filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 10 lipca 2020, 10:41

Wołyń. Polskie filmy historyczne, które trzeba znać

Spis treści

Wołyń

  1. O czym to? O rzezi ludności polskiej na Wołyniu podczas II wojny światowej
  2. Reżyser: Wojciech Smarzowski
  3. Rok premiery: 2016

Patryk Vega może obecnie bawić się w obnażanie prawdy o naszej rzeczywistości i liczyć pieniążki, ale fachowca od drażliwych tematów wagi ciężkiej mamy w Polsce jednego. Nazywa się Wojtek Smarzowski i zagląda tam, gdzie inni się boją. Gdzie może nie być pieniędzy, a jedynie skandal. I gdzie potrzeba ogromnego wyczucia. Przeciągnął nas przez komisariat Drogówki i przez Dom zły, zaprosił na polskie Wesele, pokazał co tam u Kleru. Wreszcie zabrał nas na Wołyń.

Mało jest tak śliskich i grząskich tematów jak ten. Zwłaszcza w czasach, gdy nasz kraj próbuje budować z sąsiadami jakie takie relacje pokojowe i utrzymywać równowagę. Mowa o mordach na Wołyniu, które zaczęli Ukraińcy podjudzani przez UPA i żołnierzy nazistowskich Niemiec po tym, jak III Rzesza zajęła te tereny w 1941 roku. To bolesna, jątrząca się do dziś rana.

Ale Smarzowski wyszedł z tej próby co najmniej obronną ręką. Nie oczerniał, ale i nie usprawiedliwiał. Nie skupił się na piętnowaniu. Pokazał po prostu, skąd się wzięła nienawiść i co może się stać, gdy połączy się ją z ideologią. Gdy zaszłości trafią w tryby wielkich wydarzeń i na podatny grunt. To spirala, która w pewnym momencie sama się już nakręca, zwłaszcza gdy stoją za tym spece od takich spraw – niemieccy okupanci.

Całą tę tragedię obserwujemy z perspektywy młodej polskiej dziewczyny ze wsi. Dzięki temu Wołyń zachowuje ludzki wymiar i równowagę, której tak potrzebowała jakakolwiek próba przedstawienia tych wydarzeń.

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Do 2023 roku szef działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Która ekranizacja trylogii Sienkiewicza była najlepsza?

Potop
51,8%
Ogniem i Mieczem
41,5%
Pan Wołodyjowski
6,8%
Zobacz inne ankiety