filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 23 grudnia 2019, 13:45

Avengers: Endgame. Najlepsze filmy 2019 roku, które TRZEBA znać

Spis treści

Avengers: Endgame

  1. Premiera w Polsce: 25 kwietnia
  2. Gatunek: superbohaterowie
  3. Nasza recenzja

Zaskoczeni? Oczywiście, że nie. Pojawienie się tego filmu na liście było równie nieuchronne jak to, że Thanos ostatecznie musi zostać pokonany. W chwili gdy to czytacie, Avengers: Endgame zasiada na tronie jako król box office’u, który pokonał Avatara. Wymagało to niestandardowej decyzji – film zaliczył ponowną premierę w kinach, tym razem w wersji rozszerzonej. No cóż, w końcu dzieło Jamesa Camerona też chwilę walczyło o dominację.

Endgame jest owocem konsekwentnego (mniej więcej) budowania uniwersum, niezrażania się przy gorszych filmach, jak chociażby Thor: Dark World, i miłości do komiksów. Te czynniki zaowocowały trwającym trzy godziny dziełem domykającym wiele z rozpoczętych wcześniej wątków. Jednocześnie zaś jest to film o radzeniu sobie ze stratą i poczuciem porażki. To uderza w nas o tyle silniej, że zdążyliśmy się przez lata dobrze zżyć z bohaterami serii.

Może dlatego Endgame okazuje się wyjątkową produkcją. To zdecydowanie niesamodzielny film, praktycznie odcinek kinowego serialu, który wymaga od nas, byśmy nadążali za biegiem wydarzeń, a jednocześnie wzbudza ogromne emocje. Wszystko wiedzie oczywiście do ostatecznego starcia z Thanosem, ale największy ładunek emocjonalny niesie pożegnanie z Kapitanem Ameryką i Iron Manem. I, cholera, to było pożegnanie przez duże P. Skrojone na miarę. Ze sceną bitwy, która przejdzie do historii kina superbohaterskiego. Z masą herosów. Z podróżami w czasie...

...oraz z wieloma niedoskonałościami. Tu i tam wkradła się głupotka czy mniej dopracowana partia scenariusza, ale generalnie Marvel znowu wyszedł na plus, a „Thor Lebowski” sprawił, że wielu facetów poczuło się jak bóg. W tym roku tylko jeden film będzie miał okazję narobić równie wiele szumu, ale do jego premiery jeszcze kilka miesięcy.

CO DALEJ?

Na razie MCU bierze głęboki oddech, a wytwórnia szykuje luźniej powiązane ze sobą filmy, które dopiero zarysowują nadciągające problemy i zagrożenia. Ciężko więc wyrokować nawet, która seria będzie filarem kolejnych faz uniwersum, choć wielu wskazuje na Spider-Mana i Captain Marvel. Możliwe, że swoje będą mieć jeszcze do powiedzenia Strażnicy Galaktyki, bowiem jedno jest pewne – herosi zamierzają intensywnie szturmować kosmos. Z drugiej strony – X-Men i Fantastyczna Czwórka czekają w kolejce...

Faworyta – film kostiumowy roku

  1. Premiera w Polsce: 8 lutego
  2. Gatunek: dramat kostiumowy/czarna komedia/biograficzny

Całkiem intrygująca Faworyta to dość nietypowa pozycja w tym zestawieniu – także ze względu na gatunek, który reprezentuje. Jeśli spodziewaliście się jednak tradycyjnego i nie dla wszystkich interesującego filmu kostiumowego – radzę zweryfikować oczekiwania. Za produkcję Faworyty zabrał się bowiem szalony Grek Jorgos Lantimos, który nawet w tak skostniałym gatunku potrafi zaserwować zabawny i magnetyzujący obraz dla każdego.

Faworyta przejeżdża się z impetem po świecie konwenansów i zasad, w których grzęzną bohaterowie. Reżyser zaangażował znakomite aktorki, które świetnie radzą sobie zarówno z dramatem, jak i z komedią. Show ciągnie tytułowa faworyta o twarzy Emmy Stone, ale pozostałym gwiazdom z Rachel Weisz na czele też niczego nie brakuje. Do tego dochodzą zdjęcia i sama historia nowej służki na dworze królowej Anglii. Nawet jeśli nie jesteście miłośnikami tego typu opowieści – warto dać Faworycie szansę. Bo to coś innego, odrobinę przewrotnego. Film z charyzmą.

NIEZALEŻNY LIS

Fox Searchlight, w którym powstała Faworyta, to pion 20th Century Fox odpowiedzialny za dystrybucję kina niezależnego i zagranicznego, ale z potencjałem komercyjnym. To dzięki tej inicjatywie świat poznał takie filmy jak Zapaśnik, Napoleon Wybuchowiec, Zatrute pióro czy Straż nocna (nie wszystkie wyprodukowano w studiu).

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Do 2023 roku szef działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Kiedy oglądasz filmowe nowości?

Zawsze na premierę
6,5%
Nie spieszę się, ale chodzę do kina
54,3%
Oglądam, jak film trafi na płyty lub do portali streamingowych
29,6%
Dopiero jak trafi do telewizji
2,7%
Nie oglądam nowości
6,9%
Zobacz inne ankiety