Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 12 marca 2022, 13:22

Plague Tale: Innocence – pies deratyzator. 13 gier, w których możesz pogłaskać psa

Spis treści

Plague Tale: Innocence – pies deratyzator

Jedna z młodszych gier w zestawieniu, a przy tym całkiem nietypowa. Plague Tale to bowiem ciekawa opowieść o dzieciach próbujących przetrwać w „czasach pogardy” (to określenie, ukute przez Sapkowskiego, bardzo dobrze tu pasuje). Ścigane przez inkwizycję kluczą między złem ludzkim i równie irracjonalnym złem szczurzej plagi. A wszystko rozpoczyna się prawdziwą sielanką. Wraz z ojcem i swoim ukochanym psem o skromnym imieniu Lew spacerujemy po lesie. Niewiele jest gier, w których można pogłaskać czworonoga niemal natychmiast po wciśnięciu New Game, ale Plague Tale należy właśnie do nich. No dalej, wciskajcie guzik, bo zaraz możecie pożałować, że tego nie zrobiliście.

Pieska przytulimy już na samym początku gry. - 13 dobrych piesków - gry, w których możesz pogłaskać psa - dokument - 2022-03-12
Pieska przytulimy już na samym początku gry.

W następnym akapicie zdradzamy początek gry, więc jeśli nie chcecie psuć sobie zabawy, przejdźcie od razu do kolejnej pozycji.

Lew, którego jeszcze przed chwilą głaskaliśmy, węszy zwierzynę i rzuca się w pogoń. Odnajdujemy go rannego, piesek wpadł do leśnej nory i skamle z bólu. Gdy tylko się zbliżymy, ukochany przyjaciel zostaje wciągnięty pod ziemię i traci życie. To początek szczurzej plagi, która przetoczy się przez czternastowieczny świat. Twórcy dobrze wiedzieli, jak zagrać na naszych emocjach.

NA SERIO: JAKĄ FUNKCJĘ MOŻE PEŁNIĆ MECHANIKA GŁASKANIA?

W Plague Tale: Innocence umożliwienie pogłaskania psa na samym początku gry nie jest przypadkowe. Twórcy starają się nas przekonać, że oto znaleźliśmy się w „starych, dobrych czasach”. Dziewczyna jest szczęśliwa, chwilę po przejęciu kontroli nad postacią gracz może pogłaskać psa, niejako sam potwierdzając status sielanki. To oczywiście psychologiczna pułapka – za moment nasz świat wywróci się do góry nogami i niemal wszystko, co kochamy, zostanie nam odebrane.

Tego rodzaju „manipulacja”, polegająca na uśpieniu naszej czujności, znana jest od dawna. Jedna z kultowych scen kina surrealistycznego, pochodząca z filmu Pies andaluzyjski z 1929 roku (autorstwa Luisa Bunuela i Salvadora Dalego), wykorzystała podobny motyw, opierając jednak całość na sugestywności montażu. W jednej scenie widzimy poetycki kadr – piękny księżyc w pełni przesłania na moment sunąca po niebie chmurka. Sekundę później widzimy, jak mężczyzną brzytwą przecina oko kobiecie. Szok polega tu na zestawieniu dwóch zupełnie kontrastowych obrazków – piękna i spokoju w kontrze do przemocy i brutalności.

Maciej Pawlikowski

Maciej Pawlikowski

Redaktor naczelny GRYOnline.pl, związany z serwisem od końca 2016 roku. Początkowo pracował w dziale poradników, a później mu szefował, z czasem został redaktorem prowadzącym Gamepressure, anglojęzycznego projektu adresowanego na Zachód, aby w końcu objąć sprawowaną obecnie funkcję. W przeszłości recenzent i krytyk literacki, publikował prace o literaturze, kulturze, a nawet teatrze w wielu humanistycznych pismach oraz portalach, m.in. Miesięczniku Znak czy Popmodernie. Studiował krytykę literacką i literaturę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Lubi stare gry, city-buildery i RPG-i, w tym również japońskie. Wydaje ogromne pieniądze na części do komputera. Poza pracą oraz grami trenuje tenisa i okazyjnie pełni funkcję wolontariusza Pokojowego Patrolu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Czy kupisz Cyberpunka 2077, jeśli twórcy nie pozwolą nam głaskać w grze psów?

Nigdy w życiu!
78,3%
Tak, czemu nie
21,7%
Zobacz inne ankiety