Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 16 maja 2023, 08:47

autor: Amadeusz Cyganek

Tycoony – Theme Hospital, Pizza Syndicate, RollerCoaster Tycoon. Wspominamy kultowe gry dzieciństwa

Spis treści

Tycoony – Theme Hospital, Pizza Syndicate, RollerCoaster Tycoon

Dziś nieco zapomniany, niegdyś święcił prawdziwe triumfy – mowa o gatunku tycoonów, które jeszcze kilkanaście lat temu pojawiały się na rynku w ilościach iście hurtowych. Co więcej, były to w dużej części naprawdę znakomite tytuły, mogące pochwalić się ogromnymi społecznościami fanów – nawet dzisiaj. Jednym z kultowych jest Theme Hospital, klasyczna gra autorstwa nieistniejącego już studia Bullfrog, pozwalająca na zarządzanie szpitalem – doczekała się ona fanowskiego remake’u o nazwie CorsixTH. To samo przytrafiło się innej świetnej pozycji, mowa o Transport Tycoonie, który wciąż żyje dzięki wspaniałej modyfikacji OpenTTD.

Ale gatunek tycoonów to przecież nie tylko te dwa dzieła. W Polsce ze szczególnym uznaniem spotkała się chociażby gra Pizza Syndicate niemieckiego studia Software 2000, czyli jedyna w swoim rodzaju produkcja łącząca zarządzanie siecią pizzerii, tworzenie własnych przepisów na to popularne danie rodem z Włoch i jednocześnie sabotowanie konkurencji powiązane z organizowaniem działalności przestępczej. Pizza Connection 2 – mimo iż korzystała praktycznie z tego samego modelu rozgrywki – już nie powtórzyła sukcesu poprzedniczki.

Mieliśmy także takie tytuły jak nieśmiertelny RollerCoaster Tycoon, bardzo sensownie skonstruowany i szalenie grywalny Industry Giant czy też Car Tycoon, który cieszył się dużą popularnością głównie dlatego, że pojawił się w kioskowym wydaniu nakładem CITY Interactive.

Wiele osób bardzo miło wspomina także serię Capitalism autorstwa Trevora Chana i jego studia Enlight Software. Tytuły te cechowały się przede wszystkim znakomitym odtworzeniem realiów rynkowych, zachowań giełdy i wskaźników ekonomicznych – co więcej, były one wykorzystywane jako materiał dydaktyczny dla studentów amerykańskich wyższych uczelni.

Rayman 2: The Great Escape

Choć pierwsza odsłona przygód bohatera stworzonego przez Michela Ancela dla francuskiego Ubisoftu zapisała się złotymi zgłoskami w historii gatunku platformówek, to jednak ze względu na bardzo wysoki poziom trudności wielu graczy odbiło się od tego tytułu bezpowrotnie.

Większą popularność zyskała druga część tej sagi – Rayman 2: The Great Escape to niezwykle udana próba przeniesienia przygód Raymana, Globoksa i całej wesołej gromadki w nieco bardziej przystępną przestrzeń. To śliczna, kolorowa, ale w wielu miejscach także dość trudna zręcznościówka, w której łapanie lumków rozrzuconych na drodze naszego bohatera wiązało się nierzadko z wykonywaniem szalonych ewolucji czy długich przelotów z wykorzystaniem „uszatego helikoptera”. Nie brakowało także emocjonujących walk z bossami, które z pewnością niejednemu graczowi sprawiły naprawdę spory problem.

Kilka lat później pojawiła się trzecia gra z cyklu Rayman o podtytule Hoodlum Havoc i choć nadal była to porządna produkcja, wszyscy miłośnicy kultowego bohatera zgodnie stwierdzili, że to już – niestety – nie to samo. Seria od tego czasu skręciła w nieco inną stronę, czego najnowszym efektem jest Rayman Legends z 2013 roku.

TWOIM ZDANIEM

Kiedy zacząłeś edukację szkolną?

W XX wieku
57,3%
W XXI wieku
42,7%
Zobacz inne ankiety
Jakie gry dla dzieci? 11 gier dla waszych pociech
Jakie gry dla dzieci? 11 gier dla waszych pociech

Choć gry wideo coraz częściej skierowane są do dojrzałego odbiorcy, to u swoich korzeni były przede wszystkim rozrywką dla dzieciaków. Oto lista gier, w które można bez ryzyka, ale i bez obciachu zagrać z młodszym rodzeństwem, lub kupić córce/synowi.

Najlepsze gry lat 90. Ranking dziewięćdziesięciu klasyków, które musisz znać
Najlepsze gry lat 90. Ranking dziewięćdziesięciu klasyków, które musisz znać

Kilkudziesięciu pracowników i współpracowników serwisu gry-online.pl wytypowało najlepsze (ich zdaniem) gry lat 90-tych. W efekcie powstał jedyny w swoim rodzaju ranking, który w wielu miejscach może okazać się zaskakujący.