autor: Retromaniak
Tropico 3. 32 najlepsze tycoony w historii
Spis treści
Tropico 3
TROPICO 3 W SKRÓCIE
- Rok wydania: 2009
- Platformy: PC, MAC, X360
- Tematyka: symulacja dyktatora egzotycznego państewka
Cykl Tropico zapoczątkowany został w 2001 roku przez studio PopTop Software. Jego cechą charakterystyczną stało się obsadzenie gracza w roli dyktatora egzotycznego państwa. Zarówno „jedynka”, jak i osadzone w pirackich klimatach Tropico 2 studia Frog City Software spotkały się z bardzo przychylnym przyjęciem graczy. Swoistym przełomem dla serii okazało się jednak przygotowane po sześciu latach przerwy przez bułgarskie Haemimont Games Tropico 3, które po raz pierwszy w historii cyklu przeniosło rozgrywkę w trzeci wymiar.
W grze po raz kolejny wcielamy się w przywódcę tzw. bananowej republiki, czyli małego wyspiarskiego państewka, w okresie zimnej wojny. Tylko od naszych wyborów zależy, czy stworzymy tu prawdziwy, demokratyczny raj na ziemi, czy może silną i bezwzględną dyktaturę, nietolerującą żadnej opozycji politycznej. Przed przystąpieniem do zabawy możemy samodzielnie zadecydować o wyglądzie i umiejętnościach naszego wirtualnego alter ego, a także w dowolny sposób ukształtować naszą wyspę – zarówno pod względem geograficznym, jak i demograficznym.
W trakcie rozgrywki mamy wpływ na całą masę elementów strategicznych, ekonomicznych czy dyplomatycznych. Musimy więc nie tylko dbać o naszych poddanych (którzy mogą się buntować i strajkować), zdobywać nowe zasoby (w tym szczególnie ważną ropę naftową), ale także kontaktować się z głowami innych państw i potężnych mocarstw.
Zarówno Tropico 3, jak i wszystkie pozostałe odsłony serii można bez problemu nabyć dziś w popularnych serwisach dystrybucji cyfrowej i każda z tych gier w dalszym ciągu zapewnia sporo frajdy. Cykl Tropico uzupełnia równie dobra część czwarta z 2011 roku oraz nieco słabsze – ale dostępne także na konsolach obecnej generacji – Tropico 5 z roku 2014. W 2018 roku fani serii otrzymali na urządzenia przenośne z systemem iOS Tropico Mobile. Kolejna, szósta i aktualnie ostatnia pełnoprawna część cyklu zadebiutowała na PC w 2019 roku. Niedawno, bo w marcu 2022 roku pojawiła się też na konsolach nowej generacji. „Szóstka” zebrała bardzo wysokie oceny od krytyków i nieco niższe od graczy.
W Tropico 6 zagrasz w abonamencie Xbox Game Pass
Zoo Tycoon 2
ZOO TYCOON 2 W SKRÓCIE
- Rok wydania: 2004
- Platformy: PC, MAC, NDS
- Tematyka: symulacja zarządzania ogrodem zoologicznym
Wśród wielu tematyk, mogących stanowić podstawę dobrego tycoona, nie mogło oczywiście zabraknąć ogrodów zoologicznych. Pierwszą grą, która kompleksowo podeszła do tego atrakcyjnego zagadnienia, był wydany przez firmę Microsoft w 2001 roku Zoo Tycoon studia Blue Fang Games, a sukces tej pozycji sprawił, że trzy lata później doczekaliśmy się jej równie udanej kontynuacji. Produkcja ta wraz z wypuszczonymi w latach 2005–2007 czterema oficjalnymi dodatkami z całą pewnością zasługuje na miejsce w naszym zestawieniu – jako najlepszy jak dotąd „zoologiczny tycoon” w historii.
W Zoo Tycoonie 2 zadaniem gracza jest zaprojektowanie i poprowadzenie własnego ogrodu zoologicznego, który już w podstawowej wersji gry zapełnić możemy ok. trzydziestoma gatunkami zwierząt. Każdy z nich ma oczywiście swoje preferencje – dotyczące typu wybiegu, warunków hodowli czy ulubionego pożywienia. Oprócz tego musimy również zadbać o odpowiednio wyszkolony personel, w tym treserów, sprzątaczy, ochronę czy osoby zabawiające gości, oraz o finanse naszego zoo (np. ceny biletów czy pensje pracowników). Aby podnieść atrakcyjność kierowanego przez nas zwierzyńca, trzeba go także upiększyć za pomocą elementów kosmetycznych, takich jak ławki, latarnie, ogrody, fontanny czy mosty. Kampanię fabularną uzupełniają dodatkowe tryby zabawy, możliwość fotografowania zwierząt oraz obszerna Zoopedia, zawierająca informacje o hodowanych gatunkach.
Niestety, klasyczne odsłony cyklu Zoo Tycoon są dziś praktycznie nie do zdobycia, i to zarówno w dystrybucji elektronicznej, jak i w wersji pudełkowej, zaś jego nieliczne naśladownictwa, takie jak Zoo Empire czy seria Wildlife Park – choć jako takie całkiem niezłe, zdecydowanie ustępują oryginałowi.
Ta klasyczna marka nie została przez firmę Microsoft całkowicie zarzucona, jednak konsolowy reboot cyklu, przygotowany w 2013 roku przez studio Frontier Developments, spotkał się z dość mieszanym przyjęciem fanów. Produkcja ta oferuje niezwykle atrakcyjną oprawę wizualną, możliwość zwiedzania parku z perspektywy pierwszej osoby i zabawy z wirtualnymi zwierzętami oraz wsparcie dla kontrolera ruchowego Kinect. Wydaje się jednak, że elementy te wzięły górę nad aspektami ekonomicznymi, tak istotnymi dla gatunku tycoonów.
Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!