autor: Retromaniak
Game Dev Tycoon. 32 najlepsze tycoony w historii
Spis treści
Game Dev Tycoon
GAME DEV TYCOON W SKRÓCIE
- Rok wydania: 2013
- Platformy: PC, MAC, iOS, AND, Switch
- Tematyka: symulacja zarządzania studiem deweloperskim
Wydany w 2013 roku Game Dev Tycoon to jedna z pierwszych i zdaniem wielu najlepszych współczesnych produkcji poświęconych tematyce tworzenia gier wideo. Za tytuł ten odpowiada niezależne studio Greenheart Games, złożone z pracujących zdalnie deweloperów z różnych stron świata – na tę chwilę gra może poszczycić się imponującym wynikiem 95% pozytywnych recenzji na Steamie oraz doskonałym przyjęciem wydanych konwersji na urządzenia mobilne z systemem iOS i Android oraz handheld Nintendo Switch.
Akcja Game Dev Tycoona rozpoczyna się w latach 80. ubiegłego wieku, a gracze wcielają się w fana gier wideo, który w garażu rodziców zakłada swoje własne studio deweloperskie z zamiarem przekształcenia go w potężną korporację. Droga do realizacji tych aspiracji wiedzie zaś przez projektowanie oraz produkcję gier, dochód z których pozwala zainwestować w dalszy rozwój naszego biznesu. Zadanie to nie należy jednak do łatwych, gdyż na początku działalności nasz budżet jest dość mocno ograniczony, a my musimy decydować, któremu z aspektów rozgrywki poświęcić najwięcej uwagi. Co gorsza, nasze działania oceniane są przez prasę branżową, a wymagania odbiorców gier z każdym rokiem rosną. To z kolei zmusza do prowadzenia badań nad nowymi technologiami czy silnikami graficznymi. Z czasem konieczne okazuje się też zatrudnienie kolejnych deweloperów oraz zmiana siedziby na większą.
Game Dev Tycoon w ciekawy sposób symuluje zmiany, jakie zachodziły w branży gier na przestrzeni kilkudziesięciu lat jej historii. Pozycja ta opatrzona jest prostą, ale barwną i czytelną grafiką w rzucie izometrycznym. Dodatkowo jest ona ustawicznie rozwijana przez autorów, którzy sukcesywnie publikują kolejne patche, eliminujące błędy i wzbogacające rozgrywkę o nowe tryby oraz dodatkową zawartość.
Warto przy tej okazji odnotować, że spory sukces tego tytułu przyczynił się do wysypu podobnych produkcji. Wśród nich wyróżnić zaś należy przede wszystkim wydanego w 2016 roku Mad Games Tycoona autorstwa niemieckiego studia Eggcode Games (90% pozytywnych recenzji na Steamie).
Industry Giant 2
INDUSTRY GIANT II W SKRÓCIE
- Rok wydania: 2002/2015
- Platformy: PC, PS4, XOne
- Tematyka: symulacja zarządzania firmą handlową
Nieistniejąca już austriacka firma JoWooD Entertainment zaznaczyła swoją obecność na rynku tycoonów za pomocą kilku mniej lub bardziej udanych marek, takich jak Traffic Giant, Transport Giant czy Hotel Giant. Najważniejszą z nich stanowi jednak niewątpliwie zapoczątkowana pod koniec lat 90. ubiegłego wieku seria Industry Giant, której dwie główne odsłony – wydane w latach 1997–2002 – spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem zarówno krytyki, jak i graczy.
Trzynaście lat po premierze drugiej części cyklu dwie ekipy deweloperskie, Reactor oraz Fancy Bytes, przygotowały odświeżoną wersję tej produkcji, która półtora roku później trafiła także na konsole PlayStation 4 oraz Xbox One.
Akcja gry Industry Giant II toczy się w Ameryce w XIX i XX wieku, a zadaniem gracza jest stworzenie sprawnie funkcjonującego przedsiębiorstwa o globalnym zasięgu. Możemy zająć się na przykład kupnem i transportem surowców, produkcją rozmaitych dóbr, logistyką oraz sprzedażą gotowych produktów. Cała zabawa rozpoczyna się w roku 1900, kiedy to – dysponując niewielkim zasobem gotówki – stopniowo kładziemy podwaliny pod nasze finansowe imperium.
Rozgrywka bazuje głównie na realistycznym odwzorowaniu rzeczywistych zależności ekonomicznych, dzięki czemu podczas zabawy – jak w prawdziwym świecie – występują tu sezonowe wahania koniunktury, a także rozmaite historyczne wydarzenia, jak np. okres prohibicji.
W obrocie towarowym znajduje się ponad 150 rozmaitych produktów, jakie faktycznie pojawiały się na rynku w poszczególnych okresach, a także przeszło 50 typów pojazdów, charakterystycznych dla danego przedziału czasowego. Nie zabrakło również szerokich możliwości interakcji z konkurencją, z którą możemy współpracować bądź rywalizować.
Industry Giant II to kolejna w naszym zestawieniu produkcja stanowiąca odświeżoną wersję bestsellerowego tycoona sprzed lat. Należy więc podkreślić, że nie może się ona pochwalić taką jakością oprawy jak gros współczesnych pozycji z tego gatunku. Tym bardziej że poza większą liczbą detali oraz obsługą wyższych rozdzielczości nie różni się w zbyt wielkim stopniu od oryginału sprzed trzynastu lat. Jeżeli więc zaliczacie się do wielbicieli klimatów retro, możecie z powodzeniem wypróbować również oryginalną wersję gry, którą przy odrobinie szczęścia upolujecie na popularnych portalach aukcyjnych w znacznie niższej cenie oraz w pełnej polskiej wersji językowej.
Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!