filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 10 lipca 2020, 10:41

Potop. Polskie filmy historyczne, które trzeba znać

Spis treści

Potop

  1. O czym to? O najeździe Szwecji na Rzeczpospolitą w latach 1655–1660
  2. Reżyser: Jerzy Hoffman
  3. Rok premiery: 1974

Zaczynamy od klasyki opartej na prozie, która wychowała pokolenia Polaków – od Potopu będącego ekranizacją środkowej części słynnej Trylogii Sienkiewicza. To, co dziś stanowi zmorę uczniów ze względu na kwieciste opisy i archaiczny sposób myślenia – niegdyś schodziło jak ciepłe bułeczki. Na szczęście istnieje całkiem wdzięczny wizualny bryk, który niejednemu pomógł zdać maturę – widowisko Jerzego Hoffmana.

Z prawdą historyczną obraz ten ma niewiele wspólnego. To podkręcona do maksimum wizja, w której heroiczni opoje, sarmaci i warchoły ratują Pierwszą Rzeczpospolitą przed kompletnym upadkiem i zniszczeniem przez najeźdźców. To tak naprawdę spektakularna opowieść awanturnicza z bohaterami, których widzowie zapamiętali na długie lata – Kmicicem, Wołodyjowskim, Zagłobą. Ich powiedzonka i maniery weszły do mowy potocznej („Kończ... waść!”, „Ociec, prać?”).

Historię tę osnuto na kanwie wydarzeń potopu szwedzkiego, kiedy to na czele swej armii do osłabionej konfliktami Rzeczpospolitej wdziera się Karol Gustaw – król Szwecji – i przejmuje kontrolę nad sporą częścią kraju. Nasi bohaterowie w ten czy inny sposób trafiają w szeregi zbuntowanej przeciwko najeźdźcy walecznej polskiej szlachty. To zaś wiedzie nas do spektakularnych, malarskich wręcz scen bitew, pojedynków i pościgów – których nie powstydziłby się sam Aleksander Dumas (do którego Sienkiewicz był zresztą często przyrównywany). Wystarczy spojrzeć na ten film jak na porządne widowisko prezentujące pewną epokę, a nie jak na bogoojczyźniany obraz propagandowy.

POTOP REMASTER

Potop doczekał się niedawno poprawionej wersji Redivivus z wyczyszczonym, rozjaśnionym obrazem i przyciętymi scenami, które uznano za zbędne. I wiecie co? Dzieło Hoffmana wciąż daje radę.

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Do 2023 roku szef działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Która ekranizacja trylogii Sienkiewicza była najlepsza?

Potop
51,8%
Ogniem i Mieczem
41,5%
Pan Wołodyjowski
6,8%
Zobacz inne ankiety