Chińczycy | Frakcje w Age of Empires II The Age of the Kings poradnik Age of Empires II: The Age of the Kings
Ostatnia aktualizacja: 8 sierpnia 2019
Chińczycy są znakomitą cywilizacją podobnie uniwersalną jak Bizancjum. Posiadają trochę mniejszy wybór jednostek (słaba konnica- bez Paladynów i brak jednostek korzystających z prochu strzelniczego), jednak posiadają wiele znakomitych technologii i wspaniałych bonusów ekonomicznych, gwarantujących im bardziej dynamiczny rozwój. Szybsze wynajdywanie nowych technologii pozwala im na bardziej agresywną grę, atak przeciwnika już w początkowych okresach. Chińczycy są dobrą cywilizacją dla początkujących i prawdziwą zabójczą bronią w rękach doświadczonych graczy.
Bonusy kulturowe:
- Chińczycy zaczynają z 3 dodatkowymi wieśniakami, lecz ze zmniejszona ilością jedzenia (50 zamiast 200).
- Town Center utrzymuje 10 jednostek (zamiast 5).
- Technologie kosztują 10% mniej surowców w Feudal Age, 15% mniej w Castle Age i 20% mniej w Imperial Age.
- Demolition ships i heavy demolition ships posiadają o 50% więcej punktów wytrzymałości.
Bonusy podczas gry zespołowej:
- Farmy dają o +45 więcej jedzenia.
Zalety
Najważniejsza zaleta Chińczyków, jest fakt, iż już na samym starcie zyskujemy ogromna przewagę nad przeciwnikiem w postaci trzech dodatkowych wieśniaków. Dzięki temu możemy rozpocząć pracę o wiele szybciej i na większą skalę, co w krótkim czasie doprowadzi do uzyskanie sporej przewagi ekonomicznej. Nie bez znaczenia jest fakt, że Town Center utrzymuje o 5 jednostek więcej niż zazwyczaj- dzięki temu zaoszczędzimy trochę drewna, które musieliśmy byśmy zużyć na budowę domu.
Może to niewiele, ale w początkowym okresie gry, takie szczegóły mają decydujące znaczenie. Kolejną wspaniałą zaleta jest obniżony koszt wszystkich technologii. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo surowca, który będziemy mogli zainwestować w np. wystawienie silniejszej armii. Ponieważ technologie są tańsze, uzyskamy do nich dostęp szybciej niż nasz przeciwnik- to już olbrzymia zaleta. Co ciekawe, w późniejszym okresie gry np. w Imperial Age ten bonus zyskuje jeszcze na znaczeniu- koszty wynalezienia nowej technologii stają się coraz większe- pozwala to nam zaoszczędzić naprawdę olbrzymie ilości surowca! Przewaga ekonomiczna nad naszym konkurentem znacznie się powiększa. Armia Chińczyków prezentuje się dość dobrze- silna piechota, doskonałe jednostki łuczników (wraz ze specjalnym oddziałem Chukonu- używają ulepszonych kusz, z których wystrzeliwują większą niż standardowo ilość strzał- szkoda, że zasięg ich rażenia jest dość ograniczony).
Kolejnym plusem jest możliwość trenowania Wielbłądów- zabójczych w walce z konnica wroga. Takie zestawienie wojsk umożliwia Chińczykom stosowanie prawie każdej strategii ofensywnej. Na morzach Chińczycy również radzą sobie całkiem dobrze, posiadają każda z morskich technologii, a brak Fire Ships uzupełniają udoskonalonymi Demoiltion Ships- zwiększona wytrzymałość umożliwia im skuteczniejsze posyłanie wrogich statków w odmęty oceanów.
Wady
Brak technologii umożliwiających wykorzystanie prochu strzelniczego, stanowić może poważne utrudnienie w późniejszych okresach gry. Dodatkowo Chińczycy nie posiadają dwóch ważnych technologii- siege engineers- przez co ich machiny oblężnicze zadają mniejsze obrażenia (szczególnie dobrze to widać w przypadku Trebuchetów) i hoardings- mniejsza wytrzymałość zamków. Kolejnym brakiem są dwie technologie ekonomiczne- crop rotation (bardziej wydajne farmy) i guilds (korzystniejsze ceny w Targowisku). Podczas walki wybitnie daje o sobie znać brak Paladynów- są oni przecież najsilniejszymi wojskami dostępnymi w grze. Kolejna słabość Chińczyków tkwi w osłabionych machinach oblężniczych- brak Bombard Cannons i osłabione Trebuchety nie pozwolą nam na dokonywanie tak zabójczych ataków jak np. Celtowie.
Brakujące jednostki:
Chińczycy nie posiadają następujących jednostek: hand cannoneer, paladin, fast fire ship, elite cannon galleon, siege onager i bombard cannon.
Brakujące technologie:
Chińczycy nie posiadają następujących technologii: block printing, hoardings, treadmill crane, siege engineers, guilds i crop rotation.
Grając jako Chińczycy
Na samym starcie nie musimy budować domu, tak jak to robią inne cywilizacje. Szybko budujemy Młyn i wysyłamy wieśniaków do zbierania pożywienia (np. wykorzystując owce). Na starcie mamy przewagę w postaci 3 wieśniaków, watro to wykorzystać. Szybko rekrutujemy następnego robotnika (możemy stworzyć jeszcze 3 zanim potrzeba będzie wybudować dom), wysyłamy trzech do ścinania drewna, czterech pozostawiamy przy zbieraniu jedzenia. Takie proporcje powinny zagwarantować nam szybki rozwój, znacznie szybszy niż u przeciwnika (pamiętajcie, że chwilowo dysponuje on tylko 4 wieśniakami). Szybki przyrost surowców pozwoli nam w błyskawicznym tępię powiększyć populacje, dopiero gdy będziecie posiadali 25-30 wieśniaków przejdźcie do Feudal Age. Grając Chińczykami (a właściwie to grając każdą cywilizacją) powinniście mieć dobrze opanowany schemat rozgrywki, wiedzieć które technologie okażą się wam przydatne, a które lepiej sobie odpuścić, czy też wynaleźć później. Ponieważ ceny są zmniejszone, a szybkość wynajdywania zwiększona, stosując odpowiednia kolejność możne uzyskać ogromna przewagę technologiczną nad naszym konkurentem. Pamiętajcie, że w kolejnych wiekach technologie stają się coraz tańsze, tak wiec lepiej z niektórymi może poczekać? Np. Town Watch można wynaleźć o wiele później (w Imperial Age)- wtedy jego cena znacznie spadnie. Nie polecam jednak czekać z technologiami ekonomicznymi, zwiększającymi skuteczność naszej gospodarki. Podczas wojen morskich, podstawą naszej armii powinny być Demolition Ships, zawsze musimy mieć ich kilkanaście w odwodzie.
Doskonale nadają się do zatapiania całych armad wroga, wtedy nasze Galeony mogą spokojnie przejść do obstrzału Portów czy też innych budynków nieprzyjaciela. Najlepszą z możliwych strategii dla Chińczyków jest szybka rozbudowa własnej cywilizacji (bonusy kulturowe znacznie w tym pomagają), stworzenie silnej gospodarki która w szybkim czasie wystawi potężną armię. Zmniejszona cena technologii pozwoli nam na szybsze wynalezienie lepszych zbroi, mieczy itd.-dodatkowo podniesie to siłę naszego wojska. Zdecydowany najazd na nieprzygotowanego do obrony wroga, w początkowych okresach gry może znacznie utrudnić mu życie, doprowadzając do jego absolutnej klęski. Gracz wybierający Chińczyków musi być od początku bardzo agresywny, korzystając z przewagi gospodarczej, nękać od pierwszych chwil gospodarkę wroga.
Grając przeciwko
Istnieją dwie strategię walki z Chińczykami- wszystko zależy od tego, jaką cywilizacją zarządzamy. Jeśli gramy cywilizacją ofensywna, to po prostu robimy swoje- rozbudowujemy gospodarkę, tworząc w tym samym czasie silną armię z którą uderzymy na wroga. Wtedy agresywna gra Chińczyków nie robi na nas wrażenia, podczas konfrontacji zbrojnej powinniśmy okazać się lepsi. Jeśli natomiast prowadzimy cywilizację defensywną- staramy się przetrzymać początkowe ataki wroga. Silne fortyfikacje powinny znacznie utrudnić Chińczykom ataki na nasze miasto. Kiedy wejdziemy do Imperial Age, uzyskamy przewagę. Armia Chińska nie może równać się z nasza- brak Paladynów i Bombard Cannons stawia ją na przegranej pozycji. Jeśli zmusimy wroga do długiej, kilku godzinnej potyczki to z całą pewnością uda się nam wygrać.