Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 16 maja 2023, 08:47

autor: Amadeusz Cyganek

Hokus-pokus Różowa Pantera. Wspominamy kultowe gry dzieciństwa

Spis treści

Hokus-pokus Różowa Pantera

To jedna z tych gier, które najprawdopodobniej nigdzie na świecie nie zyskały aż tak ogromnej popularności jak w naszym kraju. Tytuł studia Wanderlust Interactive jest bardzo miło wspominany przez wielu graczy, choć na pozór nie wydaje się wybitny – przede wszystkim ukończenie całości zajmowało niewiele czasu. Dziś narzekamy, że gry są za krótkie – zapoznanie się z całą linią fabularną tej pozycji w przypadku nawet niezbyt wprawnych graczy trwało około dwóch godzin. A to jest już rezultat zdecydowanie zbyt skromny.

Ale Hokus-pokus Różowa Pantera broniło się przede wszystkim dwiema rzeczami, które sprawiały, że produkt ten pragnął mieć praktycznie każdy dzieciak. Pierwsza to wyrazisty i momentami dość oryginalny humor, całymi garściami czerpiący z kreskówek z tytułowym bohaterem – zasługa w tym ciekawych, fajnie napisanych dialogów oraz całej masy świetnie zarysowanych postaci, z którymi aż chciało się wchodzić w interakcje. Do sukcesu polskiego wydania tej przygodówki znacząco przyczynił się także kapitalny Cezary Pazura, który użyczając głosu Różowej Panterze, stworzył jednocześnie jedną z najlepszych aktorskich kreacji, jaką widział polski dubbing, do tej pory wspominaną przez wielu graczy mających za sobą naprawdę przyjemny kontakt z tym dziełem.

Disney’s Action Game Hercules

Choć w dzisiejszych czasach produkcje Disneya często kojarzą się z niezbyt śmiesznymi serialami promującymi kolejne śpiewające gwiazdki, w latach 90. ubiegłego wieku w telewizji mogliśmy oglądać całe mnóstwo niesamowicie absorbujących animacji, na kolejne odcinki których nierzadko trzeba było czekać 2–3 tygodnie. Ja osobiście najmilej wspominam dwie kreskówki – pierwszą z nich były Kacze opowieści przedstawiające przygody Sknerusa McKwacza oraz trójki jego siostrzeńców: Hyzia, Dyzia i Zyzia, drugą zaś właśnie Herkules, na podstawie którego powstała jedna z najfajniejszych platformówek tamtych lat.

Komputerowe przygody najsilniejszego greckiego herosa dość mocno korespondowały z fabułą wspomnianej animacji, choć oczywiście w raczej ograniczonym zakresie – gra nie należała do najdłuższych, ale momentami potrafiła sprawić całkiem spory kłopot, zwłaszcza podczas pojedynków z mitologicznymi bossami, takimi jak Centaur, Hydra czy Minotaur. Sporo radochy dostarczała zwłaszcza możliwość ciskania błyskawicami, zyskiwana w trakcie zabawy, która znacznie urozmaicała klasyczną mechanikę rozgrywki opartą na pięści i mieczu. To jeden z tych przykładów, które pokazują, jak powinno się robić platformówki bazujące na popularnych serialach czy filmach animowanych.

TWOIM ZDANIEM

Kiedy zacząłeś edukację szkolną?

W XX wieku
57,2%
W XXI wieku
42,8%
Zobacz inne ankiety
Jakie gry dla dzieci? 11 gier dla waszych pociech
Jakie gry dla dzieci? 11 gier dla waszych pociech

Choć gry wideo coraz częściej skierowane są do dojrzałego odbiorcy, to u swoich korzeni były przede wszystkim rozrywką dla dzieciaków. Oto lista gier, w które można bez ryzyka, ale i bez obciachu zagrać z młodszym rodzeństwem, lub kupić córce/synowi.

Najlepsze gry lat 90. Ranking dziewięćdziesięciu klasyków, które musisz znać
Najlepsze gry lat 90. Ranking dziewięćdziesięciu klasyków, które musisz znać

Kilkudziesięciu pracowników i współpracowników serwisu gry-online.pl wytypowało najlepsze (ich zdaniem) gry lat 90-tych. W efekcie powstał jedyny w swoim rodzaju ranking, który w wielu miejscach może okazać się zaskakujący.