autor: Retromaniak
Transport Fever 2. 32 najlepsze tycoony w historii
Spis treści
Transport Fever 2
TRANSPORT FEVER 2 W SKRÓCIE
- Rok wydania: 2019
- Platformy: PC, PS4, XOne, PS5, XSX/S
- Tematyka: symulacja zarządzania infrastrukturą transportową
Transport Fever 2 jest jedną z nowszych gier w naszym rankingu. Pierwotnie, w końcówce 2019 roku, pojawiła się edycja przeznaczona na komputery osobiste. Cztery lata później, czyli w tym roku, zadebiutowały wersje na konsole poprzedniej oraz najnowszej generacji, z wyjątkiem Switcha.
Jak sam tytuł wskazuje, gra kładzie nacisk na infrastrukturę transportową. Autorzy nie ograniczali się do jednego rodzaju komunikacji. Wśród środków lokomocji znalazły się nie tylko samochody i pociągi, ale również samoloty i statki. Gracz ma więc pełne ręce roboty. Stworzenie zróżnicowanej sieci połączeń to nie lada wyzwanie. Dla autorów ze studia Urban Games ważny był realizm, toteż na naszej drodze nie raz i nie dwa pojawiają się logistyczne zagwozdki.
W Transport Fever 2 zawarto zarówno historyczne, jak i współczesne środki transportu. W sumie jest ich 200. Można je poznawać m.in. w ramach trzech kampanii. Ta, która opowiada o najdawniejszych czasach, zaczyna się w 1850 roku. Dostępna jest także możliwość pogrania w trybie free play.
Do każdej z epok trzeba podejść nieco inaczej – to, co sprawdzi się w przypadku pojazdów napędzanych siłą koni, niekoniecznie będzie odpowiednie w czasach samochodów z silnikiem spalinowym. Trzeba więc planować z wyprzedzeniem, aby zostawić sobie możliwość rozwinięcia infrastruktury lub nawet jej przebudowania w momencie, gdy na ulice będą wyjeżdżały coraz nowocześniejsze środki transportu. Z czasem trzeba będzie też zadbać o środowisko, ograniczając ilość zanieczyszczeń i hałasu. Tytuł ten powinien przypaść do gustu osobom lubiącym grzebać w statystykach i wykresach. Dane zaprezentowane w ten sposób okazują się nieraz pomocne w podejmowaniu kolejnych działań.
Pod względem graficznym jest nieźle. Pełne detali są nie tylko metropolie, ale także mniej zaludnione obszary. Na tych drugich podobać może się zwłaszcza fauna oraz flora. Przyczepić nie sposób się też do systemu oświetlenia. Wymagania systemowe są bardzo niskie – wśród tych minimalnych wymieniona jest karta graficzna z 2 GB klasy GeForce’a GTX 560 i procesor Intel Core i5-2300.
- Oficjalna strona gry
- Karta gry w serwisie Steam
- Karta gry w serwisie GOG.com
- Karta gry w serwisie Epic Games
Airline Tycoon
AIRLINE TYCOON W SKRÓCIE
- Rok wydania: 1999
- Platformy: PC, MAC, iOS
- Tematyka: symulacja zarządzania liniami lotniczymi
Jak w każdym gatunku, również i wśród popularnych tycoonów istnieją gry, które – choć nie okazały się światowymi bestsellerami – to jednak zyskały grono oddanych fanów. Tak właśnie stało się z wyprodukowanym przez ekipę Spellbound Entertainment Airline Tycoonem, który swój największy sukces osiągnął m.in. w naszym kraju.
W grze wcielamy się w jednego z czterech konkurujących ze sobą właścicieli linii lotniczych, a naszym zadaniem jest oczywiście zajęcie pierwszej pozycji w każdym z dziewięciu kolejnych wyzwań, takich jak przewiezienie określonej liczby pasażerów czy... zbudowanie promu kosmicznego. Wszystko to osiągamy, zatrudniając personel, kupując nowe samoloty, ustalając najlepsze trasy przelotu i realizując trudne zlecenia biur podróży.
Co ciekawe, do dyspozycji mamy także kilka nieco bardziej kontrowersyjnych metod działania. Jeśli na przykład nie stać nas na nowy samolot, możemy pójść na zakupy do... muzeum. Całość opatrzona została sporą dawką humoru, niezwykle barwną kreskówkową oprawą graficzną oraz profesjonalną polską lokalizacją (która w roku 1999 nie była u nas standardem) i zapewne te czynniki zadecydowały o sporym sukcesie gry nad Wisłą.
W 2002 roku Airline Tycoon doczekał się ulepszonej wersji Evolution, a rok później wersji Deluxe. Po ponad dekadzie od premiery pierwowzoru w roku 2011 ukazał się Airline Tycoon 2, oferujący znacznie lepszą oprawę wizualną w 3D, ale za to mocno uproszczoną mechanikę rozgrywki, co nie przypadło już do gustu graczom – nawet w naszym kraju. Obie części serii dostępne są w dalszym ciągu w dystrybucji cyfrowej i w dość atrakcyjnych cenach, jednak pozbawione polskiej lokalizacji, co niewątpliwie odbiera im nieco uroku. Z tego też względu wszystkim chcącym po latach wypróbować Airline Tycoona polecamy raczej poszukanie używanej wersji pudełkowej tej gry.
Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!