Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 6 stycznia 2018, 11:30

6. NieR: Automata. Najlepsze gry 2017 roku – wybór redakcji

Spis treści

6. NieR: Automata

NieR: Automata to jeden z tych nielicznych tytułów, które potrafią zmusić gracza zarówno do szczerego śmiechu, jak i poważnych rozmyślań. - 2018-01-06
NieR: Automata to jeden z tych nielicznych tytułów, które potrafią zmusić gracza zarówno do szczerego śmiechu, jak i poważnych rozmyślań.
  1. Producent: Platinum Games
  2. Data premiery: 23 lutego
  3. Platformy: PC, PlayStation 4
  4. Gatunek: RPG, gra akcji
  5. Nasza ocena: 9/10

Kolejna perełka prosto z Kraju Kwitnącej Wiśni, zachwycająca świeżością, złożonością oraz charakterem. NieR: Automata to prawdziwie unikatowe RPG, które nie zadowala się wyłącznie podążaniem ścieżkami wytyczonymi przez poprzedników. Ba, trudno tak naprawdę zakwalifikować je do jednego konkretnego gatunku, bo dzieło Platinum Games już w pierwszych paru godzinach żongluje najrozmaitszymi mechanikami rozgrywki, zmieniając się w platformówkę, strzelankę czy w końcu w slasher. Jako że gra cały czas ewoluuje, trudno w niej o monotonię, nawet mniej udane elementy – jak chociażby mocno przestarzała oprawa wizualna – są rekompensowane fenomenalną ścieżką dźwiękową i ciekawym projektem poziomów.

NieR: Automata rozwija jednak skrzydła przede wszystkim przy okazji scenariusza. Produkcja Platinum Games może oczywiście pochwalić się wciągającą rozgrywką i niemałą ilością akcji, ale daniem głównym jest tu historia i przedstawiony w niej świat, zamieszkiwany przez humanoidalne androidy oraz wrogie maszyny. I choć nie brakuje tu humoru, a niektóre wątki ocierają się o absurd, deweloperom udało się stworzyć dojrzałą fabułę, poruszającą uniwersalne kwestie emocji i człowieczeństwa. Poznawane roboty nie są wyłącznie bezdusznymi konstrukcjami; w trakcie zabawy co rusz natykamy się na jednostki zaczynające zastanawiać się nad kwestiami własnej świadomości oraz tożsamości lub próbujące naśladować typowo ludzkie zachowania. Scenariusz prowokuje więc do rozważań, a dwadzieścia sześć zakończeń (!) gwarantuje, że do tego tytułu będziemy regularnie wracać.

  1. NieR: Automata w encyklopedii gier

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Z GRYOnline.pl związany od 2012 roku: zahaczył o newsy, publicystykę, felietony, dział technologiczny i tvgry, obecnie specjalizuje się w ambitnych tematach. Napisał zarówno recenzje trzech odsłon serii FIFA, jak i artykuł o afrykańskiej lodówce low-tech. Poza GRYOnline.pl jego materiały na temat uchodźców, migracji oraz zmian klimatycznych publikowane były m.in. w Krytyce Politycznej, OKO.press i Nowej Europie Wschodniej. W kwestii gier jego zakres zainteresowań jest nieco węższy i ogranicza się do wszystkiego, co wyrzuci z siebie FromSoftware, co ciekawszych indyków i tytułów typowo imprezowych.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Jak oceniasz rok 2017 w grach w skali od 1 (słaby) do 5 (świetny)?

1
6,1%
2
8%
3
33,5%
4
39,6%
5
12,9%
Zobacz inne ankiety
Gry 2018 roku – lista najlepszych tytułów tego roku
Gry 2018 roku – lista najlepszych tytułów tego roku

W tym na bieżąco aktualizowanym artykule będziemy przedstawiać gry wydane w 2018 roku, które naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie, oraz w szybki sposób odsyłać Was do recenzji danych tytułów.

Nie tylko RDR2 – 18 gier drugiej połowy 2018 roku, na które warto czekać
Nie tylko RDR2 – 18 gier drugiej połowy 2018 roku, na które warto czekać

Ostatnie sześć miesięcy mogło Was mile zaskoczyć lub rozczarować, ale pamiętajmy, że to dopiero półmetek 2018 roku. Do 31 grudnia na półki sklepowe trafi jeszcze sporo interesujących produkcji, dzięki którym nie będziemy narzekać na nudę.

Skyrim 2 i Borderlands 3 – na zapowiedzi tych 18 gier czekamy w tym roku
Skyrim 2 i Borderlands 3 – na zapowiedzi tych 18 gier czekamy w tym roku

W branży zdominowanej przez uznane marki i sequele wiele serii jest już na tyle wyeksploatowanych, że mamy ich serdecznie dość. Oczywiście nie tych, które wymienione są w niniejszym artykule – zapowiedzi tych kontynuacji wprost nie możemy się doczekać.