autor: Retromaniak
Patrician 3. 32 najlepsze tycoony w historii
Spis treści
Patrician 3
PATRICIAN III W SKRÓCIE
- Rok wydania: 2001
- Platforma: PC
- Tematyka: strategia handlowa w realiach XIV-wiecznej Europy
Cykl Patrician to kolejna w naszym zestawieniu marka o naprawdę długiej historii. Jego pierwsza odsłona ukazała się na rynku jeszcze w 1992 roku jako debiutancki projekt nieistniejącego już niemieckiego studia Ascaron Entertainment i pomimo niedopracowania pewnych elementów rozgrywki odniosła spory sukces.
Na sequel przyszło nam jednak poczekać ponad 8 lat, poza tym wyszedł on początkowo wyłącznie w Niemczech, gdzie doczekał się także oficjalnego dodatku Patrizier 2: Aufschwung der Hanse. Wybrana do naszego zestawienia gra Patrician III: Rise of the Hanse wbrew powszechnie panującej opinii nie jest trzecią pełnoprawną częścią cyklu, a eksportową wersją wspomnianego dodatku, który wobec sporej liczby nowości i zmian względem edycji podstawowej postanowiono wypromować na świecie pod takim właśnie tytułem.
Akcja Patriciana III osadzona została w XIV-wiecznej Europie za czasów rozwoju Hanzy, czyli wspólnoty handlowej zrzeszające czołowe ośrodki gospodarcze północnej Europy. Karierę rozpoczynamy w małym średniowiecznym miasteczku jako jeden z szeregowych kupców, a naszym zadaniem jest dorobienie się fortuny i awansowanie w hierarchii społecznej do rangi patrycjusza, a nawet samego szefa Hanzy.
Nasze kupieckie poczynania nie muszą jednak ograniczać się wyłącznie do legalnych transakcji handlowych i aby szybciej się wzbogacić, możemy zajmować się również piractwem czy szmuglerstwem. Dodatkowe źródło dochodu stanowi też inwestowanie w rozwój i rozbudowę miast, co przekłada się na znaczący przypływ gotówki z podatków.
Historia serii Patrician nie kończy się na wybranej przez nas do zestawienia „trójce”. Po bankructwie Ascaron Entertainment część pracowników studia zatrudniona została w należącym do Kalypso Media zespole Gaming Mind Studios. Wyprodukowana przez tę właśnie ekipę w roku 2010 gra Patrician IV – choć znacznie atrakcyjniejsza pod względem wizualnym – nie powtórzyła już sukcesu swych wysoko ocenianych poprzedniczek. Nie znaczy to jednak absolutnie, że nie warto dać jej szansy – zwłaszcza że zarówno trzecia, jak i czwarta odsłona cyklu dostępne są w dalszym ciągu w popularnych serwisach dystrybucji cyfrowej. Jeśli jednak zależy nam na polskich wersjach językowych obu gier, powinniśmy poszukać rodzimych wydań pudełkowych firmy Cenega.
Pizza Connection 2
PIZZA CONNECTION 2 W SKRÓCIE
- Rok wydania: 2001
- Platforma: PC
- Tematyka: symulacja zarządzania siecią pizzerii z elementami gangsterskimi
Choć seria Pizza Connection jest obecna na rynku już ponad ćwierć wieku, doczekaliśmy się zaledwie trzech odsłon tej oryginalnej strategii ekonomicznej. Pierwsza część cyklu (znana także pod amerykańskim tytułem Pizza Tycoon) ukazała się jeszcze w 1994 roku, a za jej powstanie odpowiadało niemieckie studio Software 2000.
Pięć lat później ta sama ekipa deweloperska zaserwowała kontynuację, zatytułowaną tym razem Pizza Syndicate (za oceanem Fast Food Tycoon). Wreszcie w roku 2001 ukazała się Pizza Connection 2 (sprzedawana również na świecie jako Pizza Tycoon 2 lub Fast Food Tycoon 2). Podobnie jak Airline Tycoon dzięki profesjonalnemu spolszczeniu Pizza Connection 2 okazała się bardzo popularna w naszym kraju.
Jak łatwo zgadnąć, tytuł ten traktuje o biznesie rodem ze słonecznej Italii. Nie jest to jednak symulacja marnej, prowincjonalnej restauracji, tylko potężnej korporacji. W grze wcielamy się w jej szefa, a do naszych zadań należy m.in. szukanie miejsc na nowe lokale w centrach wielkich miast, zatrudnianie pracowników i dbanie o ich wydajność, a także utrudnianie życia depczącej nam po piętach konkurencji.
W tym ostatnim elemencie możemy uciekać się do działań nielegalnych – od zwykłego zastraszania i sabotowania, podkładania robactwa oraz szczurów, przez nasyłanie nalotów policji, wynajmowanie bandziorów i gangsterów, aż po prawdziwe akty terrorystyczne. Miłym dodatkiem jest możliwość stworzenia od podstaw własnej, wymarzonej pizzy z wykorzystaniem kilkudziesięciu dostępnych w grze składników.
Choć oprawa graficzna Pizzy Connection 2 w naturalny sposób mocno się zestarzała, w tę wydaną w 2001 roku pozycję i dziś można zagrać bez wstrętu, tym bardziej że dostępna jest w najważniejszych kanałach dystrybucji cyfrowej. Niestety, podobnie jak w przypadku wielu gier z tego okresu kultową polską wersję językową uświadczymy tylko w wydaniu pudełkowym, które wciąż można znaleźć na popularnych portalach aukcyjnych.
Warto jednocześnie odnotować, że choć po bankructwie studia Software 2000 seria pozostawała dość długo w uśpieniu, wiosną 2018 roku – po siedemnastu latach od premiery poprzedniej części – otrzymaliśmy grę Pizza Connection 3. Produkcja studia Gentlymad zebrała jednak dość przeciętne recenzje, stąd – jeśli zależy Wam bardziej na grywalności niż na nowoczesnej oprawie graficznej – polecamy raczej sięgnąć po starsze odsłony cyklu.
Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!