filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 10 lipca 2020, 10:41

Pianista. Polskie filmy historyczne, które trzeba znać

Spis treści

Pianista

  1. O czym to? O codzienności okupowanej przez Niemców Warszawy
  2. Reżyser: Roman Polański
  3. Rok premiery: 2002

Ten film był wydarzeniem, które odbiło się szerokim echem, hukiem wręcz, w polskiej kulturze. Oto Roman Polański – kontrowersyjny, ale jednak słynny na cały świat reżyser – kręci film o polskiej historii i bierze się za bary z wyjątkowo ciężkim tematem. Z losem Żydów w okupowanej Warszawie.

Pianista to opowieść o Władysławie Szpilmanie, warszawskim muzyku żydowskiego pochodzenia, który doświadcza wszystkich okrucieństw, jakie Niemcy zgotowali stolicy. Traci bliskich i przyjaciół, ukrywa się, jest ofiarą prześladowań, obserwuje powstanie w getcie i powstanie warszawskie. To wiele jak na jednego człowieka. Widzimy, jak wrażliwy artysta doświadcza kolejnych okropieństw, ale i przytłaczającej, wojennej codzienności. Adrien Brody idealnie pasował do roli wychudzonego, przygniecionego życiem wrażliwca, który się jednak nie poddaje.

Wspomnienia Szpilmana zapisane w książkowym Pianiście zostały oczywiście mocno przycięte na potrzeby filmu, niektórzy mówią wręcz, że parę partii zmieniono zupełnie niepotrzebnie dla taniego efekciarstwa, ale ostateczny efekt i tak robi ogromne wrażenie. Kadry ze spustoszoną Warszawą przytłaczają, sponiewierani wojną ludzie zasmucają – przejmujemy się ich losem. Pianista to mimo paru wad niewątpliwie mocny, poruszający obraz, który warto obejrzeć chociaż raz.

Pianista powstał jako koprodukcja francusko-niemiecko-polsko-brytyjska. Za całością stał jednak polski reżyser, więc uznaliśmy, że filmowi należy się miejsce w zestawieniu polskich filmów historycznych.

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Do 2023 roku szef działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Która ekranizacja trylogii Sienkiewicza była najlepsza?

Potop
51,7%
Ogniem i Mieczem
41,5%
Pan Wołodyjowski
6,8%
Zobacz inne ankiety