Słowiańskość. Wiedźmin Netflixa KONTRA Wiedźmin 3 – porównanie
Spis treści
Słowiańskość
Swoisty bonus i wisienka na torcie. Nie, nie twierdzimy, że wiedźmińskie adaptacje koniecznie muszą mieć słowiański charakter – ale skoro jest to argument tak często wysuwany w dyskusjach na ten temat, postanowiliśmy uwzględnić go również w naszym zestawieniu. No więc? Oczywiście – wygrywa gra. W Wiedźminie 3 słowiańskie są wiejskie krajobrazy w Velen, słowiańskie cechy ma chłopska kultura, słowiańskie pochodzenie mają wreszcie nazwy własne. Jeśli ktoś ma wątpliwości, niech przypomni sobie chociażby obrzęd dziadów, w którym Geralt bierze udział na wyspie Kłomnica (wiecie, tej z wieżą, której ostatniego mieszkańca pożarły myszy).
Dzięki zapożyczeniom z bliskiego nam folkloru świat Dzikiego Gonu jest wyrazisty i niepowtarzalny. Tego samego nie da się, niestety, powiedzieć o uniwersum przedstawionym w serialu. Ot, Netflix pokazuje generyczną krainę fantasy, która swoją „mrocznością” tak bardzo stara się wzbudzać skojarzenia z Westeros z Gry o tron, że jednocześnie zapomina wyposażyć się w jakieś unikatowe, indywidualne elementy. Właściwie to serialowy świat sprawia wrażenie, jakby nawet nie mógł się do końca zdecydować, czy należy do nurtu low, czy high fantasy – z jednej strony mamy ubogie wioski, w których toczy się prozaiczne życie, z drugiej trafiają się takie miejsca jak Aretuza, przy projektowaniu których ktoś ewidentnie dał upust fantazji.
Jest jednak jeden „słowiański” element, za który chciałbym pochwalić serial – nazwy własne. Podoba mi się to, że twórcy nie uciekli od polskobrzmiących słów i że kazano je wypowiadać całej aktorskiej obsadzie. Można poczuć swoistą perwersyjną przyjemność, słuchając, jak Jodhi May (Calanthe) kaleczy sobie język, opowiadając o bitwie pod Chociebużem, a Henry Cavill toczy bój z obcymi dla niego zgłoskami za każdym razem, gdy Geralt zwraca się do Jaskra (nie Dandeliona!). Mała rzecz, a cieszy.
GŁOSOWANIE REDAKCJI
Bez niespodzianek – 84,2% ankietowanych uznało grę za bardziej słowiańską niż serial (w tym przeważająca większość za „zdecydowanie” bardziej).