Sarah – The Last of Us. 13 śmierci w grach, o których ciągle pamiętamy
Spis treści
Sarah – The Last of Us
Gra: The Last of Us
Przyczyna śmierci: postrzelona przez żołnierza
Ostatnie słowa: „Tatusiu, co z wujkiem Tommym?”
Jak ją zapamiętamy: jako dwunastolatkę z poczuciem humoru godnym dorosłego oraz dziewczynkę, która uświadomiła nam, że jeśli oczekiwaliśmy lekkiej historii na miarę poprzednich gier studia, trafiliśmy pod najgorszy możliwy adres
The Last of Us ma sporo momentów, przy których nietrudno się rozkleić, ale fakt, że świadkiem jednego z nich jesteśmy już w prologu, mówi wiele na temat jakości historii, jaką zafundowało nam studio Naughty Dog. W pierwszej godzinie rozgrywki poznajemy Joela oraz jego nastoletnią córkę, Sarah, i widzimy początki epidemii, która doprowadziła świat na skraj zagłady. Zdajemy sobie więc dobrze sprawę, że dalsza część fabuły zapewne nie będzie napawać optymizmem. Ale gdy Joel i Sarah podczas ucieczki z miasta zostają zatrzymani przez żołnierza, który otwiera do nich ogień, sprawy przybierają szokująco ponury obrót. O ile mężczyzna wychodzi ze starcia bez poważniejszych urazów, jego córka zostaje trafiona w brzuch i po kilkudziesięciu sekundach bolesnej agonii umiera na rękach swego ojca.
Choć znaliśmy tę dziewczynkę zaledwie pół godziny, jej śmierć jest wyjątkowo wstrząsająca. Przejmująca muzyka Gustavo Santaolalli czy emocje oddane przez aktorów głosowych to z pewnością jeden z powodów, dla których scena uderza z taką mocą, ale jej sekret leży chyba gdzie indziej. Naughty Dog pokazało w ten sposób, że tworzy grę dla dojrzałego odbiorcy i nie zamierza powstrzymywać się przed prezentowaniem horroru wymyślonej przez siebie apokalipsy. Nie tylko dlatego, że ginie niewinne dziecko – choć na to także raczej nikt nie był przygotowany.
Ale śmierć Sarah w prologu The Last of Us to przede wszystkim śmierć, do jakich interaktywna rozrywka nas nie przyzwyczaiła – pozbawiona poświęceń, górnolotnych monologów i bohaterstwa, za to pełna bólu i bezsilności. Może właśnie dzięki temu Joel od razu staje się postacią, z którą każdy z nas sympatyzuje – widząc go w najtragiczniejszym momencie jego życia, trudno nie poczuć empatii.
Choć Sarah pojawia się wyłącznie w prologu, a Joel niechętnie rozmawia o niej z kimkolwiek, poprzez interakcje z różnymi obiektami możemy poznać ją nieco lepiej. Uważny gracz dowie się na przykład, że dziewczynka była miłośniczką piłki nożnej i występowała w młodzieżowej drużynie, że gustowała w filmach pokroju Zmierzchu, których z kolei nienawidzi jej ojciec, oraz że przepadała za brytyjskimi grupami rockowymi.