autor: Retromaniak
Cities: Skylines. 32 najlepsze tycoony w historii
Spis treści
Cities: Skylines
CITIES: SKYLINES W SKRÓCIE
- Rok wydania: 2015
- Platformy: PC, MAC, PS4, XOne, Switch
- Tematyka: ekonomiczny city builder we współczesnych realiach
Zapoczątkowana w 2011 roku przez fińskie studio Colossal Order seria Cities in Motion, skupiająca się na rozwijaniu miejskiej infrastruktury transportowej, pomimo niezłych wyników sprzedaży spotkała się z dość mieszanymi ocenami krytyków oraz graczy. Deweloperzy szybko jednak przeanalizowali popełnione w dwóch grach błędy i wyciągnęli odpowiednie wnioski. Dzięki temu już w 2015 roku zaproponowali niezwykle udane Cities: Skylines, będące naturalnym rozwinięciem ich wcześniejszych dokonań. Tym razem jednak twórcy postanowili nie ograniczać się wyłącznie do tematyki transportowej, oferując rozbudowany symulator miasta, który z powodzeniem stanął w szranki z takimi tytułami jak reboot kultowego cyklu SimCity czy konkurencyjna, rozwijana przez Focus Home Interactive, seria Cities XL.
Podobnie jak we wspomnianych wyżej produkcjach w grze Cities: Skylines naszym zadaniem jest wzniesienie sprawnie funkcjonującego, współczesnego miasta. To jednak nie wszystko, gdyż równocześnie musimy troszczyć się o rozmaite potrzeby jego mieszkańców, zaprojektować sprawnie funkcjonującą sieć komunikacji miejskiej (to jest szczególnie istotne), a także dbać o finanse, pozwalające na dalsze inwestycje i szybki rozwój naszej metropolii.
Miasto możemy dzielić na dzielnice, określać dla nich podatki, tworzyć regiony skupione na przemyśle (do wyboru między innymi przemysł petrochemiczny i rolnictwo) albo sielskie podmiejskie tereny pełne parków i ogrodów. Cały czas dbając przy tym o zadowolenie mieszkańców, ich edukację czy dostępność odpowiednich miejsc pracy.
Cities: Skylines to jedna z najnowszych gier w naszym zestawieniu, oferująca niezwykle atrakcyjną, w pełni trójwymiarową oprawę graficzną, tak więc do płynnej zabawy potrzebny będzie dość mocny pecet lub konsola, gdyż pozycja ta, co jest rzadkością w przypadku tycoonów, w 2017 roku ukazała się także na PlayStation 4 i Xboksie One, a rok później na Switcha. Z pewnością należy też odnotować, że choć dzieło studia Colossal Order w dniu premiery nie było wolne od wad, w ciągu kilku kolejnych lat doczekało się ogromnej ilości łatek usprawniających zabawę, a także paru mniejszych i większych dodatków, wprowadzających do rozgrywki zupełnie nowe elementy. Nie bez znaczenia jest tu również pełne wsparcie dla moderów, dzięki czemu Cities: Skylines jest także ustawicznie rozwijane przez społeczność graczy.
W Cities: Skylines zagrasz w abonamencie Xbox Game Pass
Constructor HD
CONSTRUCTOR HD W SKRÓCIE
- Rok wydania: 1997/2017/2019
- Platformy: PC, PS1, PS4, XOne, Switch
- Tematyka: symulacja zarządzania firmą budowlaną z elementami gangsterskimi
W 1997 roku na komputerach PC (a rok później na konsoli PlayStation) zadebiutowała nietypowa strategia ekonomiczna Constructor autorstwa brytyjskiego studia System 3 Software. Dzięki nieco innemu podejściu do klasycznego tematu produkcja ta osiągnęła spory sukces komercyjny i zebrała wiele bardzo pozytywnych recenzji.
Dwie dekady po premierze deweloper gry postanowił przypomnieć ją światu, przygotowując nową wersję o nazwie Constructor HD. Pozycja ta zaoferowała gruntownie odświeżoną oprawę graficzną w rozdzielczości HD i praktycznie niezmienioną mechanikę oryginału, z wszystkimi elementami, które zdecydowały o jego niegdysiejszym sukcesie.
W grze Constructor HD wcielamy się we właściciela firmy budowlanej, a naszym zadaniem jest rozwijanie własnego biznesu i wyeliminowanie depczącej nam po piętach konkurencji. W trakcie zabawy musimy zadbać o niezbędne do budowy materiały i wznosić różnego typu budowle, dostosowane do wymagań naszych klientów. Zapewniają one zysk z wynajmu, który pozwala na ustawiczny rozwój naszej działalności i pozostawienie rywali w tyle.
Grę studia System 3 Software wyróżnia możliwość stosowania różnych, nie zawsze zgodnych z prawem metod działania. Żeby zastraszyć konkurencję i zyskać przewagę, możemy zatrudniać hipisów, psychopatów, złodziei czy sabotażystów, którzy na nasze zlecenie mogą zaszkodzić konkurencyjnym firmom. Z czasem pojawia się nawet opcja skorzystania z usług mafii.
Choć Constructor HD miał premierę w roku 2017, należy pamiętać, że mamy tu do czynienia z odświeżoną wersją tytułu z lat 90. ubiegłego wieku, która w wielu aspektach odstaje od większości nowych produkcji. Dzięki zabiegowi odświeżenia gra nie zniechęca jednak archaiczną oprawą wizualną. Co ważne, podobnie jak oryginał z 1997 roku Constructor HD ukazał się nie tylko na pecetach, ale także na konsolach – w tym wypadku na PlayStation 4, Xboksie One, a poprawiona wersja remastera, Constructor Plus z 2019, również na Nintendo Switch.
Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!