autor: Retromaniak
Planet Coaster. 32 najlepsze tycoony w historii
Spis treści
Planet Coaster
PLANET COASTER W SKRÓCIE
- Rok wydania: 2016
- Platforma: PC, PS4, XOne, XSX/S, PS5
- Tematyka: symulacja zarządzania parkiem rozrywki
Studio Frontier Developments zostało założone jeszcze w 1994 roku przez legendę branży, Davida Brabena. Jego najnowszym dziełem jest F1 Manager 2023, ale wcześniej brytyjska ekipa zasłynęła w świecie tycoonów serią RollerCoaster Tycoon, o której nieco szerzej przeczytacie w dalszej części naszego zestawienia. Niestety, marka ta, rozwijana dziś przez zupełnie nowego dewelopera, wyraźnie obniżyła loty, czego dowodem mogą być chociażby niskie oceny gry RollerCoaster Tycoon World. Na szczęście Frontier Developments nie zapomniało o tym, co temu studiu wychodzi najlepiej, i zaserwowało w 2016 roku duchową kontynuację swego dawnego cyklu, zatytułowaną Planet Coaster.
Zgodnie z tradycją wcielamy się w niej w menadżera parku rozrywki, a naszym zadaniem jest sprawne zarządzanie całą inwestycją. Rozgrywka skupia się na tworzeniu tytułowych kolejek górskich, podczas gdy inne atrakcje parku, choć istotne, odgrywają wyraźnie drugorzędną rolę.
Projektując kolejkę, możemy dowolnie decydować o liczbie, długości czy nachyleniu szalonych zakrętów, a potem przejechać się nią i na tej podstawie wprowadzać ewentualne modyfikacje. Nie bez znaczenia jest też oczywiście aspekt finansowy, a do naszych obowiązków należy również m.in. ustalanie cen biletów czy dbanie o odwiedzających park klientów, z których każdy ma swoje indywidualne oczekiwania oraz zachcianki.
Grę wydano w 2016 roku i bez problemu zdobędziemy ją dziś zarówno w wersji cyfrowej, jak i pudełkowej. Na tle pozostałych tycoonów z naszego zestawienia Planet Coaster wyróżnia się korzystnie oprawą graficzną, która może zachwycić.
Warto dodać, że nie jest to raczej złożona pozycja ekonomiczna dla maniaków. Mimo to docenili ją zarówno krytycy, jak i sami gracze, wystawiając dziełu firmy Frontier Developments 91% pozytywnych recenzji na Steamie. Umarł król, niech żyje król! Można powiedzieć, że Planet Coaster to godny następca tytułów z kultowej serii RollerCoaster Tycoon.
Port Royale
PORT ROYALE W SKRÓCIE
- Rok wydania: 2002
- Platforma: PC
- Tematyka: strategia handlowa w realiach złotej ery piractwa
Nieistniejące już studio Ascaron Entertainment zasłużyło się dla gatunku tycoonów nie tylko za sprawą wspomnianej wcześniej serii Patrician. Równie dobrą i znacznie bardziej popularną na świecie markę wykreowaną przez niemieckiego dewelopera stanowi zapoczątkowany w roku 2002 cykl Port Royale, łączący elementy Patriciana z pirackimi klimatami, zainspirowanymi kultową grą Sida Meiera Pirates! Z wydanych w latach 2002–2004 dwóch pierwszych odsłon serii nieco wyższe oceny (w naszym serwisie) zdobyła „jedynka”, stąd właśnie ją wybraliśmy do niniejszego zestawienia.
Akcja gry Port Royale przenosi nas w rejon Karaibów z XVI i XVII wieku, czyli do okresu największego rozkwitu piractwa. W rozgrywkę umiejętnie wplecione zostało tło historyczne oraz realne postacie. Przystępując do zabawy, możemy wybrać jedną z czterech nacji: Hiszpanię, Francję, Anglię bądź Holandię, z których każda odznacza się odmiennymi budynkami, architekturą i statkami. Następnie wyruszamy na podbój mórz i oceanów, kreując swoją ścieżkę kariery na wiele możliwych sposobów. Możemy więc zająć się handlem, zainwestować w plantacje lub manufaktury, walczyć oraz wykonywać rozmaite misje bojowe i transportowe zlecane przez urzędników państwowych. Produkcja firmy Ascaron Entertainment odbiega nieco od schematu typowego tycoona, gdyż w odróżnieniu od wspomnianego Patriciana nacisk położony tu został w szczególności na walkę oraz bitwy morskie. Podczas starcia mamy okazję dowodzić maksymalnie dziesięcioma flotami, składającymi się z dziesięciu okrętów każda.
Choć Port Royale 2 dostępny jest w dalszym ciągu w popularnych serwisach dystrybucji cyfrowej, pierwszą część cyklu znajdziemy wyłącznie w ofercie sklepu GOG.com. Przy odrobinie szczęścia na portalach aukcyjnych zdobędziemy jednak edycje pudełkowe obu gier, wydane u nas w polskiej wersji językowej przez firmę Cenega. A co najważniejsze, w obie produkcje można dziś jeszcze zagrać bez zbytniego utyskiwania na archaiczną oprawę wizualną.
W 2012 roku pojawił się Port Royale 3: Pirates & Merchants, a historię serii Port Royale zamyka wydany w roku 2020 (również na konsolach) Port Royale 4 autorstwa firmy Gaming Minds Studios. Niestety, podobnie jak wiele innych wskrzeszanych po latach marek (np. Caesar IV, Patrician IV czy Pizza Connection 3) produkcja ta nie spełniła oczekiwań, zbierając dość niskie oceny od graczy.
Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!