filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 23 grudnia 2019, 13:45

Boże Ciało. Najlepsze filmy 2019 roku, które TRZEBA znać

Spis treści

Boże Ciało

  1. Premiera w Polsce: 11 października
  2. Gatunek: dramat

A teraz coś z zupełnie innej beczki – polski kandydat do Oscara. Czemu wcale się nie dziwię. Jan Komasa w nowym filmie postanowił pójść w poprzek popularnych dyskursów za i przeciw Kościołowi i po prostu opowiada historię. Heretycką, ale też pełną zrozumienia. Tytułowy Daniel to postać z sąsiedztwa. Pogubiony chłopak, który odnalazł sens dopiero po tym, jak przekroczył wiele granic i wylądował w poprawczaku. W ramach zwolnienia warunkowego przenosi się na drugi koniec Polski i ma pracować w stolarni. Zamiast tego podszywa się pod księdza w pobliskiej wiosce i odkrywa, że lokalną społeczność rozerwał od środka nieszczęśliwy wypadek. Tylko ktoś ze świeżym spojrzeniem może podjąć próbę poskładania w całość tego, co zostało.

Tak – bez hagiograficznego zacięcia, za to przy lekkiej asyście ludzkich słabości oraz seksu, narkotyków i zabawy – z fabuły wyłania się żywot współczesnego świętego. Kogoś, kto może ulegać zachciankom, ale potrafi odłożyć je na bok, by pomóc innym i leczyć ich rany. Nawet jeśli ryzykuje przy tym wolność. Prawdopodobnie Komasie nie udałoby się uchwycić tej równowagi między sacrum a profanum i przekuć w ludzką historię, gdyby nie kreacja Bartosza Bieleni. Dzięki nieruchomemu, hipnotyzującemu spojrzeniu i grze na skrajnościach jego Daniel to postać zarazem efemeryczna, jak i bardzo realna. Ma w sobie coś z jurodiwego, wschodniego świętego szaleńca, tyle że jego ekstaza – w przeciwieństwie do dawnych ascetów – bierze się z obcowania z drugim człowiekiem i tym, co życie ma do zaoferowania, także w sferze cielesnej. Bierze się ze zrozumienia, empatii i działania, by cokolwiek zmienić.

Z całym tym bagażem Boże Ciało pozostaje przejmującym i wciągającym filmem obyczajowym z nutkami kryminału wybrzmiewającymi w tle. A trzyma w napięciu jak rasowy kryminał.

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Do 2023 roku szef działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Kiedy oglądasz filmowe nowości?

Zawsze na premierę
6,5%
Nie spieszę się, ale chodzę do kina
54,3%
Oglądam, jak film trafi na płyty lub do portali streamingowych
29,6%
Dopiero jak trafi do telewizji
2,7%
Nie oglądam nowości
6,9%
Zobacz inne ankiety