Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 23 grudnia 2019, 16:00

Rage 2. Najlepsze gry 2019 roku❗

Spis treści

Rage 2

NA STRONIE ZNAJDZIESZ

Rage 2 jest zdecydowanie bardziej „bombastyczny” od poprzedniej części cyklu i wpisuje się w popularny ostatnimi czasy nurt apokalipsy z przymrużeniem oka. - 2019-12-23
Rage 2 jest zdecydowanie bardziej „bombastyczny” od poprzedniej części cyklu i wpisuje się w popularny ostatnimi czasy nurt apokalipsy z przymrużeniem oka.
  1. Premiera: 14 maja
  2. Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One
  3. Nasza ocena: 8,5/10

Podobnie jak pierwsza część cyklu Rage 2 ma własną porcję bolączek, które w zależności od Waszych upodobań mogą pozostać kompletnie niezauważone lub całkowicie zrujnować Wam zabawę. Trzeba przyznać, że nie wszystko działa tutaj tak, jak powinno: otwarty świat został zaprojektowany zaledwie nieźle i często dostrzega się w nim pustkę, fabularnie jest słabo, a od kolorowej wizji apokalipsy mogą odbić się gracze liczący na coś poważniejszego.

Komu więc wspólne dzieło Avalanche Studios i id Software może się spodobać? Każdemu, kto przełknie kiepski scenariusz, o ile otrzyma w zamian ogromną porcję świetnej, nawet jeśli nieco bezmyślnej, rozrywki. Rage 2 pod względem samego strzelania stoi w jednym szeregu z takimi hitami jak Doom czy Titanfall 2. Zabijanie tabunów wrogów sprawia tu gigantyczną satysfakcję. Broń ma kopa, zabawę urozmaicają specjalne umiejętności, a w dodatku gra premiuje agresywny styl walki – zamiast kryć się za osłonami wbiegamy w środek bitewnej zawieruchy i wypluwając tony kul, masakrujemy stojących nam na drodze nieprzyjaciół. Całkowity odjazd!

Walka w Rage’u 2 to absolutny MAJ-STER-SZTYK. Tak mięsistego strzelania, tak krwisto satysfakcjonującego rozczłonkowywania wrogów, tak pomysłowych narzędzi eksterminacji przeciwników, tak efektownej rozwałki, takiej swobody ruchu na polach bitew – słowem, takich wrażeń nie zapewnił mi żaden FPS, chyba od czasu ostatniego Dooma. Owszem, po drodze trafiło się jeszcze kilka świetnych shooterów, które też błyszczały na jednym lub paru spośród wymienionych pól – Titanfall 2, Shadow Warrior 2 czy Wolfenstein II (znów ta Bethesda). Jednak w kategorii tytułów, które mają pozwolić graczowi się odstresować i zapewnić czystą radość z zabijania, najnowsze dzieło id Software jest niemal bezkonkurencyjne.

Draug, recenzja gry Rage 2

W grze znajdziemy możliwość rozwoju postaci, co zwiększa jej morderczy potencjał do absolutnego maksimum, a osobną atrakcją są walki pojazdów. Te także potrafią wzbudzić w nas bojowy szał, bo starcia na szosach do złudzenia przypominają te z nowego filmowego Mad Maxa. Rage 2 może nie jest rozrywką szczególnie ambitną, ale w kategorii „głupiej rozwałki” to mistrz wagi ciężkiej.

  1. Recenzja gry Rage 2 – FPS-a, który nie musi być niczym więcej
  2. Więcej o grze Rage 2

WYRÓŻNIENIE: OUTER WILDS

  1. Premiera: 30 maja
  2. Platformy: PC, Xbox One

Jeden z najbardziej bezstresowych tytułów tego roku jest przy okazji także tym, w którym podejmujemy się zadania o największej skali. Outer Wilds to bowiem pierwszoosobowa gra eksploracyjna, w której musimy zbadać cały układ gwiezdny. I to w dodatku nie taki zwyczajny układ, bo na każdej planecie występują tutaj sekretne ruiny, postacie, z którymi możemy porozmawiać, lub przepiękne krajobrazy. Największą zagadką jest jednak pętla czasowa, w której funkcjonują wszystkie te światy. I to właśnie za jej sprawą odwiedzanie kolejnych globów okazuje się tak fascynujące. Każdorazowe lądowanie może przynieść następny sekret lub śmiertelne zagrożenie. Nie jest to, niestety, tytuł perfekcyjnie dopracowany, ale oferuje tak wiele niezapomnianych przeżyć, że można mu wybaczyć technologiczne bolączki.

Dauntless

Dauntless to kolejny darmowy sieciowy fenomen, który szybko zyskał sobie sympatię milionów graczy. - 2019-12-23
Dauntless to kolejny darmowy sieciowy fenomen, który szybko zyskał sobie sympatię milionów graczy.
  1. Premiera: 21 maja
  2. Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One
  3. Nasza ocena: brak

Wielu pewnie szybko skreśli Dauntless, widząc w nim jedynie uboższą, darmową podróbkę gry Monster Hunter: World. Ale skoro dzieło Capcomu było jedną z najlepiej ocenianych produkcji ubiegłego roku, czy naprawdę jest na co narzekać? Łatka ta nie odstraszyła w końcu 5 milionów osób, które wypróbowały ten tytuł zarówno w fazie wczesnego dostępu, jak i po debiucie finalnej wersji.

Podobnie jak w MHW głównym aspektem tego RPG akcji jest walka z gigantycznymi potworami, tutaj nazywanymi behemotami. I jest to nazwa w pełni uzasadniona, bo mówimy o monstrach zdolnych posłać nas na tamten świat kilkoma machnięciami szponów. Aby przeżyć potyczki, należy się do nich odpowiednio przygotować: poznać słabe strony przeciwnika, zrozumieć, w jaki sposób wyprowadza on ataki, i dobrać broń – bo potężny młot niewiele zdziała przeciwko bestii, która błyskawicznie przemieszcza się po całym polu bitwy. Warto jednak ryzykować, bo za pokonanie każdego potwora otrzymujemy energię, dającą możliwość ulepszania ekwipunku i umiejętności.

To naturalnie bardziej budżetowa pozycja niż Monster Hunter: World, z którego Dauntless mocno czerpie inspiracje. Widać to w dostępnej zawartości, brzydszej oprawie wizualnej oraz słabszym dopracowaniu – ale jak na tytuł całkowicie darmowy to wciąż naprawdę dobra produkcja. Dodatkowo urozmaica ją możliwość zabawy w kooperacji, która nie jest tutaj ograniczona do konkretnych platform – posiadacze PC, PlayStation 4 i Xboksa One mogą więc ramię w ramię zabijać potwory i rozwijać swoją postać niezależnie od tego, na czym akurat grają.

  1. Więcej o grze Dauntless

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Z GRYOnline.pl związany od 2012 roku: zahaczył o newsy, publicystykę, felietony, dział technologiczny i tvgry, obecnie specjalizuje się w ambitnych tematach. Napisał zarówno recenzje trzech odsłon serii FIFA, jak i artykuł o afrykańskiej lodówce low-tech. Poza GRYOnline.pl jego materiały na temat uchodźców, migracji oraz zmian klimatycznych publikowane były m.in. w Krytyce Politycznej, OKO.press i Nowej Europie Wschodniej. W kwestii gier jego zakres zainteresowań jest nieco węższy i ogranicza się do wszystkiego, co wyrzuci z siebie FromSoftware, co ciekawszych indyków i tytułów typowo imprezowych.

więcej

Gdzie się podział Warcraft 3 Reforged? Gry, których zabrakło w 2019 roku
Gdzie się podział Warcraft 3 Reforged? Gry, których zabrakło w 2019 roku

Rok 2019 obrodził w ciekawe produkcje na setki godzin. Kilka mocnych premier – w tym Iron Harvest czy Diablo Immortal – przełożono jednak na 2020. Przyjrzyjmy się tej gromadce tytułów.

Gry 2018 roku – lista najlepszych tytułów tego roku
Gry 2018 roku – lista najlepszych tytułów tego roku

W tym na bieżąco aktualizowanym artykule będziemy przedstawiać gry wydane w 2018 roku, które naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie, oraz w szybki sposób odsyłać Was do recenzji danych tytułów.