załączać surwiwalowe widzenie (Survival Vision) i badać wszystkie oznaczane przez grę interaktywne przedmioty. Pozwoli ci to pozyskiwać dużo lootu - broni, amunicji, przedmiotów podręcznych, czy składników do craftingu. Szczególnie ważne jest:
- Przeszukiwanie radiowozów - W bagażniku większości z nich możesz odnaleźć skrzynkę z amunicją.
- Przeszukanie ambulansów - W przestrzeni ładunkowej większości z nich możesz odnaleźć apteczkę.
Oba te typy znalezisk są bardzo cenne. Możesz dzięki temu zaoszczędzić dużo czasu (i ewentualnie pieniędzy) jeśli bardzo potrzebujesz tego typu zapasów. Więcej podpowiedzi o badaniu okolicy znajdziesz w rozdziale Eksploracja świata gry.
Używaj lornetki, by oznaczać widocznych wrogów
Lornetka działa w Days Gone w bardzo zbliżony sposób np. do gier z serii Far Cry. Możesz oznaczać (tagować) przeciwników i śledzić dzięki temu ich poczynania. Najlepiej jest przed wkroczeniem do każdej nowej lokacji z przeciwnikami dotrzeć na jakiś punkt widokowy i otagować jak najwięcej wrogów.
Główną zaleta tej metody jest to, że oznaczonych przeciwników możesz śledzić nawet jeśli znikną bohaterowi z pola widzenia. Jest to bardzo pomocne zarówno gdy planujesz zachodzenie ich od tyłu, jak i gdy chcesz zabezpieczyć się przed niespodziewanymi atakami z ich strony.
Możesz użyć kamienia żeby podejrzeć gdzie ukrywają się wrogowie
Jeśli nie zdążyłeś pozaznaczać wrogów jeszcze przed rozpoczęciem bezpośrednich walk, to nadal możesz pomagać sobie w lokalizowaniu ich. Doskonale sprawdzają się tu kamienie - główny bohater dysponuje nieograniczonym ich zapasem.
Po tym jak wybierzesz kamień z inwentarza i zaczniesz planować jego rzut (nie musisz od razu potwierdzać tej akcji) gra będzie podświetlała wrogów, którzy znajdą się w zasięgu, tzn. którzy usłyszą rzucony kamień. Jest to szczególnie pomocne w trakcie staczania walk w wioskach czy wewnątrz budynków. Wiedząc gdzie ukrywają się wrogowie możesz zmniejszyć ryzyko, że któryś z nich zaskoczy Deacona.
Staraj się eliminować wrogów z ukrycia
Atakowanie wrogów z ukrycia jest bardzo wskazane w Days Gone. Deacon może zacząć skradać się po tym jak wciśniesz Kółko na padzie. Swoje szanse na pozostanie w ukryciu możesz też zwiększać dzięki:
- Przemieszczaniu się i zatrzymywaniu w wysoko rosnącej trawie.
- Zakradaniu się do wrogich lokacji po zapadnięciu zmroku.
- Przeprowadzaniu rekonesansu z użyciem lornetki.
Szukaj zawsze okazji do tego żeby zachodzić przeciwników od tyłu i wbijać im nóż w plecy. Technika ta działa na wszystkich standardowych wrogów. Nie jest z kolei możliwe atakowanie w ten sposób dzikiej zwierzyny, silniejszych potworów i przeciwników korzystających z pancerzy. Możesz wtedy dla odmiany skorzystać z broni palnej, najlepiej takiej, która wyposażona została w tłumik. Jeżeli zostałeś zauważony nie musisz obowiązkowo przystępować do walk. Możesz uciec przeciwnikom i zniknąć im z pola widzenia. Schowaj się np. w wysokiej trawie albo w budynku i zaczekaj aż wrogowie zakończą poszukiwania Deacona.
Polecamy zajrzeć na strony Skradanie się oraz Jak zdobyć i zamontować tłumik na broń? w naszym poradniku.
Uważaj na pułapki wokół wrogich obozowisk
Deacon może zastawiać pułapki na przeciwników, ale działa ta niestety w obie strony. Spodziewaj się odnajdywania pułapek w szczególności wokół wrogich obozowisk. Mogą to być między innymi:
- Wnyki na niedźwiedzie. Jeśli zagapisz się i wpadniesz w pułapkę to musisz wciskać szybko wskazany przycisk żeby się oswobodzić. Wnyki możesz nie tylko rozbroić, ale i ponownie rozstawić żeby to któryś z przeciwników w nie wpadł.
- Rozwieszone liny. Wejście w kontakt z liną może błyskawicznie zaalarmować wrogów. Możesz je przecinać i w ten sposób unieszkodliwiać.
Unikaj początkowo walk z Hordą
Świat gry w Days Gone przemierza kilkadziesiąt hord, w skład których możesz wchodzić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset świrusów. Atakowanie hord jest możliwe, ale powinieneś ignorować całkowicie ten temat w początkowych godzinach gry. Zaatakowanie hordy wymusza przede wszystkim dysponowanie dużą ilością zapasów (amunicja, granaty itp.). Dodatkowo warto odpowiednio przygotować się i rozstawić w okolicy pułapki na potwory.
Po dostrzeżeniu hordy wsiądź na motocykl i rozpocznij ucieczkę unikając po drodze zderzania się z otoczeniem. Ucieczka pieszo oznacza mniejsze szanse przetrwania, bo świrusów w przeciwieństwie do bohatera nie zmęczy długi bieg. Prędzej czy później mogą więc dopaść sterowaną postać.
Odwiedzaj punkty NERO żeby permanentnie zwiększyć statystyki bohatera
Podczas eksploracji mapy świata w Days Gone możesz natrafiać na różne opcjonalne lokacje, wśród których punkty NERO (NERO Checkpoints) są jednymi z ważniejszych. Za badaniem tego typu lokacji przemawia to, że w każdej z nich możesz odnaleźć wstrzykiwacz (Injector), który pozwala na permanentne zwiększenie o 1 dowolnie wybranego współczynnika - zdrowia, kondycji lub skupienia. To w rezultacie jedna z lepszych metod na to żeby uczynić Deacona silniejszym i zwiększyć jego szanse przetrwania w postapokaliptycznym świecie.
Temat podnoszenia parametrów bohatera dokładniej opisaliśmy na osobnej stronie Permanentne zwiększanie statystyk Deacona.
Pasek zdrowia Deacona nie może się samoczynnie w pełni odnowić
W Days Gone pasek zdrowia Deacona nie zacznie się automatycznie odnawiać po tym jak odniesie on jakieś obrażenia. Wyjątkiem jest sytuacja, w której bohater znalazł się na skraju śmierci. Gra przywróci wtedy kilka punktów zdrowia żeby dać ci szansę na powrót do pełni sił.
Głównego bohatera możesz leczyć na dwa główne sposoby:
- Zużywać bandaże - Możesz odnajdywać je w świecie gry (najczęściej przy ciałach pokonanych przeciwników) lub samodzielnie wytwarzać.
- Zużywać apteczki - Możesz odnajdywać je m.in. wewnątrz karetek i pojazdów straży pożarnej.
Alternatywnie apteczki i bandaże możesz też kupować od handlarzy w obozowiskach. Polecamy tę metodę tylko jeśli twoje zapasy są na wyczerpaniu i jeśli nie posiadasz składników do wytwarzania bandaży. Więcej informacji i podpowiedzi o leczeniu bohatera znajdziesz w rozdziale Leczenie postaci i konsekwencje śmierci.
Spodziewaj się nieprzyjemnych sytuacji na drodze
W trakcie eksploracji świata gry w Days Gone musisz zawsze liczyć się z tym, że Deacon może zostać napadnięty na drodze po tym jak załączy się losowe wydarzenie. Co więcej, w niektórych sytuacjach nie możesz się skutecznie obronić, gdyż może załączyć się oskryptowana akcja, w wyniku której np. bohater zostanie zrzucony z motocykla.
Nie możesz całkowicie zabezpieczać się przed losowymi spotkaniami z bandytami, dziką zwierzyną czy potworami. Możesz natomiast lepiej przygotowywać się. Zanim wyruszysz w każdą nową podróż sprawdź stan zdrowia bohatera i w miarę możliwości uzupełnij zapasy amunicji i przedmiotów jednorazowego użytku.
Regularnie zapisuj stan gry
W Days Gone gra co pewien czas automatycznie zapisuje Twoje postępy, ale możesz też wykonywać manualne sejwy:
- Możesz wywołać menu pauzy i wybrać opcję zapisania stanu gry.
- Możesz przytrzymać Trójkąt żeby wykonać szybki zapis stanu gry.
Sejwowanie pozwoli ci uniknąć potencjalnych problemów np. na wypadek śmierci Deacona, bo gra przywraca wtedy do ostatniego utworzonego manualnego lub automatycznego zapisu. Z sejwowaniem związanych jest niestety kilka ważnych ograniczeń. Najważniejsze z nich to:
- Możesz utworzyć sejw tylko gdy stoisz obok motocykla lub łóżka. Nie możesz więc na bieżąco zapisywać gry np. w trakcie infiltracji wrogiego obozu będąc z dala od motocykla.
- Nie możesz zapisać gry w trakcie jazdy.
- Nie możesz zapisać gry jeśli w pobliżu przebywają jacyś wrogowie.
Zbieraj uszy świrusów
Każdy pokonany świrus pozostawia po sobie uszy. Warto wypracować sobie nawyk zbierania ich na bieżąco. Nie musisz w tym celu wciskać żadnego przycisku, a jedynie przejść po zwłokach potwora. W lewym dolnym rogu ekranu wyświetli się informacja o zebranych uszach.
Uszy możesz dostarczać do obozowisk w świecie gry. Po przekazaniu ich w punkcie łowców nagród otrzymasz kredyty i punkty zaufania obozu. Dodatkowo zbieranie uszu przybliża Cię do odblokowania dość czasochłonnego trofeum Nastawcie uszu (Lend Me Your Ears), które wymusza zebranie aż 989 tego typu zdobyczy.
Powracaj regularnie do Kryjówki na Górze O'Leary
Kryjówka na Górze O'Leary (O'Leary Mountain Safehouse) to jedno z bezpiecznych obozowisk w świecie gry. W lokacji tej od momentu ukończenia prologu kampanii będzie przebywał kolega Deacona - Boozer. Za regularnym odwiedzaniem kryjówki przemawia kilka czynników:
- Na terenie obozu jest dystrybutor gdzie można za darmo zatankować paliwo.
- W wieży obserwacyjnej jest skrzynka z zapasami. Boozer co pewien czas będzie w niej umieszczał przedmioty jednorazowego użytku czy amunicję. Przedmioty te możesz wyjmować za darmo. Dodatkowe materiały do craftingu odnajdziesz u podstawy wieży.
- Na terenie obozu znajdziesz łóżko i szafkę na broń.
Dokładniejszy opis Kryjówki na Górze O'Leary znajdziesz w rozdziale Obozowiska w naszym poradniku.
Pamiętaj, że wilki zawsze polują całą watahą
Deacon w trakcie przemierzania świata gry może spotykać wilki, które zawsze będą próbowały go zabić. Do ataku wilka może dojść w trakcie pieszej wędrówki ORAZ podczas jazdy motocyklem - jeśli wilk "trafi" z wykonaniem skoku w stronę motocykla, to zrzuci głównego bohatera z maszyny. Konieczne będzie też wtedy zaliczenie prostej mini-gry polegającej na szybkim wciskaniu wskazanego przycisku po to żeby zrzucić z siebie zwierzę.
Podobnie jak w prawdziwym życiu wilki nigdy nie atakują w pojedynkę. Musisz być gotowy do zabicia kilku osobników. Tuż po tym jak rozprawisz się z pierwszym wilkiem zacznij rozglądać się za kolejnymi. W unikaniu pogryzienia lub powalenia na ziemię przez wilki bardzo pomocne są przewroty wykonywanie dzięki wciskaniu R1. Doskonałą bronią do zabijania wilków jest dowolna odmiana strzelby lub obrzyna. Możesz też dodatkowo załączyć Skupiony strzał (Focused Shot) po to żeby w trybie spowolnienia czasu łatwiej wycelować np. w głowę wilka.
Uważaj na snajperów
W Days Gone pojawiają się wrodzy snajperzy i mogą oni stanowić poważne zagrożenie dla głównego bohatera. Snajpera rozpoznasz po czerwonej wiązce lasera - przykład na obrazku. Jeżeli nie zostałeś zauważony przez snajpera to szukaj okazji do tego żeby zajść go od flanki lub od tyłu. Wiedz jednak, że snajper może nagle obrócić się w inną stronę. Unikaj przemieszczania się na otwartej przestrzeni i chowaj się po drodze np. w krzakach.
Jeśli snajper zauważył Deacona to koniecznie schowaj się za najbliższą zasłoną. Możesz w analogiczny sposób rozpocząć "podchody", ostrzelać snajpera z użyciem własnego karabinu lub pomóc sobie bombą dymną po to żeby uniemożliwić mu chwilowo namierzenie bohatera.
Do ataku snajpera może też dojść podczas podróżowania motocyklem i jest to jedno z wielu możliwych losowych wydarzeń. Nie próbuj uciekać na motocyklu. Bardzo prawdopodobny jest scenariusz, że snajper zdoła oddać strzał. Trafiony Deacon spadnie z motocykla i maszyna ulegnie poważnym uszkodzeniom. Po zauważeniu snajpera zatrzymaj szybko motocykl, zeskocz z niego i schowaj się za jakąś zasłoną.
Torby na motocykl pozwalają na przewożenie dodatkowej amunicji
Torby (Saddlebags) to jedno z bardziej przydatnych ulepszeń motocykla. Możesz dzięki nim przewozić dodatkową amunicję do wszystkich aktualnie używanych broni. Pozwoli ci to szybko uzupełnić zapasy amunicji bez konieczności powracania do któregoś z obozów po to żeby dokonać zakupów u handlarza. Docenisz to zwłaszcza w trakcie dłuższych wypraw motocyklowych.
Sakwy możesz zakupić od mechaników w Obozie Copelanda i w dalszej części gry w Obozie Żelaznego Mike'a. W przypadku obozowiska Copelanda musisz niestety najpierw awansować na drugi poziom zaufania. Dopiero wtedy mechanik Manny wystawi na sprzedaż torbę (za 800 kredytów). Napełnienie torby amunicją kosztuje 400 kredytów. Najlepiej jest wyczerpać dużą część zapasów i dopiero wtedy otworzyć torbę, gdyż Deacon od razu wszystko z niej wyjmie. Nie będziesz mógł powtórzyć tej operacji aż do czasu ponownego napełnienia torby amunicją u któregoś z handlarzy.
Wabik pomaga w pozbywaniu się dużych grup świrusów
Wabik (Attractor) to bardzo przydatny gadżet, którego możesz używać do czegoś więcej niż tylko odwracania uwagi przeciwników. Wabiki możesz w odnajdywać w świecie gry, a w dalszej części kampanii również własnoręcznie wytwarzać.
Wabik idealnie sprawdza się w tych lokacjach, w których przebywa wielu świrusów. Możesz w sprytny sposób pozbyć się wszystkich lub większości potworów w ramach pojedynczej akcji:
- Zbliż się do potworów, ale nie daj się im zauważyć.
- Wrzuć wabik pomiędzy potwory.
- Zaczekaj aż wszystkie okoliczne świrusy podbiegną do wabika.
- Rzuć w to samo miejsce koktajlem Mołotowa, granatem odłamkowym, bombą rurową lub innym tego typu przedmiotem.
Atak powinien z powodzeniem dosięgnąć wszystkich potworów, które rozstawione były w pobliżu wabika. Jeżeli przeżyły jakieś niedobitki, to możesz uciec lub zająć się nimi. Więcej podpowiedzi jak rozprawiać się z potworami znajdziesz w rozdziale Bronie i walka.