Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 31 maja 2024, 17:56

Magic Carpet – „posiada bajeczną grafikę”. 10 najlepszych gier 1994 - tu zaczął się WarCraft

Spis treści

Magic Carpet – „posiada bajeczną grafikę”

Data premiery: 6 maja

Producent: Bullfrog Productions

Gatunek: zręcznościówka

Platformy: PC, PlayStation, Sega Saturn

Stwierdzenie, że Magic Carpet posiada bajeczną grafikę, oznacza mądrość tego samego typu, co kierowane przez komentatora do sportowca pytanie: „Czy to prawda, że chciał pan wygrać?” [...] Warto zagrać w Magic Carpet choćby po to, by zwyczajnie sobie pofruwać, podziwiając uroki krajobrazu. Niestety, nie wszystkie maszyny zdołają udźwignąć gatunkowy ciężar programu – na 386 można autentycznie przeżyć drugą Golgotę.

Recenzja gry Magic Carpet, „Secret Service” nr 21, ocena 100/90/90 (grafika/dźwięk/miodność)

Oszczędna opinia recenzenta o samej grze, zastąpiona głównie opisem tego, co należy w niej robić, po części jest wynikiem ówczesnego stylu dominującego w prasie, ale można ją też usprawiedliwić tym, jak zaskakujący i oryginalny był Magic Carpet. I to na tyle, że do dziś nie ukazało się chyba nic podobnego! Twórcy arcybrutalnego, cyberpunkowego Syndicate’a dostarczyli w tym przypadku baśń z Księgi tysiąca i jednej nocy – możliwość fruwania na latającym dywanie. Dodano do tego konieczność zbierania many, rzucania ofensywnych czarów, budowania zamków i walk z innymi „dywanowymi jeźdźcami” oraz lokalnymi maszkarami.

Całość okraszona została przepiękną, trójwymiarową grafiką, a jeśli ktoś nabył oryginalne pudełko, w środku znalazł jeszcze okulary 3D – te z różnokolorowymi plastikami zamiast soczewek. Odpalając w grze specjalny tryb, można było doświadczyć „prawdziwego” trójwymiaru! Przy dużym skupieniu i pewnych umiejętnościach mrużenia oczu, ponoć można było zobaczyć 3D i bez tego „specjalnego” sprzętu. Gra oferowała uniwersalną rozrywkę – recenzenci podkreślali, że niezależnie o tego, jakie gatunki się lubi, Magic Carpet dostarczy każdemu mnóstwo radości.

  1. Więcej o grze Magic Carpet

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

Simowe życie Alicji we Wrotach Baldura - 12 najlepszych gier 2000 roku
Simowe życie Alicji we Wrotach Baldura - 12 najlepszych gier 2000 roku

Nasze wspominanie gier retro wkracza w nową dekadę – chyba znacznie bliższą większej rzeszy graczy. Rok 2000 okazał się przebogaty w świetne tytuły. Niektóre przeszły do historii, inne wspomina się rzadziej – koniecznie sprawdźcie honorowe wzmianki!

Amiga rulez!, a książę Persji jeździ tylko Lotusem - 10 najlepszych gier przełomu 1989 i 1990 roku
Amiga rulez!, a książę Persji jeździ tylko Lotusem - 10 najlepszych gier przełomu 1989 i 1990 roku

Oto subiektywna lista 10+ legendarnych tytułów z lat 1989-1990, które najlepiej podziwiało się na 16-bitowych maszynach, zwłaszcza na „Przyjaciółce”, czyli legendarnej Amidze 500. Tylko kto miał do niej dostęp?

Cywilizacja lemingów powstała w innym świecie - 10 najlepszych gier 1991 roku
Cywilizacja lemingów powstała w innym świecie - 10 najlepszych gier 1991 roku

W 1991 roku graliśmy głównie na komputerach 8-bitowych i w starsze tytuły. Jedynie szczęśliwi posiadacze Amigi, Atari ST oraz komputerów IBM mogli sprawdzić najnowsze przeboje, które dominowały w zachodnim świecie. Wiele z nich to ponadczasowa klasyka!