Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 27 września 2023, 15:23

autor: Retromaniak

RollerCoaster Tycoon 3. 32 najlepsze tycoony w historii

Spis treści

RollerCoaster Tycoon 3

Mimo upływu lat RollerCoaster Tycoon 3 potrafi w dalszym ciągu sprawić wiele frajdy. - 32 najlepsze tycoony w historii - top strategie ekonomiczne na PC - dokument - 2023-09-27
Mimo upływu lat RollerCoaster Tycoon 3 potrafi w dalszym ciągu sprawić wiele frajdy.

ROLLERCOASTER TYCOON 3 W SKRÓCIE

  1. Rok wydania: 2004
  2. Platformy: PC, MAC, iOS
  3. Tematyka: symulacja zarządzania parkiem rozrywki

Chris Sawyer miał wielki wpływ na gatunek tycoonów. Bodaj najważniejszą marką w dorobku szkockiego dewelopera okazała się rozwijana do dziś seria RollerCoaster Tycoon, zainspirowana kultowym Theme Parkiem z roku 1994 (o którym przeczytać możecie nieco dalej).

Pierwsza odsłona cyklu ukazała się w 1999 roku nakładem Hasbro Interactive i odniosła spory sukces, zdobywając szereg nominacji oraz nagród w kategorii „strategiczna gra roku”. Podobną popularnością może pochwalić się wydana trzy lata później kontynuacja, twórczo rozwijająca pomysły pierwowzoru. Najbardziej udaną odsłoną tej cieszącej się zainteresowaniem serii wydaje się jednak RollerCoaster Tycoon 3, wyprodukowany w 2004 w roku przez studio Frontier Developments (z Chrisem Sawyerem w roli konsultanta).

PROBLEMY Z ATARI

O wynagrodzenie za pracę przy RollerCoaster Tycoonie 3 Chris Sawyer musiał walczyć z Atari w sądzie. Ostatecznie w 2008 roku obie strony poszły na ugodę.

W grze stajemy przed nie lada wyzwaniem stworzenia od podstaw sprawnie funkcjonującego i dochodowego parku rozrywki, którego główną atrakcję stanowią tytułowe kolejki górskie (tzw. rollercoastery). Owo centrum rozrywki możemy projektować wedle własnego uznania, wyposażając je w szereg obiektów (takich jak karuzele, zjeżdżalnie, kolejki itp.), nie zapominając przy tym o rozmieszczeniu punktów gastronomicznych, sklepów z pamiątkami, toalet oraz elementów wystroju.

Dodatkowo musimy zadbać o odpowiednią obsadę parku, zatrudniając sprzątaczy, mechaników czy klaunów zabawiających gości. Co jednak najważniejsze, każdy z naszych klientów posiada własne preferencje i oczekiwania, a kluczem do sukcesu jest umiejętne ich zaspokajanie. Wisienkę na torcie w grze RollerCoaster Tycoon 3 stanowi zaś możliwość samodzielnego przetestowania zbudowanych przez nas obiektów z perspektywy pierwszej osoby.

LWY, TYGRYSY, NIEDŹWIEDZIE

W DLC zatytułowanym Wild! otrzymujemy możliwość dodania do naszego parku rozrywki także wybiegów ze zwierzętami. Nic nie stoi na przeszkodzie, by kolejka górska przebiegała tuż nad terenem, na którym beztrosko pasą się zebry i słonie. Przy okazji bilety wstępu na platformy widokowe zapewnią dodatkowe wpływy do naszego budżetu.

Opisywaną produkcję studia Frontier Developments w wydaniu Complete Edition, zawierającym wszystkie oficjalne dodatki, znajdziemy dziś zarówno na Steamie, jak i na popularnych portalach aukcyjnych (w pudełkowej polskiej wersji językowej). I co najważniejsze – mimo upływu lat jej oprawa wcale nie zestarzała się aż tak bardzo. Historia cyklu RollerCoaster Tycoon nie kończy się oczywiście na wspomnianej tu „trójce” – w latach 2012–2018 światło dzienne ujrzało kilka pobocznych odsłon tej serii, przeznaczonych m.in. na konsole przenośne oraz urządzenia mobilne. Ostatnią pełnoprawną jej część stanowi wydane w 2018 roku RollerCoaster Tycoon Adventures, które jednak – opracowane przez zupełnie nowe studio Nvizzio Creations – nie spełniło oczekiwań i miało fatalne recenzje.

  1. Karta gry w serwisie Steam
  2. Karta gry w serwisie Epic Games

The Settlers 2: 10-lecie

The Settlers II: 10-lecie to kultowa „dwójka” w unowocześnionej oprawie. - 32 najlepsze tycoony w historii - top strategie ekonomiczne na PC - dokument - 2023-09-27
The Settlers II: 10-lecie to kultowa „dwójka” w unowocześnionej oprawie.

THE SETTLERS II W SKRÓCIE

  1. Rok wydania: 1996/2006
  2. Platformy: PC, MAC, NDS
  3. Tematyka: ekonomiczny city builder z elementami strategii RTS

Zapoczątkowana w 1993 roku seria The Settlers to niewątpliwie jedna z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych marek w historii gier, umiejętnie łącząca elementy ekonomicznego city buildera i strategii czasu rzeczywistego. Swoistym znakiem rozpoznawczym tego cyklu stały się też zrealizowane z lekkim przymrużeniem oka animacje pracujących osadników.

W liczącej sobie 30 lat historii Settlersów, których studio Blue Byte Software zaserwowało osiem odsłon głównych oraz kilka pobocznych, niezwykle trudno byłoby wskazać części ewidentnie słabe. Jednakowoż największą sympatię fanów serii zaskarbiła sobie z całą pewnością wydana w roku 1996 część druga. Do naszego zestawienia wybraliśmy jednak powstały dekadę później remake „dwójki”, zatytułowany The Settlers II: 10-lecie, który poza nowoczesną oprawą wizualną oraz kilkoma drobnymi nowościami w mechanice rozgrywki stanowi dość wierną kopię swego protoplasty z lat 90. ubiegłego wieku.

W kampanii fabularnej wcielamy się w przywódcę grupy rzymskich osadników, który po katastrofie statku ląduje na bezludnej wyspie, a jego zadaniem jest stworzenie sprawnie funkcjonującej osady i w konsekwencji odnalezienie dziesięciu bram, pozwalających rozbitkom na powrót do domu. Filozofia rozgrywki polega na systematycznym rozwoju naszej wioski, poprzez wznoszenie kolejnych budynków o charakterze gospodarczym oraz militarnym.

ŚCIEŻKI I CHORĄGIEWKI

Druga część serii była ostatnią opierającą się na dość dziwacznym systemie, w którym wszyscy nasi pracownicy i towary poruszali się po dróżkach podzielonych flagami na odcinki. To sprawiało, że powstawały zatory, w których surowce potrzebne do rozwoju mogły utknąć na długie minuty. Warto dodać, że nad żadnym z naszych poddanych nie mieliśmy bezpośredniej kontroli.

Od części trzeciej postawiono na bardziej zaawansowane rozwiązania i bardziej bezpośrednie dowodzenie osadnikami. Według wielu to jednak spowodowało, że gra sporo straciła na uroku.

Aby wszystko funkcjonowało jak należy, musimy zadbać o surowce, które z kolei posłużą do wytworzenia narzędzi oraz innych przedmiotów, niezbędnych osadnikom do rozwoju. W konsekwencji rozrastająca się wioska może pochwalić się nie tylko gęstą siecią dróg, umożliwiających transport towarów, ale także skomplikowanym łańcuchem powiązań gospodarczych, w którym każde ogniwo zależne jest przynajmniej od jednego lub kilku pozostałych. Choć w The Settlers II pojawia się również aspekt militarny, a do sukcesu niezbędne jest także wyeliminowanie sąsiadujących z nami przeciwników, kwintesencją gry pozostaje ekonomia, czyli element kluczowy dla gatunku tycoonów.

The Settlers II: 10-lecie (jak i jego pierwowzór z 1996 roku) możemy dziś nabyć zarówno w sklepie GOG.com, jak i na popularnych portalach aukcyjnych (w polskojęzycznej wersji pudełkowej), a gra w dalszym ciągu potrafi zapewnić masę frajdy.

Choć Champions of Anteria, które zaczęło powstawać jako The Settlers: Kingdoms of Anteria, okazało się niewypałem, Ubisoft na szczęście nie porzucił tej serii. Przy okazji gamescomu 2018 zapowiedziano restart cyklu. Gra na początku miała być zatytułowana po prostu The Settlers. Ostatecznie pojawił się jeszcze podtytuł New Allies. Niestety, produkcja ta wydana w tym roku nie zdołała zadowolić fanów i spełnić ich narosłych przez lata oczekiwań.

  1. Karta gry w serwisie GOG.com

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

TWOIM ZDANIEM

Która grę lub serię najcieplej wspominasz?

Anno
15,1%
Caesar / Faraon
11,3%
Cities: Skylines
13,2%
Jurassic World: Evolution
2,8%
Planet Coaster
0,8%
Port Royale
2,7%
RollerCoaster Tycoon
10,8%
The Settlers
29,8%
SimCity
6,6%
Tropico
7%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze gry strategiczne na PC - nasze TOP 16
Najlepsze gry strategiczne na PC - nasze TOP 16

Wybraliśmy naszym zdaniem najlepsze gry strategiczne. Wybór nie był prosty i w zestawieniu znalazły się naprawdę zróżnicowane tytuły. Zdecydowana większość pozycji nie powinna nikogo zdziwić.

Najlepsze stare gry strategiczne - nasze top 20 klasyków
Najlepsze stare gry strategiczne - nasze top 20 klasyków

Przygotujcie się na podróż w czasie. Dziś przygotowaliśmy dla Was zestawienie dwudziestu klasycznych retro strategii, które w większości wciąż można bezproblemowo zakupić i ograć.

Gry strategiczne na Androida - najciekawsze strategie mobilne
Gry strategiczne na Androida - najciekawsze strategie mobilne

Rynek mobilny to nie tylko proste gry dla niedzielnych graczy, ale także zaawansowane strategie dla wymiataczy. Wybraliśmy najciekawsze z nich, a na liście znajdziecie zarówno darmowe jak i płatne tytuły.